Ko će na čelo Stejt departmenta: U "igri" su dva imena - jedno od njih nam je dobro poznato 1foto: Shutterstock/Foolish Productions

Među kandidatima za poziciju državnog sekretara u potencijalnoj novoj administraciji Donalda Trampa nalazi se senator Floride Marko Rubio prenosi CBS pozivajući se na dva neimenovana izvora bliska procesu.

BBC takođe izveštava da je među kandidatima i Ričard Grenel, koji je tokom Trampovog prvog mandata kratko obavljao funkciju vršioca dužnosti direktora nacionalne obaveštajne službe, prenosi Oslobođenje.

Rubio je 2016. godine bio jedan od Trampovih rivala za republikansku predsedničku nominaciju, a njih dvojica su se često javno sukobljavali. Tramp je Rubija nazivao „mali Marko“, dok je senator iz Floride ismejavao tadašnjeg predsednika zbog njegovih „malih ruku“.

U međuvremenu, Rubio je postao snažan Trampov pristalica i pojavljivao se s njim u okviru kampanje proteklih sedmica. Bio je čak predložen kao potencijalni kandidat za potpredsednika, ali je tu poziciju ipak dobio JD Vens.

Ričard Grenel je takođe poznat kao lojalan Trampov pristalica. Obavljao je niže funkcije za vreme administracije Džordža Buša i savetovao Mita Romnija o spoljnoj politici tokom njegove predsedničke kampanje 2012. godine. Takođe je služio kao Trampov ambasador u Nemačkoj, a kasnije je kratko vodio obaveštajne agencije SAD-a.

Grenel je posebno poznat po svom angažmanu na Balkanu, gde je imao ključnu ulogu u inicijativama vezanim za Srbiju i Kosovo. Tokom 2020. godine, kao specijalni izaslanik Trampove administracije za pregovore između Beograda i Prištine, bio je posrednik u postizanju ekonomskih sporazuma koji su imali za cilj olakšati trgovinsku saradnju i infrastrukturno povezivanje dveju strana. Grenel je tada naglašavao da je njegov pristup pragmatičan i fokusiran na ekonomski razvoj, umesto na politička i istorijska pitanja.

Osim toga, njegova aktivnost na Balkanu uključivala je i pitanja koja se tiču Bosne i Hercegovine, gde je takođe podržavao inicijative za jačanje regionalne stabilnosti i ekonomskih veza. Njegov angažman u ovom delu sveta izazivao je mešovite reakcije, jer je često naglašavao potrebu za bržim ekonomskim rešenjima, dok su kritičari smatrali da je taj pristup ignorisao složene političke odnose u regionu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari