Kina sudi bivšem šefu Interpola 1Foto: EPA-EFE/ INTERPOL

Bivšem šefu Interpola Mengu Hongveju, inače kineskom državljaninu, će biti suđeno za navodno uzimanje mita u njegovoj rodnoj zemlji, saopštila je Komunistička partija Kine.

Kako je navela Centralna komisija za disciplinsku inspekciju, nadzorno telo KPK, on je takođe izbačen iz partije i smenjen sa svih pozicija u Vladi.

Mengov nestanak u septembru izazvao je zabrinutost međunarodne javnosti. Nestanak je prijavila njegova supruga, koja je rekla da mu se svaki trag izgubio na putu ka Kini. Meng (65), koji je živeo u Francuskoj, podneo je ostavku na mesto šefa Interpola pošto su ga uhapsile kineske vlasti. Peking je saopštio u oktobru da se protiv Menga vodi istraga zbog sumnje da je uzimao mito.

Bivši šef Interpola se tereti za zloupotrebu položaja zarad lične koristi, za zloupotrebu državnih fondova da bi finansirao „ekstravagantan način života“ svoje porodice i za zanemarivanje principa partije. Te optužbe se tiču „ozbiljnog kršenja zakona i discipline“, navela je Komisija i dodala da je slučaj predala državnim tužiocima. „Meng Hongvej nema partijske principe“, tvrdi nadzorno telo KPK, dodajući da su mu oduzeti navodno na nelegalan način stečeni prihodi.

Meng je poslednji u nizu zvaničnika Komunističke partije koji su završili iza rešetaka u okviru borbe kineskog predsednika Sija Đinpinga protiv korupcije. Lu Vej, bivši šef internet cenzure u Kini, u utorak je osuđen na 14 godina zatvora.

Analitičari smatraju da Sijev čvrst stav prema korupciji zapravo predstavlja manevar za otklanjanje pretnji po njegovo rukovodstvo. Mengova supruga Grejs je apelovala na francuskog predsednika Emanuela Makrona da tokom Sijeve posete Parizu ove nedelje razgovara s njim o hapšenju bivšeg šefa Interpola.

Mengova supruga je prošle godine nakon što je prijavila njegov nestanak izjavila da „nije sigurna da je živ“. Pošto je rekla da se boji da je životno ugrožena sada je pod zaštitom u Francuskoj, gde je zatražila azil. Od Mengovog nestanka 25. septembra nisu poznati detalji u kakvim uslovima on boravi u zatvoru.

Meng je za šefa Interpola imenovan u novembru 2016. kao prvi kineski državljanin na toj funkciji. Mandat je trebalo da mu traje do 2020. Imao je uglavnom ceremonijalnu ulogu i nije morao da često ide u Kinu. Bio je jedan od šestoro zamenika ministara u kineskom ministarstvu za javnu bezbednost i ima 40 godina iskustva u kineskom kriminalističkom sistemu pravde, tako da dosta zna o visokim zvaničnicima Komunističke partije. Kina nije iznela nikakve dokaze kojima bi potkrepila navode o Mengu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari