Kazahstan je danas najavio isporuku litijum-jonskih baterija iz Kine ka Evropi, trgovinskom rutom koja je u ekspanziji od izbijanja rata u Ukrajini i koja ide preko te ogromne centralnoazijske zemlje zaobilazeći Rusiju.
Kako je saopštilo kazahstansko ministarstvo saobraćaja, Peking i Astana su postigli dogovor da u decembru pokrenu transport litijum-jonskih baterija iz Kine, važnih za sektor u ekspanziji – proizvodnju električnih automobila.
Sporazum je postignut nakon jučerašnjeg sastanka kazahstanskog i kineskog ministra saobraćaja u Pekingu.
Ministarstvo saobraćaja Kazahstana saopštilo je da je „obim robe koja iz Kine stiže u Evropu 25 puta veći u odnosu na prošlu godinu u istom periodu“.
Navodi se i povećanje za 60 odsto u obimu robe prevezene ove godine kopnenim putem između Kazahstana i Kine.
Ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. i sankcije koje je Zapad uveo Moskvi obustavile su prevoz robe saobraćajnim koridorom koji preko Rusije povezuje Kinu i Evropu.
Kazahstan, deveta po veličini zemlja na svetu, nalazi se južno od Rusije sa kojom ima više od 7.500 kilometara zajedničke granice. Kazahstan na istoku deli i 1.800 kilometara granice sa Kinom.
Evropske zemlje nastoje da razviju alternativni transportni put kroz Centralnu Aziju, preko transkaspijskog koridora koji ide preko Kaspijskog mora ka Kavkazu, Turskoj i Evropi.
Kao i Kina, sa svojim sve većim uticajem na privrede bivših republika Centralne Azije, gde finansira „nove puteve svile“, infrastrukturni projekat za otvaranje ovog planinskog regiona, bogatog retkim metalima i sirovinama.
Do kraja godine je u planu i završetak izgradnje železničke pruge koja će povezivati Kinu, Kirgiziju i Uzbekistan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.