Veoma je teško postići napredak u rešavanju odnosa Srbije i Kosova pre izbora u Srbiji, ocenio je u intervjuu Glasu Amerike bivši zvaničnik Pentagona i sadašnji direktor Pen Bajden centra Majkl Karpenter i istakao da nema potpunog rešenja bez priznanja nezavisnosti Kosova.
On je rekao da je geopolitičke sporove, poput ovog između Srbije i Kosova, uvek teško rešavati u izbornoj godini, ali smatra da je rešenje ipak moguće ako se uloži mnogo više napora i resursa.
„Mislim da je ambasador Grenel već postigao mnogo razgovorima o obnavljanju direktnih letova između dve zemlje. Ako Vlada Kosova ukine taksu, to bi bio veoma pozitivan signal i ako Grenel u tome uspe, mislim da će barem ući u oblast u kojoj može da postigne veći napredak u bliskoj budućnosti“, kaže Karpenter.
Pitanje taksi i drugi razlozi za sporove i animozitet između dve strane moraju se rešiti pre nego što se bude moglo raditi na samom sporazumu, smatra direktor Pen Bajden centra. Ocenio je da će za Grenela biti teško da ponudi nešto što je prihvatljivo za većinu Srba i Kosovara, a smatra da to nikada nije bilo realno bez stavljanja značajnog novca na sto, bez investicija i, naročito, stabilizacionog fonda.
„Dugo se zalažem za to da Evropska unija, uz možda neku američku podršku, izdvoji novac i na sto stavi opciju stablizacionog fonda kako bi dve strane videle da će biti poslova, ekonomskog rasta i infrastrukture jednom kada se postigne sporazum“, naglašava Karpenter.
Bivši zvaničnik Pentagona smatra da će Trampova administracija insistirati na rešenju koje predviđa da Srbija prizna Kosovo.
„Mislim da rešenje konflikta nije potpuno bez toga da Srbija prizna nezavisnost Kosova. Pitanje je onda šta bi Srbija dobila i ima nekoliko stvari koje bi potencijalno bile deo tog paketa, a mislim da bi stabilizacioni fond bio primamljiv za obe strane, a ta opcija nije dovoljno istražena“, rekao je Karpenter.
Na pitanje koji je interes Sjedinjenih Država u svemu ovome, Karpenter kaže da be bi tragao za nekim zloćudnim razlozima i da Trampova administracija pokušava da reši ovaj sukob iz istog razloga iz kojeg su to radile prethodne.
„Pre svega, mi imamo koristi od stabilnosti i bezbednosti na Balkanu, jer to omogućava državama u regionu da se pridruže evroatlantskim institucijama, što je u našem interesu. To znači da se zalažemo za naše interese u regionu i to je ono što bi ova administracija trebalo da radi“, zaključio je Karpenter.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.