Prvi put u istoriji, Kanada je za na čelo vojske postavila ženu. Dženi Karinijan postala je načelnica Generalštaba.
Imenovanje ove general-potpukovnice neki tumače kao nastavak pritiska na premijera Džastina Trudoa da imenuje žene na najviša mesta.
Trudo, koji važi za otvorenog feministu, preuzeo je dužnost krajem 2015. i vodio je politiku osmišljenu da podstakne rodnu ravnopravnost.
„Tokom njene karijere, njeni izuzetni liderski kvaliteti, posvećenost izvrsnosti i posvećenost službi bili su ogromna prednost za naše oružane snage“, naveo je Trudo u saopštenju.
Dženi Karinijan je postavljena na funkciju u trenutku kada je Kanada pod pritiskom saveznika da poveća svoju potrošnju za odbranu.
Ko je Dženi Karinijan?
Rođena je i odrasla u Azbestu, Kvebek, u porodici policajca i učiteljice u kojoj se govorio francuski jezik.
Od osme godine je učila balet, liriku i džez ples.
Diplomirala je na Kraljevskom vojnom koledžu Sen Žan.
Pridružila se Kanadskim oružanim snagama (CAF) 1986. tri godine pre nego što je Kanada dozvolila ženama da učestvuju u borbenim ulogama.
Za Erika Lefransoa se udala 1990. godine, a upoznali su se u istom vodu na vojnom koledžu i zajedno pohađali časove plesa.
On se kasnije povukao iz vojske da bi čuvao njihovo četvoro dece.
Dvoje njihove dece, sin i ćerka, takođe služe oružanim snagama Kanade.
Tokom svoje vojne karijere, koja traje već 38 godina, Karinijan je komandovala trupama u raznim zemljama, uključujući značajan mandat u Avganistanu, gde je za dlaku izbegla bombaša samoubicu i improvizovanu eksplozivnu napravu koja je oštetila njen konvoj.
Osim u Avganistanu, komandovala je u Bosni i Hercegovini, Iraku i Siriji.
Predvodila je NATO misiju obuke u Iraku od 2019. do 2020. i komandovala 2. kanadskom divizijom – najvećim vojnim pukom sa više od 10.000 vojnika.
Kao priznanje za njeno vođstvo i hrabrost, Karinijan je 2011. godine dobila medalju za zasluge i orden generalnog guvernera za vojne zasluge.
U eksternom izveštaju 2022. je istaknuto da su kanadske oružane snage „neprijateljske prema ženama i pogoduju ozbiljnijim incidentima seksualnog uznemiravanja i napada“.
Nakon što je prijavljeno na stotine slučajeva seksualnog zlostavljanja oformljena je vojna službe za profesionalno ponašanje i kulturu zadužena za suzbijanje seksizma i nedoličnog ponašanja.
Poslednje tri godine Dženi Karinijan je bila šefica te službe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.