“Kinezi i Srbi patroliraju Beogradom”: U kojim zemljama se sve nalaze “tajne” kineske policijske stanice? 1Foto: Beta/Milan Obradović

Brojne zemlje u kojima se nalaze kineske legalne „tajne“ policijske stanice su pod mikroskopom nakon hapšenja dvojice muškaraca optuženih za zaveru da deluju kao agenti Kine zbog navodnog upravljanja tajnom stanicom u Njujorku.

Lu Đianvang i Čen Đinping delovali su „pod rukovodstvom i kontrolom“ zvaničnika kineskog Ministarstva javne bezbednosti, navodi američko Ministarstvo pravde, piše Njuzvik.

Oni su navodno pomogli Narodnoj Republici Kini (NR Kina) tako što su postavili tajnu ispostavu stanica na Menhetnu da bi zastrašili disidente u SAD i suzbili kritike Pekinga.

U septembru 2022. godine, nevladina organizacija Safeguard Defenders sa sedištem u Madridu objavila je da je kineska policija, u koordinaciji sa pojedincima iz inostranstva povezanim s Komunističkom partijom Kine, uspostavila ove tajne “servisne stanice”, pre svega, u Evropi gde je, na primer, otkriveno devet stanica u Španiju.

To je dovelo do istrage o kredibilitetu ovih stanica u 14 zemalja.

Ova nevlaidna organizacija objavila je naknadni izveštaj u kojem su detaljno opisali da postoji preko 100 prijavljenih tajnih kineskih policijskih stanica, i to pod kontrolom raznih subjekata kineskog Ministarstva javne bezbednosti.

Druge zemlje osim Španije koje sadrže ove stanice navodno su Italija, Hrvatska, Srbija, Rumunija, Švedska, Mađarska i Južna Afrika.

Prošlog septembra, kineski oficiri pridružili su se srpskim organima u patroliranju ulicama glavnog grada Beograda, preneo je Rojters, uključujući pešačke ulice, znamenitosti, aerodrom, pa čak i kineski tržni centar na periferiji regiona.

Srpski i hrvatski zvaničnici oštro su odbacili tvrdnje o „de facto“ prisustvu kineske policije, izvestio je Balkan insajt u decembru.

Vladini zvaničnici obe zemlje su hvalili odnose sa Kinom i smatrali da su tvrdnje i navodi iz izveštaja nevladine organizacije „neosnovane“.

NRK je branila stanice u Africi i Aziji, naveli su Safeguard Defenders, pozivajući se na bilateralne sporazume sa zemljama domaćinima, uključujući Italiju.

Jedan takav sporazum koji je MPS objavio 2015. pominje zajedničke policijske patrole sa italijanskom vladom, koje su kasnije dovele do evropskih „pilot“ stanica u Milanu 2016. i 2018.

U decembru je italijanski ministar unutrašnjih poslova Mateo Pjantedosi rekao za publikaciju Il Foglio da će njegova nacija prestati da dozvoljava kineskoj policiji da zajedno patrolira sa italijanskim oficirima na sopstvenoj teritoriji.

Prošlog decembra, kineska ambasada u Francuskoj odbacila je slične tvrdnje o tajnim centrima u francuskim gradovima Obervilijeu i Parizu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari