Kina će sutra, prvi put u svojoj istoriji, poslati u svemir civilnog astronauta u misiji s posadom na svemirsku stanicu Tiangong, što je novi korak u nastavku programa svemirskih istraživanja, prenosi Index.hr.
Astronaut Gi Haičao je „stručnjak za koristan teret“ i „profesor na Univerzitetu vazduhoplovstva i astronautike u Pekingu“, rekao je danas na konferenciji Lin Sikiang, portparol Kineske agencije za svemirske letove s posadom.
Dosad su svi kineski astronauti koji su poleteli u svemir bili pripadnici Narodnooslobodilačke vojske. Gi će biti „odgovoran za upravljanje u orbiti korisnim teretom“ namenjenim svemirskom istraživanju, dodao je portparol.
Civilni astronaut će poleteti u svemir zajedno sa zapovednikom misije Šenzhou-16 Jing Haipengom i s astronautom Zu Janzuom.
Posada bi trebalo da poleti iz baze u Jiukuanu, na severozapadu Kine, u utorak u 9.31 po lokalnom vremenu, navodi svemirska agencija.
Kina je prvog astronauta poslala u svemir 2003, a njena svemirska stanica Tiangong (Nebeska palata) u celosti je operativna od kraja 2022. Kineska letelica se 2019. spustila na skrivenu površinu Meseca. Kina je zatim 2021. poslala malog robota na površinu Marsa. Do 2029. planira da pošalje prvu posadu na Mjesec.
Tiangong će u Zemljinoj orbiti leteti na nižoj visini od 400 do 450 kilometara barem 10 godina, pa će Kina tako dugoročno zadržati ljudsku prisutnost u svemiru.
Peking ne planira da upotrebi Tiangong za saradnju s drugim zemljama kakva je ostvarena u Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), ali kaže da je otvorena za eventualnu saradnju, čiji razmeri još nisu poznati.
Kina je isključena s MSS-a 2011, kada je Vašington zabranio NASA-i da sarađuje s Pekingom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.