Četiri arapske države koje bojkotuju Katar osudile su odbijanje Dohe da ispuni njihove zahteve i upozorile da će uvesti nove mere protiv zemlje, koju optužuju da sponzoriše terorizam.
Saudijska Arabija, Bahrein, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati su saopštili da Doha namerava da nastavi „politiku čiji je cilj destabilizacija bezbednosti u regionu“. Nove mere će biti sprovedene „blagovremeno i prikladno“.
Četiri zemlje su prekinule veze s Katarom zato što, kako tvrde, sponzoriše terorizam i zbog njegovih veza sa Iranom, dok zvanična Doha negira sve optužbe. Državi bogatoj naftom i gasom je dostavljena lista zahteva, uključujući i to da ugasi Al Džaziru, zatvori tursku vojnu bazu, prekine odnose s Muslimanskom braćom i olabavi veze s Teheranom.
Katar negira da podržava terorizam i naglašava da neće pristati ni na kakve mere koje prete njegovom suverenitetu i krše međunarodno pravo. Restrikcije u vazduhu, na moru i na kopnu izazvale su haos u zemlji, budući da zavisi od izvoza kada je reč o osnovnim potrepštinama za 2,7 miliona stanovnika. U saopštenju koje je izdato u četvrtak uveče četiri zemlje su navele da su „veoma iznenađene neopravdanim odbijanjem katarske vlade da ispuni legitimnu listu logičnih zahteva“, čiji je cilj borba protiv terorizma i ekstremizma i zaštita međunarodne bezbednosti i bezbednosti arapske nacije.
One su naglasile da je lista zahteva sada „ništavna“ i obećale su da će preduzeti dodatne „političke, ekonomske i zakonske mere“ na način koji „čuva njihova prava, bezbednost i stabilnost od neprijateljske politike katarske vlade“. Arapske države, međutim, nisu konkretno navele šta dodatne mere mogu da uključuju, mada, prema pisanju Bi-Bi-Sija, postoji mogućnost da se uvedu finansijske restrikcije na promet katarskog novca ili da se na treću stranu izvrši pritisak da bira između poslovanja sa četiri zemlje i poslovanja s Katarom.
Šef katarske diplomatije šeik Mohamed bin Abdul Rahmani al Tani je u sredu optužio četiri arapske zemlje da uvode „opsadu koja predstavlja očiglednu agresiju i uvredu“ i dodao da je cilj njihovih optužbi „očito stvaranje negativnog sentimenta prema Kataru na Zapadu“. „Odgovor na naše neslaganje nisu blokade i ultimatumi, već dijalog i razum“, dodao je šef katarske diplomatije. On je takođe naglasio da je Katar spreman da se na „neodređeno vreme“ snabdeva hranom morskim ili vazdušnim putem iz Turske i Irana po naduvanim cenama.
Sjedinjene Države, čija je glavna vazdušna baza u Kataru i koja je od suštinskog značaja za borbu protiv Islamske države, apelovale su da se reši spor. „Sve smo zabrinutiji da je u ovom trenutku spor na mrtvoj tački. Verujemo da ovo može nedeljama da se oteže. Moglo bi da se odugovlači i mesecima. Moglo bi i da se intenzivira“, rekla je portparolka američkog Stejt departmenta. Kako je najavljeno, državni sekretar SAD će u ponedeljak otputovati u Kuvajt, koji ima ulogu posrednika između Katara i četiri arapske države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.