Gospodin Srbljanović, koji deluje vrlo preplašeno, sa crnom zaštitnom maskom na licu, crnom kapom na glavi i rukavicama najpre spušta roletne i zamračuje stan, osluškuje komšijin zid, izbacuje SIM karticu iz mobilnog telefona i uništava je, uključuje glasnu muziku pre nego što je na laptopu otvorio stranicu e-srbin.hr za onlajn popisivanje stanovništva i u odeljku za narodnost ukucao – Srbin.
Nakon što obavi popisivanje, začuje zvono na vratima. Otvara vrata utom komšija kaže: „Hej, Srbine, ajde molim te stišaj to malo, dijete mi spava“. Ove godine na popisu stanovništva možeš da se popišeš onlajn i izjasniš se koje si narodnosti, a da niko to ne sazna, poručuju u spotu.
„Kampanja Srpskog narodnog vijeća „Budi e-Srbin“ se nastavila televizijskim spotom nakon postavljanja jumbo plakata koji su bili uništavani i šarani. Želja svih srpskih institucija jeste osnažiti pripadnike našeg naroda po pitanju nacionalnog izjašnjavanja, relaksirati ih jer nažalost i dalje postoji strah. Fokus je u prvom dijelu na Srbe u velikim gradovima“, pojašnjava za Danas Anja Šimpraga, zastupnica Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) u Hrvatskom saboru.
Dodaje da su mediji „jako dobro reagirali na objavljeni spot, reakcije ljudi pratimo i u vidu komentara na društvenim mrežama gdje možete pročitati zaista svašta“. Obično je grupa onih koji su protiv ovakvih važnih pitanja glasnija što ne znači da većina građana misli tako, navodi naša sagovornica. „Znamo koja su naša prava, radit ćemo na tome da ih konzumiramo koliko god je to moguće i pozivamo ljude da budu ono što jesu, bez straha!“, zaključuje Šimpraga.
Potpredsednik vlade iz redova SDSS Boris Milošević smatra da je kampanja „Budi e-Srbina“ je važna navodeći da su se u nju uključile sve relevantne srpske organizacije koje su želele da pokrenu jednu „afirmativnu kampanju da se građani Hrvatske na predstojećem popisu izjasne onako kako to Ustav i garantuje – dakle svoju nacionalnu i versku pripadnost“. Milošević kaže da su reakcije pozitivne, iako očekuje i neke negativne ali, kako navodi, važno je da je ta kampanja afirmativna, nije usmerena protiv nikog. „Verujem da će i druge zajednice krenuti sa sličnom kampanjom“, dodao je.
Od narednog ponedeljka u Hrvatskoj počinje prva faza popisa stanovništva koja traje do 26. septembra kada će građani moći sami da se popišu preko sistema e-Građani dok će u drugoj fazi ( 27. Septembar do 17. Oktobar), popisivači izlaziti na teren kako bi popisali one koji se nisu sami popisali onlajn, obavili kontrolu i ispravili eventualne greške nastale samopopisivanjem građana.
Na teren kreće osam hiljada popisivača i više od 1100 kontrolora, a novina je, navode nadležni, da će oni koji odbiju da se popišu biti novčano kažnjeni u iznosu od dve (31 hiljada dinara) do pet hiljada kuna (oko 78 hiljada dinara).
Za potrebe kampanje otvorena je i stranica e-srbin.hr na kojoj se nalaze odgovori na sva ključna pitanja vezana za popis za pripadnike i pripadnice srpske nacionalne manjine. Stoji i da je prema ustavnom zakonu propisano je da se pripadnicima nacionalnih manjina, kojih ima više od 1,5 odsto u Hrvatskoj, garantuje najmanje jedno, a najviše tri zastupnička mesta pripadnika te nacionalne manjine u Saboru. Ako učestvuju u stanovništvu opština i gradova sa više od 15 odsto te u županijama sa više od pet odsto, pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na razmernu zastupljenost u predstavničkim telima, piše na sajtu.
Sudeći prema plakatu koji je neki dan osvanuo ni „druga strana“ ne miruje. Tako se u Rijeci pojavio plakat na kojem se Srbi pozivaju da se izjasne kao Hrvati i pripadnici Hrvatske pravoslavne crkve. Na postavljenom plakatu piše: Hrvat, pravoslavac, Hrvatska pravoslavna crkva, koja su u kvadratićima ispred njih označeni kvačicom. S desne strane piše „Udruženje hrvatskih pravoslavnih branitelja“.
Očekuje se manji broj stanovnika
Prema rezultatima Popisa iz 2011. Hrvatska je imala 4.284.889 stanovnika. Zbog migracija, iseljavanja i drugoga očekuje se kako će taj broj ove godine biti osetno manji. Procene Državnog zavoda za statistiku govore kako je Hrvatska 2020. imala 4,036.000 stanovnika dok neke druge procene govore kako će ovogodišnji popis pokazati da u Hrvatskoj živi manje od četiri miliona stanovnika. To tvrdi i demograf Stjepan Šterc koji već godinama ukazuje na lošu demografsku sliku Hrvatske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.