SAD su lider u svetu po proizvodnji vakcina, kvantnih računara i svemirskih sistema, pokazao je izveštaj istraživačkog centra Australijski institut za stratešku politiku, prenosi Gardijan.
Isti izveštaj je pokazao da Kina prednjači u oblasti proizvodnje električnih baterija, hipersonike i napredne radio-frekventne komunikacije kao što su 5G i 6G.
Nalazi su, kako se navodi, zasnovani na istraživanju „velikog uticaja“ u kritičnim i novim tehnološkim oblastima, fokusirajući se na radove koji su objavljeni u vrhunskim časopisima i koji su bili citirani u kasnijim istraživanjima.
„Naše istraživanje otkriva da je Kina izgradila temelje da se pozicionira kao vodeća svetska naučna i tehnološka supersila, uspostavljajući ponekad zapanjujuće vođstvo u istraživanju velikog uticaja u većini kritičnih i novih tehnoloških domena“, navodi se u izveštaju.
„Takođe vidimo da se napori Kine podstiču kroz uvoz talenata i znanja: jednu petinu njenih radova sa velikim uticajem su autori istraživača sa postdiplomskim obrazovanjem iz zemalja sa pet očiju“, navodi se, misleći na grupu za razmenu obaveštajnih podataka SAD, Kanada, Velika Britanija, Australija i Novi Zeland.
Vođstvo Kine je proizvod promišljenog dizajna i dugoročnog planiranja politike, kao što su Si Đinping i njegovi prethodnici više puta naglašavali.
Džo Bajden je u svom obraćanju o stanju nacije prošlog meseca rekao da SAD „ulažu u američke inovacije, u industrije koje će definisati budućnost i da kineska vlada namerava da dominira“.
Kina je, tvrdi Austrlijski Institut, izložena velikom riziku od uspostavljanja monopola u osam tehnologija, uključujući materijale i proizvodnju nanorazmera, vodonik i amonijak za energiju i sintetičku biologiju.
U izveštaju se navodi da kineski koraci u nuklearnim hipersoničnim raketama 2021. ne bi trebalo da budu iznenađenje za američke obaveštajne agencije „jer, prema našoj analizi podataka, u poslednjih pet godina, Kina je proizvela 48,49 odsto svetskih istraživačkih radova sa velikim uticajem u napredne avionske motore, uključujući hipersonične, i ugošćuje sedam od 10 najboljih svetskih istraživačkih institucija u ovoj oblasti“.
Sve u svemu, institut je takođe otkrio da postoji „veliki jaz između Kine i SAD, kao dve vodeće zemlje, i svih ostalih“.
„Podaci tada ukazuju na malu grupu zemalja koju predvode Indija i Velika Britanija: druge zemlje koje se redovno pojavljuju u ovoj grupi – u mnogim tehnološkim oblastima – uključuju Južnu Koreju, Nemačku, Australiju, Italiju i ređe Japan“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.