Kineski predsednik Si Đinping ponovio je danas protivljenje njegove zemlje „jednostranim sankcijama“ i pravu neke države da primenjuje svoju jurisdikciju u drugoj (long-arm jurisdiction), ne pominjući direktno kaznene mere Zapada protiv Rusije zbog njene invazije na Ukrajinu.
Kina je više puta kritikovala zapadne sankcije, uključujući one protiv Rusije, ali je takođe pazila da ne pruži pomoć Moskvi što bi moglo da dovede do uvođenja sankcija Pekingu, podseća Radio Slobodnda Evropa (RSE).
U video govoru u četvrtak na godišnjem skupu Boao foruma za Aziju na južnom kineskom ostrvu Hainan, Si je upozorio da ekonomsko „razdvajanje“ i taktike pritiska, kao što je prekid lanaca snabdevanja, neće dati rezultate.
„Kina bi želela da prezentira globalnu inicijativu koja podržava ‘princip nedeljivosti bezbednosti’,“ rekao je Si.
„Trebalo bi da podržavamo princip nedeljivosti bezbednosti, da gradimo uravnoteženu, efikasnu i održivu bezbednosnu arhitekturu i da se suprotstavimo izgradnji nacionalne bezbednosti na osnovu nesigurnosti u drugim zemljama,“ dodao je kineski predsednik.
Rusija je insistirala da zapadne vlade poštuju sporazum iz 1999. zasnovan na principu „nedeljive bezbednosti“ tako da nijedna zemlja ne može da jača sopstvenu bezbednost na račun drugih.
Kina i Rusija se sve više približavaju, a zvanični Peking je odbio da osudi rusku invaziju na Ukrajinu, koju Moskva naziva „specijalnom operacijom“. Kina je za ukrajinsku krizu okrivila širenje NATO na istok, podseća RSE.
Si je rekao da su potrebni napori da se stabilizuju globalni lanci snabdevanja, ali da je kineska ekonomija otporna i da se njen dugoročni trend nije promenio.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.