Kijev priprema operaciju koja bi mogla preokrenuti rat: 'Prekidamo ruske linije snabdevanja' 1EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Dok se Kremlj nada da će, nakon osvajanja Luganske oblasti, moći da osvoji Donjeck sadašnjom taktikom, Kijev ima druge planove.

Ukrajinska vojska izvestila je u utorak da je uništila rusko skladište municije na jugu Ukrajine, što je rezultiralo velikom eksplozijom snimljenom na društvenim mrežama, preneo je tog dana AP.

Operacija bi mogla da se uklopi sa najavama ukrajinskih zvaničnika da će pokrenuti operaciju da vrate grad Herson i okolinu pod svoju kontrolu. Rojters je kasnije javio da su ukrajinske snage prijavile uništavanje skladišta municije i da su 52 osobe poginule u napadu na Novu Kahovku u oblasti Herson. Gradske vlasti koje je imenovala Rusija saopštile su da je najmanje sedam osoba poginulo, a oko 70 povređeno, javila je ruska novinska agencija TASS. Zvaničnik lokalne vlade koju podržava Rusija rekao je da je Ukrajina koristila rakete HIMARS i uništila skladišta u kojima se nalazi šalitra, hemijsko jedinjenje koje se može koristiti za pravljenje đubriva ili baruta.

Pariranje Rusiji

Ruska agresija na Ukrajinu, kada je reč o naoružanju, vojnoj opremi i tehnologiji, predstavlja asimetričan sukob, koji se u potpunosti uočio nakon što je Moskva promenila taktiku i usmerila napade oslabljenih pešadijskih trupa na istok. Prednost u artiljeriji – prema informacijama zapadnih obaveštajnih izvora, dnevno do 20.000 granata pada na ukrajinske mete – pokazala se odlučujućom.

Kijev je počeo da traži od Zapada oružje kojim bi bar donekle mogao da parira ruskoj vatrenoj moći. Haubice su počele da pristižu, a krajem juna stigao je američki raketni sistem velike pokretljivosti M142 (HIMARS, akronim za engleski naziv The M142 High Mobiliti Artilleri Rocket Sistem). Posade su, koliko možemo da zaključimo, bile obučene na Zapadu i ubrzo su počele da udaraju duboko u ruske položaje, a glavni ciljevi su bila skladišta municije i komandni centri udaljeni 70 kilometara od linije fronta.

HIMARS je projektovan i namenjen prvenstveno za protivartiljerijsku borbu, mada se može koristiti i kao protivpešadijsko i protivoklopno oružje, u zavisnosti od municije. Prvobitno dizajniran za ispaljivanje raketa kasetnim bombama koje bi potpuno zasule ciljno područje fragmentacionom municijom – uništavajući pešadijske, artiljerijske položaje i laka oklopna vozila – od 2006. sistem je unapređen tako da ispaljuje i precizne rakete sa jednom bojevom glavom, objasnio je Ivan Fišer na sajt jutarnji.hr.

Ukrajinski general Aleksij Gromov rekao je u četvrtak, kako prenosi Rojters, da koriste HIMARS i „pametne“ granate 155 mm, koje, pored skladišta, gađaju železnička čvorišta i druge linije snabdevanja važne za brzu i stalnu isporuku granata i drugih oprema ruskim trupama koje imaju problema sa popunjavanjem redova. „Pametne“ granate uništile su, prema ukrajinskim izvorima, 30 oklopnih zgrada.

General Gromov je rekao da ruski komandanti sada moraju da traže nove modele snabdevanja linija fronta gorivom i municijom. On je potvrdio da su u četvrtak napali dva vojna kontrolna punkta i punkt za iskrcavanje u gradu na ruskoj okupiranoj teritoriji na jugu Ukrajine, što je najnoviji u nizu napada koje je Kijev tvrdio u poslednje dve nedelje duboko unutar teritorije pod ruskom kontrolom.

„Neprijatelj trenutno traži lokacije za smeštaj skladišta municije za potrebe brigade ne bliže od 100 kilometara od linije fronta, a skladišta za potrebe korpusa ne bliže od 150 kilometara“, rekao je general Gromov. Ovo predstavlja dodatne probleme za ruske snage, za koje je nesmetano snabdevanje granatama na istoku zemlje ključno kako bi nastavili sa taktikom neselektivnog masovnog bombardovanja.

Udaljavajući se od obale

Ruska mornarica je pre nekoliko nedelja morala da se povuče 100 kilometara od ukrajinske obale jer su odbrambene snage dobile raketne sisteme, uključujući i Harpun, za koje agresori nemaju adekvatna sredstva zaštite. Ni za HIMARS, koji potencijalno izbegava, koliko je poznato, ruski protivraketni sistem S-400.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova napalo je u četvrtak Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo zbog obuke ukrajinskih vojnika, nazvavši to delom „hibridnog rata“ NATO-a protiv Rusije. Portparolka Marija Zaharova rekla je na konferenciji za novinare da je Vašington poslao instruktore u Ukrajinu da obučavaju ukrajinske vojnike da koriste HIMARS. Ona je dodala da ukrajinske snage već koriste rakete većeg dometa i tačnije od druge artiljerije.

SAD su potvrdile da će osam HIMARS sistema biti operativno u Ukrajini do sredine jula. Izjave sankcionisane portparolke potvrda su zabrinutosti Moskve da bi moglo doći do promene asimetrije, jer bi Ukrajina mogla da koristi precizne raketne i artiljerijske sisteme da nagriza rusku vatrenu moć i uspori napredovanje na istoku, što je ključno za postizanje revidiranog ciljevi ruske „specijalne vojne operacije“.

Presudan preokret

Kremlj se i dalje nada da bi, nakon osvajanja Luganske oblasti, sadašnjom taktikom mogao da osvoji i Donjeck, nakon čega bi pobeda mogla biti proglašena.

Ključno pitanje je da li Ukrajina, koja takođe oseća nedostatak vojnika, može da pokrene ofanzivu na jugu uz pomoć HIMARS-a i preciznih haubica. Uspeh te operacije doveo bi do ključne promene na bojnom polju, jer bi ruska vojska morala da pomeri deo svojih snaga sa istoka na jug.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari