Mlada Kenijka posvetila je život spasavanju devojčica od genitalnog sakaćenja. Taj obred je njenom zaslugom dosad izbeglo čak 15.000 mladih žena, što ju je svrstalo među najuticajnije žene u Africi.
Dvadesetsedmogodišnja Nice Nailantei Leng’ete se takođe bori protiv dečjih brakova u svojoj zajednici, koje namerava da u narednih deset godina potpuno iskoreni.
Za narod Masai genitalno sakaćenje predstavlja ritual prelaska iz detinjstva u odraslo doba.
„Žene se ne smatraju ženama ako nisu prošle kroz ovaj obred, koji se povezuje sa završetkom obrazovanja, dečjim brakom i trudnoćom. Ženskom obrezivanju se podvrgavaju devojčice sa 10 do 12 godina. Zatim joj se kaže da je postala žena, što znači da je spremna za brak i za rađanje. Sve je to povezano“, kaže za portal Ebony ova Kenijka, koja je kao osmogodišnja devojčica sa svojom sestrom uspela da se sakrije i izbegne ovaj ritual.
Leng’ete je još u detinjstvu svedočila bolnim ritualima ženskog obrezivanja. „Videla sam bol. Videla sam smrt. Sa svojih sedam godina gledala sam kako obrezuju devojčice iz mog sela, koje potom napuštaju školu i udaju se. A ja sam želela da nastavim školovanje“, kaže Leng’ete, koja je prva u svom selu završila srednju školu. Inspirisane njenom školskom uniformom, devojke su počele da joj se obraćaju za pomoć kako bi pobegle od tradicionalnog rituala i nastavile obrazovanje.
Ova mlada Kenijka je dobila dozvolu da podučava svoje sugrađane seksualnom zdravlju, da bi posle nekoliko godina ubedila starešine da će narod Masaji biti perspektivniji ako se žene ne obrezuju, ako se duže školuju i kasnije stupaju u brak. Do 2014. praksa ženskog obrezivanja je zvanično ukinuta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.