Oko 2,3 milijarde u dolarima i evrima stiglo je u Rusiju otkako su SAD i EU zabranile izvoz svojih novčanica u martu 2022, posle invazije na Ukrajinu, pokazuju podaci carine u koje je Rojters imao uvid.
Podaci koji ranije nisu bili objavljeni pokazuju da je Rusija uspela da zaobiđe sankcije kojima se blokiraju uvoz keša, i pokazuju da su dolari i evri i dalje korisni za trgovinu i putovanja, iako Moskva nastoji da smanji svoju izloženost čvrstim valutama.
Podaci carine, koje je Rojters dobio od komercijalnog izvora, koji evidentira i prikuplja informacije, pokazuju da je keš prebačen u Rusiju iz UAE i Turske, dve zemlje koje nisu uvele ograničenja u trgovini sa Rusijom, prenosi Glas Amerike.
Zemlja porekla više od polovine transakcije nije navedena u evidenciji.
Vlada SAD je u decembru zapretila kaznama za finansijske institucije koje pomažu Rusiji da zaobiđe sankcije i uvela sankcije kompanijama iz trećih zemalja tokom 2023. i 2024. godine.
Ruska centralna banka i uprava za sankcije SAD, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC), nisu odgovorili na zahteve Rojtersa za komentar.
Rusija je počela da označava dolar i evro kao „toksične“ 2022. godine, jer su joj sankcije smanjile pristup globalnom finansijskom sistemu, ometajući plaćanja i trgovinu. Zamrznuto je oko 300 milijardi dolara deviznih rezervi Banke Rusije u Evropi.
Portparol Evropske komisije rekao je da ne može da komentariše pojedinačne slučajeve kršenja sankcija. Dodao je da se Evropska unija angažuje sa trećim zemljama kada sumnja da se sankcije zaobilaze.
Carinska evidencija pokriva period od marta 2022. do decembra 2023. godine, a Rojters nije mogao da pristupi novijim podacima.
Dokumenti su pokazali porast priliva gotovine neposredno pre invazije. Između novembra 2021. i februara 2022. u Rusiju je ušlo 18,9 milijardi u dolarima i evrima, u poređenju sa samo 17 miliona dolara u prethodna četiri meseca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.