Kineske vlasti organizuju suđenje zbog ilegalnog prelaska granice 1Foto: EPA-EFE/WU HONG

Kineske vlasti su podigle optužnicu protiv 10 od 12 aktivista koji su uhapšeni u avgustu dok su pokušavali da pobegnu čamcem iz Hongkonga na Tajvan.

Tužilaštvo je saopštilo da su dvoje optuženi za organizovanje ilegalnog prelaska granice, a osmoro za ilegalni prelazak granice.

Preostala dva člana grupe su maloletnici i zbog toga su vlasti odlučile da će, pre iznošenja bilo kakvih optužbi, biti održano saslušanje iza zatvorenih vrata.

Kako prenosi Gardijan, nisu saopšteni datumi suđenja.

One koji su optuženi za organizovanje prelaska granice očekuje kazna do sedam godina zatvora ako budu proglašeni krivima, a preostalih desetoro mogu da dobiju do godinu dana.

Bivši političar Ču Hoj-dik, koji je pomagao porodicama, ranije ove nedelje je izjavio da su kineski advokati nagovestili da će najveći deo grupe dobiti kazne od oko šest meseci.

Iako još nije počelo suđenje ovoj grupi, poznato je da kineski pravni sistem ima stopu osuđivanja od oko 99 odsto.

Dvanaestoro ljudi, od 16 do 33 godine, presrela je obalska straža Guangdonga 23. avgusta dok su motornim čamcem napuštali obalu Hongkonga.

Ovi aktivisti su bili suočeni sa optužbama povezanim sa protestima u Hongkongu i pokušavali su da dođu do Tajvana.

Jedan od putnika Endi Li je nedavno uhapšen na osnovu zakona o nacionalnoj bezbednosti.

Kineske vlasti nisu potvrdile njihovo privođenje do sredine septembra, kada je biro za javnu bezbednost u Šenženu objavio da je grupa u „obaveznom krivičnom pritvoru“ u skladu sa zakonom o ilegalnom prelasku granice.

Kineske vlasti nisu obavestile svoje kolege u Honkongu dok nije prošlo više dana od hapšenja, a postavljalo se i pitanje da li je čamac i dalje bio u vodama Hongkonga kada je presretnut.

Tokom tri meseca koliko su u pritvoru, porodice članova grupe su tražile njihovo puštanje na slobodu i bolji tretman u pritvoru.

Nikome od njih nije omogućen pristup izabranim advokatima, a mnoge od njihovih porodica sumnjaju u istinitost tvrdnji vlasti da su im dodeljeni kineski advokati.

Žalbe koje su porodice slale vlastima u Honkgongu su redovno odbijane.

Ova dvanaestorka iz Hongkonga je postala od ključnog značaja za dugotrajne proteste prodemokratskog pokreta, dok hongkonške i kineske vlasti sve više povećavaju pritisak na opoziciju u formalno poluautonomnom gradu.

Tokom proteklih nekoliko nedelja, mnogi poznati aktivisti su uhapšeni ili im je odbijena kaucija, a među njima su Džošua Vong, Agnes Čou, Ivan Lam i medijski mogul Džimi Laj, koji je suočen sa optužbama za narušavanje nacionalne bezbednosti, što može da rezultira i doživotnom zatvorskom kaznom.

Ove nedelje vlada je održala zvaničnu ceremoniju polaganja zakletve za radnike u javnom sektoru kao pokušaj da osigura lojalnost službenika.

Vlasti su nagovestile da, iako zakletva nije obavezna, odbijanje može da dovede do zakonskih, ili bar karijernih, posledica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari