Ko je bila devojčica po kojoj je nazvan sistem uzbunjivanja "Amber alert", koji je uveden i u Srbiji pod nazivom "Pronađi me"? 1Foto: Screenshot/Arlington Police Media/You Tube

Srbija je dobilasistem „Amber alert“, pod nazivom „Pronađi me“, kako bi se povećala šansa da budu pronađena nestala deca i kako bi potraga bila brza, uspešnija i u njoj učestvovalo što više ljudi.

Ovaj sistem dobio je ime po devojčici Amber Hagerman, koja je 13. januara 1996. godine oteta sa svog bicikla i naterana da uđe u crni kamionet.

Imala je samo devet godina.

Njeno telo je pronađeno četiri dana kasnije, ali pravde još nema.

Amber je oteta u Arlingtonu u Teksasu dok se sa svojim bratom Rikijem vozila biciklom na parkingu napuštene prodavnice.

Riki je odlučio da se vrati do dedine i babine kuće, ali pre nego što je Amber htela da mu se pridruži, čovek koji je vozio crni kamionet zgrabio ju je sa bicikla, stavio u isti i odvezao.

Stariji čovek, koji je otmicu video iz svog dvorišta, rekao je policiji da je video crni kamionet iz 1980-ih ili 90-ih parkiran ranije u obližnjoj perionici pre nego što se napadač dovezao, oteo Amber i odvezao se ka centru Arlingtona, daleko od obližnjeg autoputa 360.

Četiri dana kasnije, čovek koji je šetao svog psa pronašao je Amberino telo blizu potoka, nekoliko kilometara udaljeno od parkinga gde je oteta. Vrat joj je bio prerezan.

Detektiv Ben Lopez seća se tog datuma.

Bio je patrolni oficir u to vreme.

„Tih prvih nekoliko dana proveli smo sve vreme tražeći Amber“, rekao je detektiv Lopez, koji i danas prati svaki trag.

„Nastavljamo da radimo na slučaju. Još uvek istražujemo svaki od tih tragova, navodi on“.

Na hiljade dojava policiji stiglo je tokom godina, većina u nedeljama i mesecima nakon što je Amber nestala.

Nekolicina ih i dalje zove svakog meseca.

Uprkos svemu tome, zvaničnici kažu da nisu bliže rešavanju ovog slučaja.

Policija veruje da je osumnjičeni bio lokalni meštanin.

„To je veoma usamljena oblast u kojoj je pronađeno njeno telo. Morali biste da budete donekle upoznati s tim područjem da biste znali gde je taj potok“, rekao je načelnik policije u Arlingtonu Grand Gildon, prenosi People.

Ko je bila devojčica po kojoj je nazvan sistem uzbunjivanja "Amber alert", koji je uveden i u Srbiji pod nazivom "Pronađi me"? 2
Foto: Arlington Police/Twitter

„Da li je postojala veza sa tom lokacijom? I da li je taj neko imao razloga da se vrati u centar grada? Oduvek se mislilo da je najlakši način da se izađe iz tog područja bio da se ode na autoput 360“, dodao je.

Uprkos dalekosežnom uticaju Amberinog slučaja, njen ubica nije uhvaćen ni decenijama kasnije.

„Još uvek postoji nekoliko tragova koje nastavljamo da opširno istražujemo“, kaže Gildon.

Policija se nada da će nedavni napredak u DNK testiranju koji se koristi na dokazima prikupljenim u Amberinom slučaju, kao i svi nove dojave javnosti, konačno to rešiti.

@danas.rs

Verovatno ste danas na društvenim mrežama videli apel da se u Srbiji uvede Amber Alert, ali znate li šta ovaj sistem zapravo podrazumeva? 🚨⏩ Šta vi mislite, treba li Srbija da uvede ovaj sistem? 💭 #foryoupage #fyp #danas #srbija #news #vesti #amberalert #hocemoamberalert #hronika

♬ News – amadasounds

„Ostajem optimista da će ovaj slučaj biti rešen“, kaže Gildon, koji veruje da je ubica još uvek živ.

On veruje da definitivno postoji neko ko ima odgovore o ubici.

Ko je bila devojčica po kojoj je nazvan sistem uzbunjivanja "Amber alert", koji je uveden i u Srbiji pod nazivom "Pronađi me"? 3
Foto: Wikipedia

Amberino ubistvo je izazvalo bol i bes u celoj zajednici i šire.

Dajana Simon, koja je takođe majka, nije mogla da prestane da razmišlja o tome kako je otmičar oteo Amber i pobegao bez traga.

Simon je pozvala lokalnu radio stanicu sa idejom o sistemu za hitne slučajeve koji bi bio postavljen tako da kada se pozove hitna služba, radio stanice bi odmah prekinule program radi emitovanja upozorenja.

Posle 14 dana nakon Amberine otmice, napisala je pismo stanici tražeći da, ako se njen sistem uzbunjivanja uspostavi, to bude poznato kao Amber alert.

AMBER (America’s Missing: Broadcast Emergenci Response) ovaj sistem koji šalje upozorenje, stupio je na snagu iste godine.

Danas se AMBER Alert koriste u svih 50 država SAD-a, okrugu Kolumbija, Portoriku i 33 zemlje.

Do danas su spasili najmanje 1.085 dece u SAD, prema Nacionalnom centru za nestalu i eksploatisanu decu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari