U Kini „Dvema sednicama“ počinje ovogodišnja domaća politička sezona. U subotu je otvoreno zasedanje Kineske narodne političke konsultativne konferencije (KNPKK), glavno savetodavno telo državnih institucija, a danas počinje sa radom Nacionalni narodni kongres (NNK), vrhovno zakonodavno telo.
Ovogodišnje desetodnevno zasedanje preko 5.000 delegata u Velikoj Sali naroda u Pekingu je prema domaćim medijima od naročite važnosti pošto je na 19. Nacionalnom kongresu Komunističke partije Kine (KKP) u oktobru 2017, zvanično najavljeno da Kina ulazi u novo doba. Otuda će ishod „Dveju sednica“ biti pažljivo praćen u mnogim delovima sveta zbog pokazatelja i novih detalja o budućem političkom pravcu Kine.
Na prvoj sednici 13. NNK se očekuje usvajanje predloženih promena ustava države. Među njima je i uklanjanje ograničenja od dva petogodišnja mandata predsedniku i potpredsedniku Kine. Ukoliko budu usvojene promene, to bi značilo da će predsednik Si Đinping, koji je i generalni sekretar KPK i Centrale vojne komisije, moći da ostane na čelu države.
Takva odluka je, po kineskim medijima, neophodna radi obezbeđivanja stabilnosti u zemlji koja ulazi u odlučujući period razvoja u modernu socijalističku državu. Na 19. Kongresu je proklamovano da Kina treba do 2021. da izraste u „srednje razvijenu zemlju“, a do 2049. u potpuno razvijenu.
Potez sa brisanjem ograničenja mandata je različito komentarisan u svetu. Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp je to ocenio „velikim dostignućem“. „Možda bi i mi mogli jednog dana da to uradimo“, kazao je Tramp uz burno odobravanje pristalica na Floridi.
Teme od interesa za javnost će biti i predlog da Sijeve misli o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novo doba budu unete u osnovni zakon zemlje. Radi se o 14 teza, usvojenih na 19. Kongresu koje su smernica novog razvoja Kine, od obezbeđivanja da KKP predvodi sve oblike delovanja u državi, do uspostavljanja „zajedničke sudbine kineskog i drugih naroda sveta“.
Jedno od najvažnijih pitanja prve sednice 13. NNK će biti izbor državnog rukovodstva koje je prethodni mandat dobilo pre pet godina. To se odnosi na šefa države, premijera, članove vlade, ali i NNK, KNPKK, sudstvo…
Predložene promene uključuju ozakonjenje nove Nacionalne kontrolne komisije, nacionalnog „političkog organa“ za suzbijanje korupcije unutar državne birokratije koja će imati ovlašćenja da istražuje sve zaposlene u javnoj upravi, uključujući i „nepartijce.“ To se smatra važnim delom višegodišnje antikorupcijske kampanje koju vodi predsednik Si i tokom koje je je kažnjeno gotovo 1,5 miliona zvaničnika.
Borba protiv siromaštva
Za deputate će, izgleda, posebno važna biti tema potpunog otklanjanja siromaštva do 2020. Kina je od ranih 1980-ih iz siromaštva izbavila više od 730 miliona ljudi, a samo u poslednjih pet godina 68,53 miliona. Stopa siromaštva zemlje je pala sa 10,2 odsto u 2012. na 3,1 u 2017. Uprkos napretku, krajem 2017. je bilo još 30 miliona Kineza koji su živeli ispod nacionalne linije siromaštva, a to je 2.700 juana ili oko 430 dolara po osobi godišnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.