Nakon povlačenja Džoa Bajdena iz trke za predsednika SAD, istaknute demokrate su stale iza Kamale Haris kao kandidatkinje. Možda će proći bolje nego 2020.
„Čvrsta. Neustrašiva. Uporna. U svetlu naše ugrožene demokratije i naše nesigurne budućnosti, nema nikoga ko bi bio bolje prikladan da se suprotstavi mračnoj viziji Donalda Trampa i povede našu zemlju u zdravijem smeru“, napisao je guverner Kalifornije Gevin Njusom na platformi X.
I guverner Pensilvanije, ključne države u predsedničkoj trci, Džoš Šapiro, izjavio je da će učiniti sve kako bi podržao 59-godišnju Haris. Slično se izjasnio i guverner Severne Karoline Roj Kuper.
I druge istaknute demokrate, poput ministra saobraćaja Pita Butidžidža, poslanice Aleksandrije Okasio-Kortez te Hilari i Bila Klintona takođe su pružili podršku Harisovoj.
Bivši predsednik Barak Obama i bivša predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi izrazili rekli su da poštuju Bajdenovu odluku da se povuče, ali nisu podržali Kamalu Haris.
Stotine telefonskih poziva
Prema izveštaju novinske agencije Rojters, tim Kamale Haris je odmah nakon Bajdenovog povlačenja pokrenuo kampanju za njenu nominaciju. Oni su u nedelju obavili stotine telefonskih poziva kako bi osigurali podršku delegata za njenu predsedničku kandidaturu pre konvencije Demokratske stranke u avgustu.
„Osećam se počašćenom što imam podršku predsednika i nameravam da zaslužim i osvojim ovu nominaciju“, izjavila je Harisova. Najavila je da će učiniti sve što je u njenoj moći kako bi ujedinila Demokratsku stranku. Konačnu odluku o kandidaturi doneće delegati Demokratske stranke iz svih saveznih država na stranačkom kongresu 19. avgusta u Čikagu.
Milioni za Haris
Platforma za prikupljanje donacija Demokratske stranke već je prikupila milione dolara za predizbornu kampanju Kamale Haris. Platforma „AktBlu“ objavila je da je do nedelje uveče u 21 sat (po lokalnom vremenu) prikupljeno 46,7 miliona dolara.
Donald Tramp se već obrušio na Harisovu. Kaže da će nju biti lakše pobediti nego Bajdena. Na svom predizbornom skupu u subotu u Mičigenu ismevao je potpredsednicu kao „smešnu Kamalu“: „Jeste li je ikada videli kako se smeje? Ona je luda!“
Kamala Haris započela je svoju profesionalnu karijeru kao tužiteljka, a otkako je na funkciji potpresednice, putuje zemljom i bori se za zaštitu prava žena i pravo na abortus.
Predsednik Bajden je ovlastio poptredsednicu da se bavi imigracionom politikom – složenim pitanjem na kojem su poklekle sve dosadašnje vlade i sa kojim ni Haris nije daleko dogurala.
Nije se „proslavila“, sada se nada boljem
Imigracija je u SAD tema koju prate žestoke emocije. Republikanci nisu dugo čekali da predstave Harisovu kao osobu odgovornu za to što milioni migranata i dalje neovlašćeno ulaze u zemlju. Predstavljaju je kao političarku ekstremne levice koja želi da smanji finansiranje policije i podstiče kriminalce.
Demokrate koje se pitaju da li je ona stvarno pravi izbor, ukazuju na njen pokušaj predsedničke kandidature 2020. godine. Brzo i neslavno je propala. Njeni javni nastupi kao potpredsednice ponekad izgledaju nespretno. Greši u izboru reči, nije dobra govornica – i njeni rezultati u anketama su čak dugo bili lošiji od Bajdenovih.
U sopstvenoj stranci ima podršku oko 60 odsto članstva.
Izbori u SAD se održavaju 5.novembra 2024.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.