Knjiški primer etničkog čišćenja u Mjanmaru 1Foto: EPA /MAGALI GIRARDIN

Bezbednosna operacija uperena protiv Rohinđa muslimana u Mjanmaru „izgleda kao knjiški primer etničkog čišćenja“, rekao je visoki komesar UN za ljudska prava Zeid Raad al Husein.

On je apelovao na vlasti u Mjanmaru da okončaju „okrutnu vojnu operaciju“ u državi Rahin.

Od početka nasilja prošlog meseca više od 300.000 Rohinđa muslimana je prebeglo u Bangladeš. Vojska tvrdi da njena operacija predstavlja odgovor na napade Rohinđa i negira da su joj meta civili. Okidač nasilja su bili napadi Rohinđa ekstremista na policijske ispostave u severnom delu države Rohin 25. avgusta kada je ubijeno 12 pripadnika bezbednosnih snaga. Rohinđe koje od tada beže iz Mjanmara tvrde da je odgovor mjanmarske vojske brutalan, budući da pali sela i napada civile, nastojeći da ih progna. Rohinđe, muslimanska manjina u mjanmarskoj državi Rohin s većinskim budističkim stanovništvom, dugo je na meti progona u Mjanmaru, čije vlasti tvrde da su oni nelegalni imigranti.

Zeid je rekao da je aktuelna operacija u Rahinu „očito disproporcionalna“. On je naglasio da se ne može izvršiti potpuna procena situacije jer mjanmarske vlasti ne dozvoljavaju pristup istražiteljima u domenu ljudskih prava, ali je dodao da su UN dobile „više izveštaja i satelitski snimak na kojem se vidi kako bezbednosne snage i lokalna milicija pali sela Rohinđa kao i više prijava ubistava, uključujući pucanje na civile koji beže.“

„Apelujem na Vladu da okonča svoju aktuelnu okrutnu vojnu operaciju uz pozivanje na odgovornost za sve slučajeve kršenja zakona i da preinači obrazac žestoke i široko rasprostranjene diskriminacije Rohinđa stanovništva“, rekao je visoki komesar UN za ljudska prava.

Prema najnovijim podacima, broj onih koji su prebegli u Bangladeš iznosi 313.000. Humanitarne agencije su saopštile da im je neophodna hrana, smeštaj i medicinska pomoć i da su resursi koje imaju trenutno na raspolaganju neadekvatni. U Bangladešu već ima stotina hiljada Rohinđa koji su tamo pobegli prilikom prethodnih slučajeva nasilja u Rahinu. Postojeći izbeglički kampovi su puni, tako da nove pridošlice spavaju na otvorenom, navodi se u izveštajima.

Grupa Rohinđa ekstremista koja stoji iza napada od 25. avgusta je u nedelju proglasila jednomesečni unilateralan prekid vatre da bi omogućila da humanitarne agencije dostave pomoć, ali je mjanmarska vlada to odbacila uz obrazloženje da neće da pregovara s „teroristima“. Vlada tvrdi da su ekstremisti ti koji pale sela Rohinđa muslimana i pucaju na civile.

Defakto liderka Mjanmara Aung San Su Ći se suočava sa sve većom kritikom da ne pruža zaštitu Rohinđama, a tibetanski duhovni lider dalaj-lama se juče pridružio kritikama, apelujući na nju da „dopre do svih segmenata društva da bi pokušala da obnovi prijateljske odnose“. Međutim, Rohinđe su izuzetno nepopularne u Mjanmaru. Policija je u nedelju ispalila gumene metke na masu koja je napala kuću jednog mesara muslimanske veroispovesti u regionu Magvej u centralnom delu Mjanmara. Jedan od onih koji su učestvovali u napadu je rekao da je to odgovor na događaje u Rahinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari