"Humanitarac lepog lica": Ko je glumac Džordž Kluni, koji je pozvao Bajdena da se povuče? 1Foto: EPA-EFE/FABIAN STRAUCH

Holuvudski glumac Džordž Kluni jedan je od poslednjih u nizu koji je pozvao aktuelnog američkog predsednika Džozefa Bajdena da povuče svoju kandidaturu na predstojećim predsedničkim izborima u SAD.

„Ja sam doživotni demokrata i ne izvinjavam se zbog toga. Ponosan sam na ono što moja stranka predstavlja i za šta se zalaže. Kao deo mog učešća u demokratskom procesu i kao podrška svom izabranom kandidatu, predvodio sam neke od najvećih prikupljanja finansijskih sredstava u istoriji moje stranke.

Barak Obama 2012. Hilari Klinton 2016. Džo Bajden 2020. Prošlog meseca sam bio ko-domaćin najvećeg pojedinačnog prikupljanja sredstava za podršku bilo kog demokratskog kandidata ikada, za reizbor predsednika Bajdena.

Sve ovo govorim samo da bih izrazio koliko verujem u ovaj proces i koliko duboko mislim da je ovaj trenutak“, piše holivudski glumac u autorskom tekstu za Njujork tajms.

„Volim Džoa Bajdena. Kao senatora, kao potpredsednik i kao predsednik. Smatram ga prijateljem i verujem u njega. Verujte u njegov karakter. Verujte u njegov moral. U poslednje četiri godine dobio je mnoge bitke sa kojima se suočio“, piše Kluni, koji se u sredu pridružio pozivima partijskih kolega, američkom predsedniku Džozefu Bajdenu da se povuče iz trke za reizbor, i to samo nekoliko sedmica pošto je bio zvezda donatorske večeri koja je za Bajdenovu kampanju skupila rekordnu sumu novca.

„Ali jedina bitka koju ne može da dobije je borba protiv vremena. Niko od nas ne može. Poražavajuće je to reći, ali Džo Bajden sa kojim sam bio pre tri nedelje na prikupljanju sredstava nije bio Džo Bajden iz 2010. On čak nije bio ni Džo Bajden 2020. On je bio isti čovek kome smo svi bili svedoci na debati“, ističe glumac.

Da li je bio umoran? Da. Hladno? Možda. Ali naši partijski lideri moraju da prestanu da nam govore da 51 milion ljudi nije videlo ono što smo mi upravo videli. Svi smo toliko uplašeni izgledom za drugi Trampov mandat da smo odlučili da ignorišemo svaki znak upozorenja. Intervju za ABC njuz samo je pojačao ono što smo videli nedelju dana ranije.

Kao demokrate, kolektivno zadržavamo dah ili stišavamo zvuk kad god vidimo predsednika, koga poštujemo, kako odlazi sa Air Force One-a ili se vraća mikrofonu da odgovori na pitanje koje nije napisano, naveo je u članku Kluni.

Ko je Džordž Kluni?

Kluni je, inače, osim po svojoj filmskoj karijeri i lepom licu, poznat i po svom humanitarnom radu i zalaganju za poštovanje ljudskih prava.

Pa tako, zajedno sa svojom suprugom advokaticom Amal, vodi fondaciju „Kluni“, koja se bavi zaštitom i sprečavanjem zloupotrebe ljudskih prava.

Bio je glavni organizator dobrotvornih koncerata organizovanih u cilju sakupljanja pomoći za narod Haitija 2010.

Pored toga, holivudski glumac je iz sopstvenog „džepa“ donirao milion dolara i zajedno sa pevačem Vajklifom Džinom, odmah nakon zemljotresa, otputovao na Haiti gde je fotografisan kako raščišćava ruševine.

Uža specijalnost su mu antiratne kampanje zbog čega su ga i Ujedinjene nacije proglasile za ambasadora mira.

Posle aktivnog učešća u mirovnim pregovorima u Darfuru (Sudan) magazin Tajm uvrstio ga je u listu 100 najuticajnijih svetskih ličnosti.

Bio je veliki zagovornik povlačenja američkih trupa iz Iraka i Avganistana.

Posle filma „Sirijana“, za koji je dobio Oskara za sporednu ulogu, uključio se u aktivnu kampanju protiv takozvanog naftnog lobija.

Zajedno sa Šeron Stoun, Robertom de Nirom i Šon Penom, prenosili su svojevremeno mediji, javno se izjasnio protiv nezavisnosti Kosova.

Svetski mediji su potom preneli njihovo saopštenje da to nisu izjavili.

Iako je glumom počeo da se bavi još pre tri decenije, slavu je stekao tek u poslednjoj deceniji prošlog veka ulogom doktora Daga Rosa u seriji „Urgentni centar“.

Nominaciju za Oskara imao je za ulogu u filmu „Majkl Klejton“, a prestižno priznanje zamalo mu je izmaklo i za režiju i scenario ostvarenja „Laku noć i srećno“.

Klunija je u svet kinematografije uveo Tarantino sa filmom „Od sumraka do svitanja“, a zatim je usledio niz naslova u kojima šarmantni glumac deli veliko platno sa nekim od najlepših žena Holivuda – „Jednog lepog dana“ sa Mišel Fajfer, „Mirotvorac“ sa Nikol Kidman, „Opasna romansa“ sa Dženifer Lopez, „Igraj svoju igru“ sa Džulijom Roberts…

Tokom godina plodonosnu saradnju izgradio je sa rediteljem Stivenom Soderbergom, ali i braćom Koen i Vesom Andersonom, koji su mu doneli drugačije uloge u odnosu na šarmere i srcolomce.

Kritika ceni i njegove rediteljske naslove („Martovskih ida“, „Operacije: Čuvari nasleđa“).

Kada je 2020. promovisao svoj film snimljen u Mađarskoj „The Midnight Sky“, izjavio je da su vlasti u Budimpešti primer vlade „besa i mržnje“, da bi zatim mađarska vlada saopštila da je Kluni „marioneta Džordža Soroša“.

Mediji naklonjeni Orbanu objavljivali su fotografije glumca i Soroševog sina Aleksandra, a Kluni je reagovao iz Amerike rekavši da je samo jednom upoznao američkog milijardera, te da bi ga bilo sramota kada ne bi govorio protiv autoritarizma.

Rođen je 6. maja 1961. u Leksingtonu (Kentaki, SAD). U mladosti je želeo da se bavi bejzbolom.

Njegov otac bio je poznati televizijski voditelj, a majka mis Sjedinjenih Država.

Četiri godine je bio u braku sa Taliom Balsam, a po razvodu je izjavio da se „nikada više neće oženiti“.

Pre nego što je 2014. oženio Amal Kluni, njegov ljubavni život punio je novinske stupce gotovo koliko i njegova karijera. Par ima blizance – Elu i Aleksandra.

Bio je u vezama sa Fatimom Buto, rođakom nekadašnje premijerke Pakistana Benazir Buto, i sa italijanskom manekenkom i glumicom Elizabet Kanalis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari