Pasionirani obožavalac fudbala, koji rado sluša džez: Ko je Donald Tusk, sledeći premijer Poljske? 1foto: Beta/AP/Jean-Francois Badias

Sredinom oktobra, nekadašnji predsednik Evropskog saveta Donald Tusk proglasio je pobedu na izborima u Poljskoj. Ovaj opozicioni kandidat postaće najverovatnije sledeći, odnosno novi premijer te evrospke države.

„Potvrdili smo kao lideri opozicije spremnost da sarađujemo i stvorimo parlamentarnu većinu. Današnja deklaracija umiriće predsednika (Andžeja Dudu) i olakšaće mu zadatak. Spremni smo da formiramo vladu“, kazao je Tusk tog 15. oktobra.

Donald Tusk je već bio premijer Poljske od 2007. do 2014.godina, kao i predsednik Evropskog saveta od 2014. do 2019. godine.

Tusk je bio i predsednik Evropske narodne partije (EPP) od 2019. do 2022. godine.

On je, prema pisanju Juronjuza, obećao je da će vratiti Poljsku na „evropsku scenu“ i otključati sredstva za oporavak od pandemije kovida 19.

Prema pisanju istog portala, Brisel se nada da će, sada kada je Tusk na mestu premijera Poljske u velikoj meri poboljšati odnose sa Varšavom, „koji su pali na najniži nivo svih vremena tokom osam godina ekstremne desnice“.

„Zaista sam ponosan na svoje sunarodnike. Oni su dokazali da antidemokratsko i antievropsko raspoloženje ne mora da bude trend, da je to samo sezonska turbulencija“, rekao je Tusk.

Donald Tusk, pre nego je zvanično postao premijer, otputovao je u Brisel i obećao da će koristiti sve moguće metode da otključa desetine milijardi evra koje je zamrznula EU zbog zabrinutosti oko standarda vladavine prava u zemlji.

„Ovde sam kao lider opozicije, a ne kao premijer, ali vreme je ključno“, rekao je on.

„Morao sam da preuzmem ovu inicijativu pre donošenja bilo kakve konačne odluke, jer sve metode, uključujući i one nestandardne, moraju da se koriste da bi se uštedeo novac koji Poljska zaslužuje“.

Tuskove izjave, prema pisanju Fajnenšali tajmsa, imale su za cilj da izvrše pritisak na poljskog predsednika Andžeja Dudu, koji je saveznik PiS-a i koji nije nagovestio da nema nameru da ubrza tranziciju vlasti, proces koji bi mogao da se produži do decembra.

Zvaničnici EU su, međutim, upozorili da bi Tuskovo nastojanje da otključa fondove svoje zemlje moglo biti teže i potrajati duže nego što se mnoge njegove pristalice nadaju.

Poljska nije bila u mogućnosti da iskoristi bilo koji od 22,5 milijardi evra grantova i 11,5 milijardi evra zajmova, što je njen udeo u fondu bloka za oporavak od pandemije koji su druge zemlje počele da troše 2021.

Brisel je zamrznuo pristup tom novcu Varšavi do reformi za zaštitu nezavisnosti sudija, pošto je smatrala da je vlada predvođena PiS-om uspostavila politički motivisano veće za disciplinovanje sudija.

„Retorika oko Tuska i onoga što on želi da uradi sa nama je potpuno dobrodošla“, rekao je jedan visoki zvaničnik komisije uključen u pregovore sa Poljskom.

„Ali ovde postoji opasnost da se očekuje previše, prerano“, dodao je.

Tokom svoje predizborne kampanje, Tusk je obećao da će posetiti Brisel dan nakon pobede na izborima da bi dobio sredstva EU.

Komisija je, međutim, pod pritiskom Evropskog parlamenta da se drži prekretnica i procedura koje je koristila da opravda zamrzavanje poljskih sredstava, i da ne pokaže političku pristrasnost prema Tusku.

Predsednica Evrospke komisije Ursula fon der Lajen, prilikom jednog od sastanaka sa Tuskom, dok je još bio lider opozicije, kazala je da zna da će njih dvoje naći zajednički jezik.

Iako je vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) bila prva na izborima 15. oktobra, Tuskova Građanska platforma (KO), zajedno sa još dve opozicione stranke, osvojila je više od 54 odsto glasova i obezbedila većinu od 248 mesta.

Donald Tusk je rođen 22. aprila 1957. u Gdanjsku u kašupsko-poljskoj porodici.

Njegova majka bila je medicinska sestra, a otac stolar.

Prema sopstvenom priznanju imao je teško detinjstvo i za politiku se zainteresovao već kao 13-godišnjak, kada je bio svedok brutalnog gušenja antikomunističkih demonstracija u rodnom gradu.

Kao student istorije pridružio se opozicionim krugovima i bio jedan od osnivača Nezavisnog studentskog saveza.

U to vreme pisao je članke protiv komunističkog režima i učestvovao u protestima širom države.

Oženjen je Malgožatom, s kojom ima kćerku Kataržinu i sina Mihala.

Pasionirani je obožavalac fudbala.

Rado sluša džez i kuva za porodicu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari