Katalonski lideri spremni na dogovor 1Foto: EPA/JUAN CARLOS CARDENAS

Katalonski lideri su apelovali na Evropsku uniju da se angažuje kao posrednik između španskih i katalonskih vlasti, ukazujući da bi u tom slučaju bili spremni da razgovaraju o drugim opcijama, a ne samo o nezavisnosti.

Njihovi apeli usledili su dva dana uoči spornog referenduma o otcepljenju regiona, koji je planiran za nedelju, a koji je španski ustavni sud proglasio nezakonitim.

„Na stolu nema jednostranog proglašenja nezavisnosti. Ono što se trenutno nalazi na stolu jeste samo referendum 1. oktobra“, rekao je u četvrtak katalonski lider Karles Puždemon u intervjuu za španski sajt Eliario, piše EUObzerver. Zakon o organizaciji referenduma, koji je usvojen početkom septembra, nalaže da ukoliko bude bilo „više pozitivnih nego negativnih glasova“, regionalni parlament će zasedati u roku od dva dana da bi „zvanično proglasio nezavisnost Katalonije“.

Međutim, Puždemon je rekao u intervjuu da „kada budu protumačeni rezultati, biće saglasnosti za dijalog, pregovore i posredovanje“. Njegov ministar zadužen za spoljne odnose Raul Romeva rekao je u Briselu da će separatisti proglasiti nezavisnost regiona u roku od 48 sati ako pobede na referendumu, ali je takođe ukazao da su spremni da sa španskom vladom razgovaraju o drugim opcijama. „Ako bude predloga u nedelju ili nakon nedelje, spremni smo da ih saslušamo. Razgovori znače razgovore. I razgovori znače izložiti predloge na sto“, rekao je Romeva na konferenciji za novinare.

Dosadašnji stav španske vlade je bio da je i ona otvorena za pregovore, ali pod uslovom da katalonske vlasti otkažu referendum.

Romeva je rekao da referendum predstavlja „volju 80 odsto katalonskog stanovništva“ i da o njegovom održavanju „nema diskusije“. „Ono o čemu može biti diskusije jeste to da možemo da sednemo za sto s tim predlogom i ako ima drugih predloga, možemo da razgovaramo o tome“, dodao je. On je rekao da španska vlada mora da „preuzme na sebe razmatranje o tome šta može da učini da umiri katalonsko društvo“.

Katalonski lideri su izneli nove predloge u trenutku kada španske vlasti „stežu obruč“ oko referenduma. Španska Civilna garda je u četvrtak uveče zaplenila 2,5 miliona glasačkih listića i četiri miliona koverti, kao i stotinak glasačkih kutija. Izborni materijal je zaplenjen i prethodnih dana. Katalonski sud je u sredu izdao naređenje policiji da zatvori sve javne zgrade koje bi mogle da posluže kao glasačka mesta.

Romeva je osudio „brutalno gušenje demokratskih institucija“, uključujući gašenje vebsajtova na kojima se zagovara nezavisnost i „pritisak na 800 gradonačelnika“. On je naglasio da separatistički pokret dobija „podršku širom sveta“ zbog postupaka španskih vlasti. Katalonski lider je apelovao na Evropsku komisiju i parlament da „podrže vrednosti i građanska prava“ koja, prema njegovim rečima, krše španske vlasti.

„Komisija više ne može da tvrdi da je ovo unutrašnje pitanje“, rekao je Romeva novinarima, dodajući da je prekršen član 2 ugovora EU, koji se odnosi na prava građana Unije. Gradonačelnica Barselone Ada Kolau je u autorskom tekstu u Gardijanu takođe apelovala na Evropsku komisiju da „napravi prostor za posredovanje“ da bi se „pronašlo demokratsko rešenje za sukob kao rezultat pregovora“.

Ranije ove nedelje u intervjuu za EUObzerver predsedavajuća katalonskog parlamenta Karme Forsadel je ukazala da EU ne bi imala izbora osim da se „suoči s realnošću“ ako Katalonija proglasi nezavisnost. Ona je rekla da je „EU pragmatična, te će pronaći dobro rešenje za Kataloniju, Španiju i EU“. „Na kraju uvek nađu rešenje. Neće biti lako, neće se desiti preko noći, ali zašto da ne?“ rekla je Forsadel.

Evropska komisija je odbila da odgovori na pozive za posredovanje. „Poštujemo španski zakonski i ustavni poredak. Nemamo drugog komentara“, izjavio je u četvrtak portparol Evropske komisije Aleksandar Vintertajn. On je podsetio da je predsednik Komisije Žan-Klod Junker u prošlosti „preuzimao dužnost da povede razgovore i usmeri ih ka rezultatu“ kada su to od njega tražile obe strane koje učestvuju u sporu. Međutim, upitan da li je Junker spreman da preuzme tu ulogu ako bi to od njega pored katalonskih lidera tražio i španski premijer Marijano Rahoj, portparol EK je rekao da ne želi da spekuliše.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari