Ko će osvetliti zločine u Gazi ako svi novinari budu ubijeni? 1Foto: EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

Napad Izraela na Gazu je ruska lutka užasa, u kojoj se kriju mnogi zločini. Ujedinjene nacije opisuju kao „groblje za decu“, gde je više od polovine zgrada na severu Gaze uništeno ili oštećeno, a 70 odsto traumatizovanog stanovništva izgubilo je pristup čistoj vodi, ukazuje Oven Džons u najnovijoj kolumni za Gardijan.

Gazi očajnički nedostaju odnovne životne potrebe.

Masovni pokolj novinara je jedan od tih užasa. Prema Komitetu za zaštitu novinara (CPJ), ovo je najsmrtonosniji sukob za medijske radnike koji su ikada evidentirali.

Ko će osvetliti zločine u Gazi ako svi novinari budu ubijeni? 2
Foto: Aleksandar Roknic

Najmanje 57 – uključujući 50 palestinskih i sedam stranih novinara – ubijeni su, još 100 je povređeno, sve za samo sedam nedelja. Da bismo te brojke prikazali u perspektivi, prema podacima Međunarodne federacije novinara, ukupno 68 medijskih radnika je ubijeno na globalnom nivou tokom cele 2022.

Mora se pitati gde je novinarska solidarnost? Kada je Izrael zabranio stranim novinarima da uđu u Gazu, palestinskim novinarima je prepušteno da rizikuju svoje živote kako bi svedočili svetu. Bez njih, nijedna medijska organizacija ne bi imala materijal za precizno izveštavanje o ovoj katastrofi.

Kako su rekli Reporteri bez granica, Izrael je „blizu nametanja potpunog zamračenja medija u Gazi“. Palestinski novinari su sve što im je stajalo na putu, i jedan po jedan, njihovi glasovi su ugušeni. Gde su vatrena pisma koja osuđuju ovaj neviđeni masakr u masakru?

Početkom ovog meseca, Benjamin Netanjahu je rekao izraelskim civilima i vojnicima: „Zapamtite šta vam je Amalek učinio“, podsećajući na odlomak u Bibliji gde Bog naređuje Izraelcima da se osvete za napad Amalečana tako što će „ubiti ljude i žene, decu i odojčad“.

Izraelske rakete su više puta sprovodile ovu zapovest. Mohamed Muin Ajaš je bio novinar i slobodni fotograf: ubijen je pre šest dana, 23. novembra, zajedno sa 20 članova svoje porodice, kada je izraelska raketa srušila njegovu kuću.

Ista sudbina zadesila je Alau Taher Al-Hasanat, još jednu novinarku koja je ubijena zajedno sa svojom porodicom, pre nedelju dana, a Mohamed Abu Hasira, reporter novinske agencije, ubijen je zajedno sa 42 člana porodice pre tri nedelje.

Kada je Vael Al-Dahduh – šef biroa za Gazu za Al Džaziru – izgubio ženu, decu i unuče u izraelskom vazdušnom napadu nakon što su poslušali naređenje da pobegnu sa severa, vratio se na posao već nareednog dana.

Više od 100 humanitarnih radnika UN je poginulo u sukobu, što je i sam najveći broj žrtava u jednom sukobu u istoriji UN, a verodostojne procene sugerišu da je više od 20.000 stanovnika Gaze mrtvo ili se pretpostavlja da su mrtvi dok su zatrpani pod ruševinama.

S obzirom da Izrael tvrdi da je ubio samo između 1.000 i 2.000 boraca Hamasa, ne može se verodostojno osporiti neselektivna priroda njegove ofanzive.

Ali razmislite o tome kako je – čak i pre sadašnjeg ubijanja – izraelska vojna vatra ubila 20 novinara za skoro 22 godine, a počinioci nikada nisu optuženi niti odgovorni.

Najpoznatiji primer je Shiren Abu Akleh, palestinsko-američka dopisnica Al Džazire, koju su izraelske snage upucale u glavu koje su u početku negirale odgovornost, što nije iznenađujuće s obzirom na njihov davno uspostavljen obrazac prevare.

Naknadna istraga koju su sproveli Forensic Architecture i Al-Hak otkrili su da je njeno ubistvo bilo namerno.

Razmislite i o tome kako su pre mesec dana izraelske vlasti rekle medijskim organizacijama da ne mogu da garantuju bezbednost njihovih novinara.

Zamislite kako je 50 medijskih kancelarija potpuno ili delimično uništeno.

Razmislite i o tome kako su izraelske vlasti lažno tvrdile da su slobodni novinari koji rade za Njujork tajms i Rojters prethodno znali za napade Hamasa.

Proizraelska nevladina organizacija koja je iznela optužbe povukla ih je, ali ne pre nego što im je izraelski ministar komunikacija stavio metu na leđa opisujući ih kao „teroriste prerušene u novinare“, koji bi trebalo da snose odgovarajuće posledice.

Sa toliko prolivene krvi, može izgledati teško dokazati da su novinari direktno meta. Ali kada su reporter i snimatelj ubijeni prošle nedelje u manje haotičnim uslovima u Libanu, Reporteri bez granica su zaključili da su bili „eksplicitno na meti“ izraelskih napada.

Osuđujući „najšokantniji i najstrašniji pokolj novinara“ ikada Tim Doson iz Međunarodne federacije novinara izrazio je „stvarni strah da postoji namerni pokušaj da se svetski pogled odvrati od Gaze“.

Predsednica Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) Džodi Ginsberg, takođe je izjavila da je „duboko zabrinuta“ zbog tvrdnji da su novinari namerno gađani.

I teško da je konspirativno razmišljanje sugerisati da bi Izrael imao koristi od ućutkavanja novinara u Gazi.

Američka medijska kuća Politiko izveštava da se Bajdenova administracija plaši da je „nenamerna posledica“ sadašnje pauze da će novinari dobiti „širi pristup Gazi i priliku da dodatno rasvetle tamošnju pustoš i okrenu javno mnjenje na Izrael“.

Takvo razmišljanje neizbežno dele izraelski vladari. Oni zavise, na kraju krajeva, od zapadnog oružja, pomoći i diplomatske podrške. Ako se evropsko i američko javno mnjenje okrene protiv njih, sve će to biti ugroženo.

Zatvorite li oči i uši Gaze zločini koje su počinile izraelske oružane snage ostaće u senci. Bez snimateljske ekipe na terenu, na primer, Skaj njuz nikada ne bi mogao izvestiti tokom proteklog vikenda o izraelskim snajperistima koji pucaju na nenaoružanu gomilu.

Novinari i solidarnost

Pa, opet, gde je masovna novinarska solidarnost? Iako su zastupničke grupe međunarodnih novinara pohvalno progovorile, nedostaje im vidljivost u mejnstrim areni.

Gde su vatreni novinski uvodnici koji osuđuju ovaj zločin, TV bilteni koji skreću na pažnju, istaknuti novinari koji pozivaju na solidarnost i zaštitu?

Reporteri i fotoreporteri Gaze su najhrabriji od svih, a nad mnogima od njih visi smrtna kazna: ako se primirje uruši, više novinarskih karijera će biti nasilno prekinuto.

Zapadni političari i brojni mediji već su poslali svetu jasnu poruku da je vrednost palestinskog života skoro besmislena. To važi i za ubijene novinare Gaze, koji su osvetlili strahote koji bi inače ostali u mraku, čak i kada su ugašeni, jedan po jedan, zaključuje Džons.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari