Kineski sud je potvrdio smrtnu kaznu kanadskom državljaninu Robertu Lojdu Šelenbergu koji je 2018. proglašen krivim za krijumčarenje droge.
Visoki narodni sud Ljaoninga je u saopštenju naveo da se odbacuje njegova žalba jer su „činjenice utvrđene na prvom suđenju jasne, dokazi su tačni i dovoljni, presuda je tačna, kazna je prikladna“.
Šef kanadske diplomatije Mark Garno je naveo u svom saopštenju da Kanada „oštro osuđuje“ odluku suda i „arbitrarno“ izrečenu kaznu u slučaju Šelenberga.
„Više puta smo izrazili Kini snažno protivljenje ovoj okrutnoj i nehumanoj kazni i nastavićemo da s kineskim zvaničnicima na najvišem nivou radimo na ublažavanju kazne za Šelenberga“, rekao je Garno, preneo je Si-En-En.
Prema sudu koji je kanadskom državljaninu odredio smrtnu kaznu 2019.godine, Šelenberga su u novembru 2014. poslali u Daljan krijumčari droge da bi organizovao krijumčarenje više od 222 kilograma metamfetamina iz kineske luke u Australiju.
Šelenberg i jedan saučesnik su kupili alat i gume da bi pokušali da prepakuju drogu pre nego što je otpreme u kutijama, saopštilo je tužilaštvo.
Kanađanin je, kako se navodi, izvršio inspekciju tereta, procenio koliko posla ima i odredio datum za otpremanje robe.
Nakon što se njegov saučesnik predao policiji, Šelenberg je pobegao iz Daljana i uhapšen je na jugu Kine 1. decembra 2014. kada je pokušao da se ukrca na let za Tajland, saopštio je sud.
Šelenberg, jedan od nekoliko Kanađanina koji su trenutno u pritvoru u Kini, konstantno negira krivicu i tvrdi da je u Kinu došao kao turista.
Prvi put se pojavio pred sudom 2016. i proglašen je krivim u novembru 2018.
Nakon što mu je određena petnaestogodišnja kazna zatvora, uložio je žalbu.
Visoki sud je naredio ponovno suđenje krajem decembra 2018. kada je tužilaštvo saopštilo da su otkriveni novi dokazi da je Šelenberg imao glavnu ulogu u ovom slučaju.
Samo mesec dana kasnije mu je izrečena smrtna kazna.
Kanadski premijer Džastin Trudo je kritikovao sudsku presudu, rekavši 2019. da je situacija „veoma ozbiljna“, te je optužio Kinu da „arbitrarno“ primenjuje smrtnu kaznu.
Šelenbergova porodica je rekla da je u bliskom kontaktu s kanadskim diplomatama u Kini.
Kina izriče stroge kazne za krijumčarenje i trgovinu drogom, uključujući i strance.
Svako kod koga je pronađeno više od 50 grama narkotika može da se suoči sa smrtnom kaznom.
Šelenbergov slučaj je usledio u trenutku kada se produbljuju diplomatske tenzije između dve zemlje, pošto je kanadska policija po nalogu SAD za izručenje uhapsila izvršnu direktorku Huaveja Meng Vanžu u decembru 2018. godine, malo pre nego što je u Kini donesena odluka da se Šelenbergu ponovi suđenje.
Meng, inače ćerka osnivača tehnološke kompanije, puštena je uz kauciju i čeka izručenje u cilju saslušanja u SAD pod optužbom da je prekršila sankcije protiv Irana.
Kanadski ambasador u Kini Dominik Barton je osudio odluku kineskog suda u slučaju Šelenberg i naglasio da „nije slučajno“ to što je presuda doneta u trenutku kada u Kanadi i dalje traje sudski postupak za izručenje Meng, piše Bi-Bi-Si.
Kineski sudovi treba da donesu presude i u dva sudska procesa za špijunažu koja već dugo traju, a koja uključuju uhapšene kanadske državljane Majkla Kovriga i Majkla Spejvora.
Spejvor, biznismen optužen za špijunažu, uhapšen je pre dve godine u Kini zajedno sa bivšim diplomatom Kovrigom.
Oni su uhapšeni nekoliko dana nakon što je Meng uhapšena u Kanadi, podseća Bi-Bi-Si.
Spejvorovo suđenje u martu u gradu Dandung na severu Kine je trajalo samo dva sata i završeno je bez presude.
Kanadskim diplomatama nije bilo dozvoljeno prisustvo suđenju, a kanadski premijer je u to vreme proces iza zatvorenih vrata ocenio kao „potpuno neprihvatljiv“.
Peking je više puta odbacio navode o „talačkoj diplomatiji“, negirajući da postoji veza između slučajeva Kanađanina i Meng Vanžuu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.