Kina poziva Pjongjang da obustavi raketne probe 1

Samo nekoliko sati nakon što je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija uveo Severnoj Koreji nove sankcije, ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji je rekao svom severnokorejskom kolegi Ri Jong Hou da Pjongjang treba da obustavi nuklearne i raketne probe.

Vang je rekao da je na jučerašnjem sastanku sa severnokorejskim šefom diplomatije na Filipinima uputio apel da Severna Koreja postupa u skladu s rezolucijama UN. On, međutim, nije rekao šta mu je Ri odgovorio.

Rezolucija kojom se Severnoj Koreji zabranjuje izvoz i ograničavaju investicije usvojena je jednoglasno u subotu. Vang je rekao da su sankcije potrebne, ali „nisu konačan cilj“, te je apelovao na dijalog. On je poručio Pjongjangu da ostane miran i da ne provocira međunarodnu zajednicu dodatnim testovima. Kineski izaslanik je takođe apelovao na SAD i Južnu Koreju da ne pojačavaju tenzije, istakavši da je situacija došla do „kritične tačke“, ali i do raskrsnice na kojoj je moguće ponovo započeti razgovore. Izaslanica SAD u UN Niki Hejli je ranije rekla da se Severna Koreja suočava sa „najstrožim sankcija koje su ikada uvedene nekoj zemlji u okviru jedne generacije“.
Pjongjang je testirao dve interkontinentalne balističke rakete u julu, tvrdeći da sada ima kapacitete da pogodi SAD. Međutim, stručnjaci izražavaju skepsu da severnokorejske rakete mogu da pogode mete na tlu Sjedinjenih Država. Ova testiranja Severne Koreje su naišla na osudu Južne Koreje, SAD i Japana i inicirala izradu nacrta novih sankcija UN.

Novim sankcijama Severnoj Koreji je zabranjen izvoz uglja, morskih plodova, gvožđa i ruda gvožđa, olova i njegovih ruda. Zemlje ne smeju da prihvataju radnike iz Severne Koreje. Zabranjeni su novi zajednički poduhvati sa severnokorejskim entitetima i pojedincima, kao i investicije u postojeće zajedničke poslovne poduhvate. Povećan je spisak pojedinaca kojima se zabranjuju putovanja i zamrznuta im je imovina. Države-članice treba u roku od 90 dana da izveste Savet bezbednosti o tome kako su primenili rezoluciju.

Kina, jedini međunarodni saveznik Severne Koreje i članica SBUN s pravom veta, glasala je u korist rezolucije nakon pregovora sa SAD za koje je Hejlijeva rekla da su bili teški. Peking je u prošlosti često štitio Pjongjang od štetnih rezolucija. Rusija, koju su SAD često kritikovale zbog ekonomskih veza sa Severnom Korejom, takođe je glasala za sankcije.

Visoki zvaničnici, uključujući državnog sekretara SAD Reksa Tilersona, okupili su u Manili na regionalnom forumu pod pokroviteljstvom Asocijacije nacija Jugoistočne Azije (Asean). Očekuje se da nuklearni program Severne Koreje bude glavna tema, ali, kako se navodi, nema planova za bilateralni sastanak Tilersona i predstavnika Severne Koreje. Tilerson je ranije rekao, pošto se sastao sa južnokorejskim ministrom spoljnih poslova Kangom Kjuang Vaom da su sankcije „dobar ishod“.
Severna Koreja tek treba zvanično da odgovori na nove sankcije. „Iznećemo svoj jasan stav kada stvari budu bile određene“, poručio je jedan visoki zvaničnik iz Pjongjanga za južnokorejsku agenciju Jonhap. Brojna nuklearna i raketna testiranja Severne Koreje koja krše rezolucije UN naišla su na osudu suseda u regiona. Južna Koreja je, međutim, saopštila da postoji mogućnost da održi direktne pregovore sa Severom na samitu Asean. NJena šefica diplomatije je rekla da je ona voljna da razgovara sa svojim severnokorejskim kolegom ako bude prilike.

Na samit u Manili 27 država je poslalo svoje predstavnike. Deset država-članica Aseana je izdalo zajedničko saopštenje u kojem se navodi da imaju „ozbiljne zabrinutosti“ u vezi s delovanjima Severne Koreje koja očigledno „ozbiljno ugrožavaju mir“.

Tramp: Sankcije će koštati milijardu dolara

Vašington – Predsednik SAD Donald Tramp je napisao na Tviteru da će najnovije sankcije SBUN koštati Severnu Koreju milijardu dolara. Jedan od glavnih izvora prihoda Severne Koreje jeste izvoz uglja i ruda u Kinu. Procenjuje se da Severna Koreja godišnje izveze robu od oko tri milijarde dolara, a zbog sankcija bi mogla biti uskraćena za milijardu dolara. Međutim, učestvovanje Kine u sankcijama će biti ključno, navodi Bi-Bi-Si, a najviše diplomate SAD su rekle da će nadzirati Peking da bi se uverili da poštuje sankcije. Kina je ranije ove godine obustavila uvoz uglja iz Severne Koreje da bi povećala pritisak na Pjongjang. Dosadašnje sankcije ipak nisu odvratile Severnu Koreju od nuklearnih ambicija. Peking je besan zbog razmeštanja raketnog sistema odbrane pod pokroviteljstvom SAD u Južnoj Koreji i traži da se on ukloni.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari