Kazino umiranja 1

Pandemija i njeni tragični ishodi, pružili su priliku razvijenim sistemima klađenja da u nedostatku sportskih događaja, ponude klađenje na razne ishode ovog, do sada u svetu nezabeleženog događaja, uključujući prognozu broja zaraženih, umrlih, trajanja zaraze, zemlje koje su obuhvaćene, a koje nisu.

Ova bizarna ideja brzo je prekinuta. Ona, međutim, nije stvorena pandemijom, niti skorašnjim događajima.

Ideja da bi klađenje koje uključuje negativne ishode i scenarije moglo da dovede do tačnih predviđanja budućih događaja, pripada profesoru ekonomije na Univerzitetu Džordž Mejson, Robinu Hansonu.

On je 2001. stvorio koncept „tržišta političke analize“ (PAM) koji je finansirala DARPA, američka agencija za istraživanje i razvoj budućih modela koji su važni za ratovanje i Pentagon. Suština projekta je klađenje na budući razvoj na Bliskom istoku, što je uključivalo terorizam, državne udare, otmice, pljačke, nepogode i slično. DARPA je pod udarom snažnih kritika ukinula ovaj program.

Na pres konferenciji u julu 2003. senatori Bajron Dorgan i Ron Vajden saopštili su da je ideja „klađenja države na nasilje i terorizam smešna i groteskna“, dok je Dorgan naglasio da je ona „beskorisna, uvredljiva i glupa“.

Zbog skandala koji je izbio, direktor agencije DARPA, admiral Džon Ponitdekster, koji je bio poznat po aferi „Iran kontra“, ponudio je ostavku.

Iako je ovaj projekat prestao da se finansira od države razvijeno je više varijanti ove ideje u privatnom sektoru.

Medijska laboratorija poznatog Instituta Masčusets lansirala je 2003. klađenje na važne događaje. Kasnije je kompanija Intrade ponudila klađenje na hapšenje Osame bin Ladena, američke predsedničke izbore ili mogućno bombardovanje Irana. Sve transakcije i delovanje Intrejda su zabranjeno 2013.

One se poklapaju sa ekspanzijom klađenja u svetu. On je, takođe, kreirao i predložio oblik vladavine zvani „futarhija“ gde bi politika bila određivana na osnovu predviđanja tržišta. Njujork tajms je „futarhiju“ proglasio za „najpomodniju reč 2008“.

Hanson nije „esktropijanac“, ali mnogi njegovi sledbenici jesu. Veoma bogati Kalifornijci objavili su 1994, da su obrazovali grupu zvanu „esktropijanci“ koju su opisali kao „neograničenu ekspanziju, spolja i unutra, fantastičnu superneograničenost“.

Ekstropijanci su pristalice „krajnje naprednih tehnologija“ i pokazuju „posvećeni, neuklonjivi optimizam“. Za njih je država jedna od najrestriktivnijih snaga „na Mlečnom putu“.

Zaposlene u vladi oni nazivaju „entropijanci“, pošto smatraju da je njihova dužnost da ismevaju glupost, a to su gotovo svi drugi van ovog odabranog kruga, jer su oni uvereni da će biti ti koji će pisati na kraju istoriju.

Ono što je najzanimljivije jeste da su opsednuti željom za večnim životom, pa zbog toga veliki deo svog prihoda izdvajaju za kriogenička istraživanja, odlučujuću da se zamrznu kako bi dočekali trenutak večnog života.

Hanson je sebe je još opisivao kao „jungovskog entropijca“, koji „obično ne zaboravljaju ostatak čovečanstva, osim kao publike“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari