Kina se mora pridržavati vladavine Komunističke partije (KPK) i ekonomskih reformi kako bi prebrodila „nezamislive“ teškoće i opasnosti, poručio je predsednik države i partije Si Đinping na velikoj svečanosti u Pekingu povodom 40 godina od početka reformi i otvaranja Kine.
U jednom od najgledanijih nastupa u njegovoj državničkoj karijeri, Si je u Velikoj sali naroda izneo zaključke o ekonomskom i političkom razvoju Kine od kada je svojevremeni vrhovni vođa Deng Sijaoping posle istorijskog Trećeg plenuma 11. Centralnog komiteta KPK 1978. pokrenuo tržišne reforme.
Po Siju je praksa tokom protekle četiri decenije pokazala da je „rukovodeća uloga KPK osnovna odlika socijalizma sa kineskim karakteristikama… istok, zapad, sever, jug i središnica, partija svuda predvodi,“ poručio je Si. „Samo poboljšanjem partijskog rukovodstva i upravljanja… možemo osigurati da brod reforme i otvaranja plovi napred,“ kazao je on.
Si je podsetio da je između 1966. i 1976, tokom Kulturne revolucije, privreda bila dovedena na ivicu propasti. Podsetio je na Dengove reči da će „kineska modernizacija i socijalizam biti sahranjeni bez prihvatanja reforme i otvaranja.“ Usledila je duga lista ekonomskih i društvenih dostignuća. Si je naveo da je Kina ostvarila prosečnu stopu rasta BDP od 9.5 odsto, nasuprot globalnih 2,9 odsto. Niz godina doprinosi sa oko 30 odsto u ukupnom globalnom rastu.
Kina je prema nominalnom BDP (kada se ne računa inflacija) druga po veličini privreda u svetu, najveći industrijski proizvođač i prva trgovinska sila. U 1978. je BDP po glavi stanovnika u Kini iznosio samo 156 dolara. U 2017. je, prema domaćim izvorima, iznosio 8.800 dolara, 50 puta viši nego 40 godina ranije. Srednja klasa od oko 400 miliona ljudi nastavlja da raste.
U Kini je najveća u svetu mreža socijalnog osiguranja. Si je naveo da je osnovnim penzionim osiguranjem obuhvaćeno preko 900 miliona ljudi, a zdravstvenom zaštitom preko 1,3 milijarde. Devetogodišnjim obaveznim školovanjem obuhvaćeno je 93,8 odsto mladih. Stalni žitelji gradova čine 58,52 odsto ukupnog stanovništva, za 40,6 procentnih poena više nego 1978.
Si je kazao da je životni vek produžen sa 67,8 godina u 1981. na 76,7 u 2017. Glad, nestašica i siromaštvo koji su hiljadama godina ophrvavali Kineze, uglavnom su ostali za nama, poručio je on.
Šef države i partije je istakao da će se zemlja i dalje držati vlastitog puta razvoja, socijalizma sa kineskim karakteristikama. U ekonomiji će biti podržavano javno vlasništvo, a nepokolebljivo podržavan nedržavni sektor.
Nema hegemonije
Si je ponovio da u spoljnoj politici Kina neće težiti hegemoniji. Kina se kreće ka globalno centralnoj poziciji, „međunarodno je priznati“ graditelj mira u svetu, doprinosi globalnom razvoju i čuvar je svetskog poretka, ocenio je on. Kina će ispunjavati svoju ulogu kao „velika odgovorna država“ u podršci zemljama u razvoju i učestvovati u globalnom upravljanju. „Kina nikada neće rasti na račun interesa drugih zemalja, ali se neće odreći svojih legitimnih prava i interesa… Razvoj Kine ne predstavlja pretnju drugim državama,“ istakao je Si.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.