Kineska raketa se raspala iznad zemlje 1Foto: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Kineska raketa Long Marč 6A, koja je nosila 18 satelita, raspala se na visini od 810 kilometara iznad Zemlje, preneo je naučni žurnal ARS tehnika navode Američke svemirske komande.

Letelica se dezintegrisala nakon postavljanja satelita na više od 700 delova u predelu takozvane niže orbite, gde kruži oko planete Zemlje više od 5.000 veštačkih satelita raznovrsne namene.

Američki vojni stručnjaci tvde da trenutno nema opasnosti od sudara tih otpadaka, među kojima preovlađuju delovi veći od deset centimetara, sa drugim letelicama u orbiti. Biće potrebne decenije da delovi raspadnute rakete budu privučeni Zemljinom gravitacijom i uđu u njenu atmosferu. Na toj putanji, međutim, raspadnuti delovi rakete proći će kroz putanju desetina Spejs X internet satelita, Međunarodne svemirske stanice i svemirskih letelica koje sa posadom pristaju i napuštaju međunarodnu stanicu.

Prema navodima Američke svemirske komande, u narednim godinama zbog toga će u nižoj orbiti postojati ozbiljan rizik sudara tih otpadaka kako sa komercijalnim, tako i sa satelitima specijalne namene koje lansiraju mnoge države sveta.

Stotine ostataka kineske rakete drugog stepena pridružiće se broju od približno 46.000 raznih objekata i otpadaka koji velikom brzinom kruže oko Zemlje i predstavljaju potencijalnu opasnost od sudara sa letelicama koje se gotovo svakodnevno lansiraju sa površine planete.

Inače, ovaj model kineske rakete Long Marč 6A već je imao sličnu nezgodu u novembru 2022. godine kada se treći stepen te rakete dezintegrisao i za sobom ostavio više od 500 letećih projektila.

Stručnjaci Svemirske komande SAD naglašavaju da se putanje svih tih objekata pomno prate kako bi se izbegli katastrofalni sudari, ali upozoravaju da se količina svemirskog đubreta konstantno povećava i čini situaciju u orbiti sve delikatnijom.

Prema statistici Evropske svemirske agencije, od početka svemirskih letova do danas u delu niže Zemljine orbite, odnosno do visine od 2.000 kilometara, u eksplozijama ili sudarima raspalo se čak 640 svemirskih letelica, ostavljajući za sobom velike količine opasnog otpada.

Pored dva slučaja raspada kineskih raketa, koje su zajedno ostavile u svemiru oko 1.500 manjih i većih krhotina, najveći broj krhotina za sobom je ostavio test kineskog antisatelitskog oružja kada je januara 2007. godine klimatski satelit generacije Fengiun pogođen vojnim projektilom koji se kretao brzinom od 18.000 kilometara na sat.

Tom prilikom na visini od 865 kilometara formirao se oblak od 3.550 komada manjeg ili većeg otpada.

U kategoriju velikih nesreća tog tipa spada i propast ruskog vojnog komunikacionog satelita Strela 2M, koji se 2009. godine zbog tehničkih problema raspao u 1.716 delova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari