"Novinar čije je hapšenje lično odobrio Putin": Ko je Evan Gerškovič, koji je u Rusiji osuđen na 16 godina zatvora? 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Ruski sud osudio je juče američkog novinara Evana Gerškoviča na 16 godina zatvora zbog špijunaže, u najupečatljivijem slučaju protiv jednog zapadnog novinara od Hladnog rata.

Kremlj kaže da je izveštač uhvaćen na delu u špijuniranju za CIA prikupljanjem informacija o fabrici tenkova.

Ali sa sudskim postupcima koji su održavani iza zatvorenih vrata, javni uvid u navodne dokaze je bio onemogućen.

Volstrit žurnal i američka vlada ocenili su slučaj kao politički motivisan.

Oni tvrde da se Gerškovič (32) i nekoliko drugih američkih državljana zatvoreni u Rusiji koriste kao poluga da se zapadne vlade primoraju da oslobode Ruse koji su tamo zatvoreni.

Oba američka predsednička kandidata izjavila su da je oslobađanje Gerškoviča prioritet.

Administracija Džoa Bajdena saopštila je da je u pregovorima sa Moskvom više od godinu dana kako bi pokušala da postigne dogovor.

Bajdenov rival Donald Tramp obećavada će Gerškovič biti „gotovo odmah pušten“ ako bude izabran za predsednika.

Tužioci su prvobitno tražili kaznu od 18 godina zatvora u kaznenoj koloniji visoke bezbednosti, što je samo dve godine ispod maksimalne kazne za špijunažu.

„Kazna od 16 godina zatvora protiv Gerškoviča je antiteza pravde“, napisala je šefica Evropskog parlamenta Roberta Metsola nakon presude na mreži X.

„Politički motivisano i lažno suđenje. Novinarstvo nije zločin. Evan mora biti odmah pušten“.

Žozep Borelj, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, napisao je na X da „snažno osuđuje“ kaznu Gerškoviču i optužio Rusiju da politizuje svoj pravni sistem.

Ko je Evan Gerškovič?

Evan Gerškovič je bio u Londonu u februaru 2022. kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i spremao se da se vrati u Rusiju da bi počeo da izveštava za Vol strit žurnal, pošto je prethodno radio za AFP.

Uhapšen u Jekaterinburgu 30. marta 2022 i postao prvi strani novinar uhapšen u Rusiji od 1986.

Ruski predsednik Vladimir Putin lično je odobrio hapšenje Gerškoviča, pisao je ruski istraživački portal Agenstvo.

Nešto pre ručka tog dana krajem marta, kolega mu je napisao poruku: „Hej druže, srećno danas“.

„Hvala brate“, odgovorio je Gerškovič. „Javiću vam kako je prošlo“.

Nekoliko sati kasnije, redakcija WSJ se trudila da dođe do kontakata u Jekaterinburgu, Moskvi i Vašingtonu. Nejasan post na ruskom Telegramu im je ukazivao da se nešto dogodilo.

Potom se pojavio članak ruske državne novinske agencije u kojem se navodi se da je Gerškovič pritvoren i optužen za špijunažu od strane Federalnog biroa bezbednosti.

Snimci i fotografije na ruskoj državnoj televiziji prikazivale su Gerškoviča u pratnji službenika FSB-a u civilu, u izbledelim farmerkama i patikama.

Pet i po godina ranije, Gerškovič je boravio u Rusiji kao novinar kada su medijske slobode već bledele.

Njegovi ruski prijatelji nisu ga poznavali kao Evana, već Vanju, piše Wall Street Journal.

Kada su šumski požari zahvatili udaljeni sibirski region Jakutije 2021. on je spavao u šatoru u šumi četiri dana, dugo nakon što su se drugi novinari vratili u prestonicu.

„Samo želim da dođem do prave priče“, govorio bi prijateljima.

Mihail Gerškovič, njegov otac pozivao je svetske lidere da se zauzmu za slobodu štampe i apeluju na Rusiju da ga oslobodi.

Čak je došao u sedište UN sa suprugom i ćerkom na poziv ambasadorke SAD Linde Tomas-Grinfild da bi se založio za oslobađanje svog sina iz ruskog zatvora.

Njihovo pojavljivanje usledilo je dan nakon što su advokati lista zatražili od Radne grupe UN za proizvoljno pritvaranje da hitno izda mišljenje da je Evana samovoljno privela Rusija na osnovu lažnih optužbi.

Gerškoviča, koji je ostao u Rusiji nakon invazije na Ukrajinu, magazin Tajm je nakon hapšenja proglasio za jednog od 100 najuticajnijih ljudi na svetu.

Gerškovičevi roditelji, Ela i Mihail Gerškovič, odvojeno su pobegli iz Sovjetskog Saveza tokom perioda masovne emigracije u svetlu glasina da će Jevreji biti prognani u Sibir, da bi završili u Sjedinjenim Državama 1979. i na kraju u Njujorku.

Par se preselio u Prinston, Nju Džersi, gde su Gerškovič i njegova sestra odrasli govoreći ruski kod kuće.

Uprkos tome Gerškovič je ocenio svoj nivo ruskog jezika kao „prilično osnovni nivo“, te da ga je tečno progovorio tek na terenu u Rusiji.

U razgovoru sa ruskim novinarima, Gerškovič se prisetio da je pravio razne jezičke greške na početku svog boravka u Moskvi.

Gerškovič je završio srednju školu Prinston, gde je bio kapiten fudbalskog tima.

Na Bowdoin koledžu, diplomirao je filozofiju i engleski jezik.

Pisao je za The Bowdoin Orient i The Bowdoin Rewiev. Diplomirao je 2014. godine.

Gerškovič je radio za The New York Times od 2016. do 2017, The Moscow Times od 2017. do 2020. i Agenciju France-Presse od 2020. do 2022. pre nego što je prešao u The Wall Street Journal u januaru 2022.

Izveštavao je za WST o ratu u Ukrajini. U vreme hapšenja radio je u Jekaterinburgu, pokrivajući rusku paravojnu grupu Vagner.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari