Kina tvrdi da savezi kao NATO mogu dovesti do sukoba u azijsko-pacifičkom regionu 1foto: EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Kineski ministar odbrane upozorio je u nedelju na saveze slične NATO u azijsko-pacifičkom regionu, rekavši da će one gurnuti region u „vrtlog“ sukoba.

Komentari Li Šangfua usledili su dan nakon što su američka i kineska mornarica plovile jedna blizu druge u Tajvanskom moreuzu, incidentu koji je izazvao gnev obe strane, ocenjuje agencija Frans pres (AFP).

„Pokušaji da se forsiraju (savezi) slični NATO-u u azijsko-pacifičkom regionu predstavljaju otmicu regionalnih zemalja i preuveličavanja sukoba i konfrontacija“, rekao je Li na bezbednosnoj konferenciji u Singapuru kojoj je takođe prisustvovao ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Lojd Ostin (Lloyd Austin).

Li je rekao da ovi savezi mogu da „gurnu azijsko-pacifički region u vrtlog sporova i sukoba“.

Li nije imenovao nijednu državu, ali su njegovi komentari u liniji dugogodišnjom kineskom kritikom Sjedinjenih Država koje žele da ojačaju saveze u regionu.

Sjedinjene Države su članica alijanse AUKUS, zajedno sa Australijom i Britanijom.

Vašington je takođe član grupe QUAD, koja uključuje Australiju, Indiju i Japan.

„Današnjem azijsko-pacifičkom regionu potrebna je otvorena i inkluzivna saradnja, a ne udruživanje u male grupe“, rekao je Li na bezbednosnom samitu dijaloga Šangri-La.

„Ne smemo zaboraviti teške katastrofe koje su dva svetska rata donela narodima svih zemalja i ne smemo dozvoliti da se takva tragična istorija ponovi“, poručio je.

Američki ministar Ostin je u subotu pozvao na dijalog na najvišem nivou sa Pekingom kako bi se sprečile pogrešne procene koje bi mogle da uvuku obe supersile u sukob.

„Što više razgovaramo, to bolje možemo da izbegnemo nesporazume i pogrešne procene koji bi mogli da dovedu do krize ili sukoba“, rekao je Ostin.

Ostin i Li su se rukovali i po prvi put nakratko razgovarali na svečanoj večeri u petak, ali nije bilo suštinske razmene, piše AFP.

Sjedinjene Države su pozvale Lija da se sastane sa Ostinom na marginama konferencije, ali je Pentagon rekao da je Peking odbio.

U poslednje vreme su primetni znakovi poboljšanja dijaloga između dve zemlje.

Direktor CIA Vilijam Berns (William Burns) tajno je bio u Kinu prošlog meseca, saopštio je u petak američki zvaničnik.

Pomoćnik državnog sekretara za istočnu Aziju i Pacifik Danijel Kritenbrink (Daniel Kritenbrink) putuje u nedelju u retku posetu Kini.

Međutim, američka i kineska vojska su imale susrete u dve najosetljivije oblasti u regionu – Tajvanskom moreuzu i Južnom kineskom moru.

Američki i kanadski ratni brodovi plovili su u subotu kroz Tajvanski moreuz, plovni put koji odvaja Tajvan sa samoupravom od Kine.

Sjedinjene Američke Države optužile su brod kineske mornarice da je plovio na „nebezbedan način“ u blizini američkog broda, razarača Čung-Hun.

Kina tvrdi da je Tajvan njena teritorija i obećava da će ga jednog dana zauzeti, ako bude potrebno, silom, a poslednjih godina je pojačala vojni i politički pritisak na ostrvo.

U svom govoru u subotu, Lojd je izneo opsežna partnerstva Vašingtona u regionu, koji on naziva Indo-Pacifik, i održao razgovore sa svojim kolegama savezničkih zemalja.

„Američka partnerstva zbližavaju region kako bi pomogli da bude slobodan, otvoren i bezbedan“, rekao je on, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari