Grupa kineskih univerziteta sa vojnim vezama poznatih kao „Sedam sinova nacionalne odbrane“ uključena je u istraživačke projekte koje finansira Evropska unija, otkrio je Politico.
EU je tokom protekle decenije finansirala najmanje 14 projekata za 26 miliona evra koji su radili sa kineskim univerzitetima koje stručnjaci smatraju „visoko rizičnim“.
Osam od ovih projekata je još u toku. Teme istraživačkih projekata kretale su se od dekarbonizacije, klimatskog modeliranja i tehnologije grejanja i hlađenja do antena i tehnologije motornog pogona.
Istraživačke veze su nezgodne za Brisel, koji pokušava da obnovi svoj odnos sa Kinom.
U maju je blok usvojio smernice za zemlje i univerzitete EU kako bi zaštitili istraživače i univerzitete od stranog uplitanja – posebno Kine – iz straha da će doći do curenja intelektualne svojine i znanja da se koristi protiv njenih interesa.
Kineski stručnjaci upozorili su da grupa „Sedam sinova nacionalne odbrane“ ima „poznate veze sa vojnim istraživanjima“.
Univerziteti su pod upravom kineskog Ministarstva industrije i informacionih tehnologija i „igraju važnu ulogu u kineskoj odbrambenoj industriji“, kaže se u nedavnoj studiji Datene, platforme za obaveštavanje podataka fokusirane na Kinu.
Svi članovi kluba Sedam sinova su kategorisani kao partneri sa „veoma visokim“ rizikom od strane China Defence Universities Tracker Australijskog instituta za stratešku politiku, instrumenta koji univerziteti široko koriste za odlučivanje o istraživačkoj saradnji.
Marta prošle godine pet evropskih univerziteta započelo je projekat dekarbonizacije koji je finansirala EU, a koji je dobio skoro dva miliona evra u sredstvima EU i uključivao je Pekinški institut za tehnologiju, član kluba Sedam sinova, pokazuje analiza baze podataka o Istraživanju koje finansira EU.
Vodeći program za istraživanje i razvoj bloka, Horizon Europe, takođe finansira projekat o tehnologiji prenosa toplote, čiji je partner Univerzitet Beihang – takođe jedan od Sedam sinova – i koji traje do 2027.
Mnogo više projekata sa članovima Sedam sinova dogodilo se u okviru prethodnika Horizon Europe, Horizonta 2020, od 2015. godine: Najmanje 13 projekata, od kojih je sedam još u toku.
Jedan istraživački projekat koji traje do kraja sledeće godine proučava motornu tehnologiju i ima dva člana Sedam sinova za partnere: Tehnološki institut u Harbinu i Univerzitet Beihang.
Neki od opisanih projekata dobili su veoma značajan doprinos EU. Jedan projekat oko sigurnijih operacija na moru, koji je trajao između 2017. i 2020. i uključivao je Harbin inženjerski univerzitet kao partnera, prikupio je 6,5 miliona evra iz sredstava EU.
U okviru istraživačkih programa EU, kineski učesnici se smatraju „pridruženim partnerima“, što znači da ne dobijaju sredstva EU, ali su uključeni u specifične istraživačke zadatke.
Zvaničnici u nekim evropskim regionima, poput belgijske severne Flandrije, isključili su saradnju sa grupom.
Ali evropske akademske institucije su upozorile da se Kina u potpunosti ne isključuje iz istraživačke saradnje, posebno u oblastima poput istraživanja klime, tvrdeći da je to u suprotnosti sa akademskom slobodom i usporava akademski napredak.
Neki uključeni univerziteti prepoznali su rizik od saradnje sa univerzitetima Sedam sinova, ali su odlučili da nastave jer tema istraživačkog projekta nije bila posebno kontroverzna.
Univerzitet u Groningenu, koji je koordinirao projekat dekarbonizacije, saopštio je da se Sedam sinova smatra „visoko rizičnim“ i da su zahtevi za saradnju pregledani kako bi se proverilo da li postoji rizik od zloupotrebe rezultata.
„Tema istraživanja je takva da nismo videli rizik od zloupotrebe za vojne ili druge neželjene ciljeve“, navodi se u saopštenju univerziteta.
Drugi partner, Univerzitet u Saragosi, rekao je da je istraživačka saradnja sa Kinom na temu dekarbonizacije „poželjna, jer će kineski CO2 otisak imati veliki uticaj na globalne klimatske promene“.
To odražava stav Evropske komisije da istraživanje može da se desi pod određenim okolnostima.
„Na naš odnos bih gledala pragmatičnije, jer u drugim oblastima možemo da budemo partneri, kao što su poljoprivreda, hrana, klimatske promene,“ rekla je šefica bloka za inovacije Ilijana Ivanova prošle godine za Politico.
Iz Evropske komisije su, međutim, odbili da komentarišu pitanja Politico o saradnji sa univerzitetima Sedam sinova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.