"Kardiohirurg iz Azerbejdžana": Ko je Masud Pezeškijan, novi predsednik Irana? 1Foto: EPA-EFE/STR

Novoizabrani iranski predsednik, umereni Masud Pezeškijan, nosi nade miliona Iranaca koji traže manje ograničenja društvenih sloboda i pragmatičniju spoljnu politiku.

Pezeškijan, koji je pobedio tvrdolinijaškog Saida Džalilija u drugom krugu predsedničkih izbora održanih u petak, je neko koga će svetske sile verovatno pozdraviti, nadajući se da bi mogao da pronađe mirne načine za izlazak iz napetog sukoba sa Iranom zbog njegovog brzog nuklearnog programa, piše Rojters.

Podsetimo, reformista Masud Pezeškijan pobedio je u drugom krugu predsedničkih izbora u Iranu i u svom prvom obraćanju je rekao da „pruža ruku svim Irancima“.

Kako su jutros javili državni mediji, Pezeškijan je sa više od 16 miliona glasova pobedio ultrakonzervativca Saida Džalilija, koji je dobio podršku 13 miliona Iranaca.

Pezeškijan je uspeo da pobedi sa biračkom jedinicom – za čije se jezgro verovalo da su urbana srednja klasa i mladi – koja je bila u velikoj meri razočarana višegodišnjim bezbednosnim merama koje su gušile svako javno neslaganje sa islamističkom ortodoksijom.

Ko je Masud Pezeškijan?

Ovaj 69-godišnji kardiohirurg obećao je da će promovisati pragmatičnu spoljnu politiku, ublažiti tenzije zbog sada zaustavljenih pregovora sa velikim silama za oživljavanje nuklearnog pakta iz 2015. i poboljšati izglede za društvenu liberalizaciju i politički pluralizam.

Pod iranskim dvojnim sistemom vladavine, predsednik ne može da uvede bilo kakvu veliku promenu politike u vezi sa iranskim nuklearnim programom ili podrškom grupama milicija širom Bliskog istoka, pošto vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei kontroliše važnje državne stvari.

Međutim, predsednik može da utiče na ton iranske politike i biće blisko uključen u izbor naslednika Hamneija, koji sada ima 85 godina.

Pezeškijan je veran iranskoj teokratskoj vladavini bez namere da se suprotstavi moćnim bezbednosnim jastrebovima i klerikalnim vladarima.

U TV debatama i intervjuima, obećao je da neće osporiti Hamneijevu politiku.

„Ako pokušam, ali ne uspem da ispunim svoja predizborna obećanja, oprostio bih se od političkog rada i ne bih nastavio. Nema smisla da gubimo život i ne možemo da služimo našim dragim ljudima“, rekao je Pezeškijan u video poruci glasačima.

Pezeškijanovi stavovi nude kontrast sa stavovima njegovog pfrethodnika Ebrahima Raisija (poginuo u padu helikoptera u maju) štićenika Hamneija koji je pooštrio primenu zakona koji propisuje žensko odevanje i zauzeo oštar stav u sada zamrlim pregovorima sa velikim silama za oživljavanje nuklearnog sporazuma.

Godine 2018. tadašnje SAD Predsednik Donald Tramp odustao je od pakta i ponovo uveo sankcije Iranu.

Njegov potez podstakao je Teheran da progresivno krši nuklearna ograničenja sporazuma.

Pezeškijan je obećao da će oživeti posrnulu ekonomiju, opterećenu lošim upravljanjem, državnom korupcijom i sankcijama SAD.

Pošto su ovlašćenja izabranog predsednika ograničena Hamneijevim, mnogi Iranci koji žele politički pluralizam kod kuće i kraj iranske izolacije u inostranstvu sumnjaju da bi vladajuća teokratija u zemlji dozvolila Pezeškijanu da napravi velike promene čak i ako pokuša.

Kao poslanik od 2008. Pezeškijan, inače Azerbejdžanac koji podržava prava sunarodnika etničkih manjina, kritikovao je klerikalni establišment zbog suzbijanja političkog i društvenog neslaganja.

Pezeškijan je 2022. zatražio od vlasti pojašnjenje o smrti Mahse Amini, žene koja je umrla u pritvoru nakon što je uhapšena zbog navodnog kršenja zakona koji propisuje odevanje. Njena smrt izazvala je višemesečne nemire širom zemlje.

„Mi ćemo poštovati zakon o hidžabu, ali nikada ne bi trebalo biti nametljivog ili nehumanog ponašanja prema ženama“, rekao je Pezeškijan nakon što je glasao u prvom krugu.

Na sastanku Univerziteta u Teheranu prošlog meseca, odgovarajući na pitanje o studentima zatvorenim po optužbama vezanim za nemire 2022-23, Pezeškijan je rekao da „politički zatvorenici nisu u mom delokrugu, i ako želim nešto da uradim, nemam ovlašćenja“.

Tokom iransko-iračkog rata 1980-ih, Pezeškijan, borac i lekar, imao je zadatak da rasporedi medicinske timove na prve linije fronta.

Bio je ministar zdravlja od 2001-2005. u drugom mandatu Mohamada Katamija.

Pezeškijan je izgubio ženu i jedno od dece u saobraćajnoj nesreći 1994. Sam je odgajao svoja preživela dva sina i ćerku, odlučivši da se više nikada ne oženi.

Pored persijskog, Pezeškijan tečno govori azerbejdžanski i kurdski jezik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari