Kina gleda na Tajvan, kao što Beograd gleda na Kosovo: Grčki Ekatemerini o kineskom uticaju na Balkanu 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Nedavno nasilje na severu Kosova gde je ranjeno više desetina NATO vojnika izazvali su zabrinutost među glavnim geopolitičkim igračima u regionu, kao što su SAD, Nemačka, Francuska, Italija i Rusija, od kojih svi imaju značajne interese u jugoistočnoj Evropi, piše grčki portal Ekatemerini.

Usledile su, dodaje se, njihove brze reakcije, kako bi sprečili najgore scenarije, svaki vođen sopstvenim motivima.

Imajući u vidu geopolitički nestabilno okruženje koje je rezultat ukrajinske krize, imperativ je sprečiti bilo kakvo „paljenje“ koji predstavlja trougao Kosovo-Srbija-Bosna, jer svi strahuju da bi to moglo da izazove širi sukob.

Zanimljivo je da je ovaj put nasilje na Kosovu privuklo pažnju Kine, ukazuje grčki list.

Iako je Peking ranije imao relativno nizak profil u vezi sa Kosovom, pozicionirajući se kao podrška teritorijalnom integritetu Srbije „na principu“ i uzdržavajući se od presudnih glasanja u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim forumima, njihovo nedavno učešće nije iznenađujuće za one koji pomno prate razvoj događaja.

Region ima veliki značaj kao tranzitna ruta za kineski teretni transport od grčke luke Pirej do tržišta centralne i severne Evrope.

Osim što ga koristi u tranzitne svrhe, Kina je izvršila strateška ulaganja u infrastrukturu u Srbiji, Bosni, Crnoj Gori i Albaniji, doduše pod eksploatacionim uslovima.

Štaviše, Kina prodaje oružje Beogradu.

Stoga bi svaki poremećaj, posebno ako eskalira u vojni sukob, imao značajan uticaj na kineske interese.

Shodno tome, ukazuje se, Kinezi teže da zaštite svoje investicije i strateške inicijative na Zapadnom Balkanu – Inicijative Pojas i put koja se često naziva „zmajevom glavom“.

Pored toga, u igri su geopolitički faktori, posebno u vezi sa Tajvanom.

Kina gleda na Tajvan kao svoju teritoriju, kao što Beograd gleda na Kosovo.

Ako bi međunarodna zajednica prihvatila i formalno priznala potpunu secesiju Kosova, to bi postavilo pitanje zašto isti princip ne bi trebalo da se primenjuje na Tajvan.

Ovo služi kao dodatni razlog za povećano interesovanje i podršku Kine Srbima na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari