– Kandidat opozicije DŽulius Maada Bio odneo je tesnu pobedu u drugom krugu predsedničkih izbora u Sijera Leoneu, porazivši predstavnika vladajuće partije Samuru Kamaru, koji je rekao da je bilo izbornih neregularnosti, te da će izborni rezultat osporiti pred sudom.
Maada Bio, koji je kao bivši pripadnik vojske na kratko rukovodio zemljom 1996, pojurio je da položi predsedničku zakletvu u jednom hotelu.
Maada Bio je zakletvu položio u sredu, manje od dva sata pošto je proglašen pobednikom izbora koji su održani u subotu. „Ovo je početak nove ere. Narod ove velike nacije je glasao da krene u novom pravcu“, rekao je Maada Bo. S druge strane, Kamara je u televizijskom obraćanju rekao da će osporiti rezultate. „Osporavamo ove rezultate i preduzećemo zakonske mere da bi ih ispravili“, rekao je Kamara, apelujući na svoje pristalice da ostanu mirni.
Maada Bio (53), lider Narodne partije Sijera Leonea (SLPP), osvojio je nešto više od 52 odsto glasova. U svojim kasnim dvadesetim je bio pripadnik grupe vojnika koja je srušila vladu 1992. Zatim je u januaru 1996. organizovao puč, tvrdeći da njegov nadređeni kapetan Valentin Straser neće da ispuni obećanje da će vlast predati izabranoj civilnoj vladi. NJegove pristalice su na to ukazivale tako što su ga nazivale „ocem demokratije“. Međutim, kritičari su ga optuživali za kršenje ljudskih prava dok je bio na vlasti za šta je on preuzeo „kolektivnu odgovornost“. Za vreme predsedničkog mandata, koji je trajao nešto više od dva meseca, imenovao je Kamaru za svog ministra finansija.
Odlazeći predsednik Ernest Baj Koroma, koji se povukao s funkcije pošto je odslužio dva petogodišnja mandata kao pripadnik Kongresa svih naroda (APC), Kamaru je izabrao za svog naslednika. Koroma je Maadu Bioa pobedio na prethodnim izborima. Podrška za SLPP i APC uglavnom je zasnovana na etničkoj pripadnosti. SLPP, najstarija partija u zemlji, najveću popularnost uživa u južnim i istočnim delovima zemlje.
Sijera Leone je jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, s krhkom ekonomijom i široko rasprostranjenom korupcijom. Bila je teško pogođena epidemijom ebole 2014. kada je umrlo gotovo 4.000 ljudi. U zemlji od sedam miliona ljudi ima samo 200 lekara. U Sijera Leoneu je takođe divljao građanski rat između 1991. i 2000. u kojem je život izgubilo više od 50.000 ljudi.
Maad Bo je obećao da će rešiti problem podela u zemlji i da će ponovo izgraditi uništen obrazovni sistem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.