Napetost u trgovinskim odnosima Kine i Sjedinjenih Država dodatno je porasla nakon što je Peking, kao odgovor na planove SAD da nametnu nove carine na stotine uvoznih kineskih proizvoda, najavio da će uvesti trgovinske tarife u visini od 25 odsto na 106 američkih proizvoda, uključujući soju, automobile i sok od pomorandže.
Peking je najavio ovu „osvetničku“ akciju samo nekoliko sati nakon što je iz Vašingtona stigla vest o uvođenju carine na oko 1.300 kineskih proizvoda, takođe u visini od 25 odsto, a među njima su televizori i motocikli napravljeni u Kini. Iz Bele kuće je saopšteno da je ovaj potez odgovor na nepravednu praksu koju Kina sprovodi kada je u pitanju intelektualna svojina.
Ranije je iz Pekinga stiglo obaveštenje da Kina „snažno osuđuje i protivi se“ carinama koje SAD planira da uvede, nazvavši ih „jednostranim i protekcionističkim“, kao i najava recipročnih mera. Prema podacima kineskog ministarstva za trgovinu, proizvodi iz SAD na koje se odnose nove carine najavljene iz Pekinga su u 2017. imali vrednost od 50 milijardi dolara.
Američki hemijski proizvodi, neke vrste letelica i proizvodi od kukuruza se nalaze među stvarima koje će biti podložne novim porezima, saopštilo je ministarstvo. Dodatne carine će biti uvedene na viski, cigare i duvan, neke vrste govedine, lubrikante, propan i ostale plastične proizvode. Američki sok od pomorandže, određeni proizvodi od šećerne trske, pamuk i neke vrste pšenice, kao i kamioni, terenska i električna vozila će takođe biti predmet novih carina, dodalo je kinesko ministarstvo trgovine.
Ekonomisti su ranije upozorili da će potez administracije predsednika SAD Donalda Trampa usmeren na „kažnjavanje“ Kine novim carinama verovatno izazvati osvetu Pekinga i dovesti do povećanja cena za američke potrošače. Najavljene carine su rezultat istrage koju je Tramp zatražio „o kineskoj praksi u vezi sa intelektualnom svojinom“.
Prošlog meseca, Tramp je rekao da je istraga pronašla dokaze o tome da postoji pritisak na američke kompanije da dele svoju tehnologiju sa kineskim firmama. Kancelarija Američkog trgovinskog predstavništva, koja je zadužena za trgovinske pregovore, saopštila je da će se carine primenjivati na uvoznu robu iz Kine u vrednosti od 50 milijardi dolara. To je iznos koji je „prikladan kako u svetlu procenjene štete koju će pretrpeti američka ekonomija, tako i u cilju eliminacije kineskog lošeg delovanja, politike i prakse“, saopštila je kancelarija. Lista obuhvata delove za satelite, poluprovodnike, avijacijsku opremu i postrojenja za proizvodnju piva, kao i pekarske peći. Očekuje se da će konačna lista će biti određena tokom naredna dva meseca.
Peking tvrdi da ne želi trgovinski rat, ali da se neće povući pred pritiskom SAD. „Bilo koji pokušaj da se Kina baci na kolena kroz pretnje i zastrašivanje neće nikada uspeti. U trgovinskom ratu nema pobednika, a onaj ko ga započne će naneti štetu i sebi i drugima“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang i dodao da se Kina obratila Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Kineska ekonomija je tokom poslednjih godina postala manje zavisna od izvoza proizvoda, što će verovatno ublažiti efekat američkih carina, sudeći po analitičarima kompanije „S&P Global Ratings“.
Prema podacima američkog trgovinskog odseka, oko 18,2 odsto celokupnog kineskog izvoza 2016. je došlo u SAD. Američke poslovne grupe su apelovale na obe strane da pokušaju da reše probleme razgovorima, i izrazile zabrinutost da će nove carine dovesti do spora koji bi mogao da nanese štetu ekonomiji SAD. „Administracija je usmerena na postizanje jednakosti i pravičnosti u našim trgovinskim odnosima sa Kinom. Međutim, nametanje carina na proizvode koje svakodnevno koriste američki potrošači i poslodavci nije način za postizanje tog cilja“, saopštila je Američka privredna komora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.