Kineska sonda sletela na tamnu stranu Meseca 1Foto: EPA-EFE/ CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION

Kineska sonda Čang’e 4 sletela je juče na tamnu stranu Meseca i tako postala prva svemirska letelica koja je dospela na do sada neistražen deo Zemljinog prirodnog satelita, što predstavlja veliki napredak u istraživanju svemira.

Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) spustila je robotsku sondu u neistraženi Basen Aitken na južnom polu Meseca, koji je najveći, najstariji i najdublji krater na mesečevoj površini.

Cilj misije je da se naprave detaljna premeravanja površine Meseca i ispita njen mineralni sastav. Smatra se da je Basen Aitken nastao tokom gigantskog sudara do kojeg je došlo veoma rano u istoriji Meseca. Postoji velika verovatnoća da je prilikom sudara na površinu izbačen materijal iz unutrašnjosti Meseca, što znači da bi Čang’e 4 mogao da dovede do novih zaključaka o tome kako je nastao naš prirodni satelit.

Kineska sonda je tokom proteklog vikenda ušla u eliptičnu putanju oko Meseca, kružeći na oko 15 kilometara od površine. I ranije su pravljene fotografije mesečeve tamne strane, ali nikada do sada se ni jedna letelica nije spustila na površinu. Ovaj potez se smatra za korak dalje u ambiciji Kine da postane vodeća sila u istraživanju svemira uz Sjedinjene Države i Rusiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari