Žang Žan (37), bivša advokatica i novinarka-amater, koja je uhapšena u maju dok je izveštavala iz Vuhana, osuđena je na četiri godine zatvora.
Žang je uhapšena zbog „započinjanja svađa i stvaranja nevolja“, što je optužba koja se u Kini često koristi protiv disidenata, aktivista i novinara, a njeni izveštaji iz Vuhana su uklonjeni.
Prošlog meseca je optužena za širenje lažnih informacija.
Njen advokat je u ponedeljak popodne, samo nekoliko sati pošto joj je počelo suđenje, saopštio da je osuđena na četiri godine zatvora.
U ponedeljak je počelo i suđenje za deset građana Hongkonga u kontinentalnom delu Kine pošto su navodno pokušali da pobegnu na Tajvan.
Vreme suđenja je očigledno izabrano, komentariše Gardijan, da se poklopi sa božićnim praznicima da bi se izbeglo reagovanje sa Zapada.
U optužnici koja je objavljena prošle nedelje se navodi da je Žang „širila lažne informacije preko tekstualnih, video i drugih medija, preko internet-platformi, kao što su Vičet, Tviter i Jutjub“.
„Takođe je prihvatila intervjue stranih medija Free Radio Asia i Epoch Times i maliciozno spekulisala o epidemiji kovida 19 u Vuhanu“, dodaje se.
Tada je preporučena kazna od četiri do pet godina.
Žang Keke, njen advokat, nakon saslušanja je rekao da se Žang pojavila u sudnici u invalidskim kolicima i da je njena majka briznula u plač kada joj je pročitana presuda.
Žang je ograničeno kretanje 24 sata dnevno, a pošto je stupila u štrajk glađu, hranili su je na silu preko sonde, rekao je Žang Keke ranije ovog meseca.
Žang Keke ju je ponovo posetio na Božić i na svom blogu je objavio da je njegova klijentkinja izgubila 15 do 20 kilograma, te da je ošišana na kratko.
„Psihički je iscrpljena, pošto joj je svaki dan mučenje“, napisao je Žang.
Mediji su izvestili da je u ponedeljak ispred suda u Pudongu u Šangaju uočeno snažno prisustvo policije, čiji su pripadnici potiskivali novinare i posmatrače od ulaza u trenutku kada je stigla Žang.
Na licu mesta je navodno kao podrška bilo i stranih diplomata.
Žang je negirala optužbe i rekla da su svi njeni izveštaji o odgovoru na izbijanje pandemije zasnovani na informacijama iz prve ruke, koje je dobila u razgovoru sa lokalnim stanovništvom.
U svojim video-izveštajima je često kritikovala skrivanje informacija i cenzuru.
„Obični ljudi koji ponekad nešto kažu na WeChat-u mogu biti pozvani i opomenuti“, rekla je u jednom svom izveštaju.
„Pošto je sve tajno, ovo je problem s kojim se sada suočava ova zemlja.“
U drugim je optuživala vlasti za kršenje osnovnih ljudskih prava i apelovala da se puste na slobodu drugi novinari-amateri koji su uhapšeni zato što su izveštavali iz Vuhana.
Među najmanje šestoro novinara amatera koji su bili na meti vlasti u Vuhanu je Fang Bin, koji je uhapšen u februaru, ali se i dalje čuva u tajnosti informacija u kojem je zatvoru.
Čen Mei i Cai Vei čekaju na suđenje u Pekingu pošto su uhapšeni u aprilu zbog arhiviranja cenzurisanih informacija o virusu.
Čen Kviuši koji je u februaru uhapšen u Vuhanu je pušten, ali mora da bude u kući svojih roditelja pod strogim nadzorom.
U ponedeljak je počelo i suđenje za deset građana Hongkonga koji su uhapšeni pošto su navodno pokušali da čamcem u avgustu stignu do Tajvana.
Grupa je optužena za organizaciju ili učestvovanje u nelegalnom prelasku granice.
Dvoje preostalih članova grupe su maloletnici i njima će se suditi drugog dana.
Njihove porodice su saopštile da su za suđenje saznale tek u petak, previše kasno da bi mogli da dođu u Šendžen.
Suđenje nije prenosila televizija, a ispostavilo se da je medijima zabranjen ulaz u sudnicu, pošto je suđenje de fakto bilo tajno, rekle su porodice optuženih.
Od kada su uhapšeni, optuženima je gotovo potpuno uskraćen kontakt s porodicama, kao i sa izabranim advokatima.
RTHK je izvestio iz Šendžena da su sudski zvaničnici rekli da je suđenje otvoreno za javnost, ali da su sva mesta u sudnici već bila rezervisana.
Ču Hoi Dik, bivši poslanik iz Hongkonga koji pomaže porodicama, rekao je da se očekuje da svih desetoro optuženih prizna krivicu.
Uoči suđenja američki Stejt department je apelovao da se grupa pusti na slobodu, pri čemu je jedan zvaničnik rekao da je njihov jedini „takozvani zločin“ to što su „bežali od tiranije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.