„Čast mi je i ovo više govori o Putinovom fašističkom režimu nego o meni“, komentarisao je na mreži X Gari Kasparov, ruski opozicionar i šahovski velemastor odluku Kremlja da ga stavi na spisak „terorista i ekstremista“.
Kasparov je citirao Berija Goldvotera, bivšeg američkog senatora i preduzetnika – „ekstremizam u odbrani slobode nije porok, a umerenost u potrazi za pravdom nije vrlina!“
Svaku opoziciju, ili običnu pristojnost, zaključio je Kasparov, diktatura mora nazvati ekstremističkom.
An honor that says more about Putin’s fascist regime than about me. As Goldwater said, extremism in the defense of liberty is no vice and moderation in the pursuit of justice is no virtue! But all opposition, or simple decency, must be called an extremist by the dictatorship. https://t.co/OuN27A9InN
— Garry Kasparov (@Kasparov63) March 6, 2024
Kasparov je, podsetimo, u sredu dodat na listu „terorista i ekstremista“ koju je sastavila ruska služba za finansijski nadzor.
Gari Kasparov je već dugo otvoreni kritičar Kremlja i ruske invazije na Ukrajinu.
U maju 2022. je proglašen „stranim agentom“ zbog svoje političke aktivnosti.
Ime Kasparova na državnoj listi je označeno zvezdicom, što znači da je protiv njega pokrenut krivični postupak zbog optužbi za terorizam.
Zajedno sa nekoliko drugih istaknutih ruskih političkih ličnosti u egzilu, Kasparov je u februaru 2022. osnovao Antiratni komitet Rusije, koji je ruska vlada krajem prošle godine označila „nepoželjnom organizacijom“.
Forum Slobodne Rusije, čiji je suosnivač Kasparov, takođe je dodata na listu „nepoželjnih organizacija“ prošle godine.
Ko je Gari Kasparov?
Gari Kasparov je rođen 1963. u Bakuu u porodici Jevrejina Kim Moisevič Vajnštejn i Jermenke Klare Šagenovne Kasparove.
Do 12. godine nosio je očevo prezime, ali je zbog antisemitizma koji je bujao u SSSR-u njegova majka, uz saglasnost svih rođaka, promenila prezime sina.
Tako je Gari Kasparov promenio nacionalnost, pretvorivši se od jevrejskog dečaka u Jermena.
Sa sedam godina počeo je da pohađa šahovski klub u Baku u Domu pionira, gde je njegov prvi trener Oleg Privorotski odmah primetio jedinstvene sposobnosti deteta.
Već sa 10 godina dečak je učestvovao u ozbiljnim omladinskim takmičenjima.
Sudbina se nasmešila Gariju kada je slavni majstor Aleksandar Nikitin video njegovu igru.
Pod vodstvom Nikitina nastavljen je uspon mladog Kasparova.
Trud trenera i njegovog đaka nadmašio je sva očekivanja.
Ubrzo je šahista Gari Kasparov postao poznat daleko izvan granica Azerbejdžana i Sovjetskog Saveza.
Sa samo 12 godina 1976. osvojio je omladinsko prvenstvo SSSR-a.
Dve godine kasnije, već posedujući titulu kandidata za majstora sporta, Kasparov je pre roka osvojio Memorijal Sokolsky, na kojem učestvuju eminentni velemajstori. I dobija titulu majstora.
Gari je 1979. posetio Evropu i postao pobednik međunarodnog turnira u Banjaluci, a istovremeno je premašio normu međunarodnog velemajstora.
Nakon što je upisao studije na Azerbejdžanskom pedagoškom institutu na Fakultetu za strane jezike, nastavlja da se intenzivno bavi šahom.
Kao da su pobede nad Viktorom Korčnojem i Vasilijem Smislovom došle same. A onda je počela konfrontacija koju je 10 godina pratio celi svet šaha.
Za tablom su se „sudarili“ Karpov (Anatolij) i Kasparov – dvojica najboljih šahista koji su se borili za titulu svetskog prvaka.
Bila je to velika pobeda a te 1985. šahovska kruna stavljena je na glavu Kasparova. Zvali su ga „veliki“ i „strašni“! I nakon toga, Karpov je više puta pokušao da „zbaci“ Jermenca sa pijedestala, ali bezuspešno.
Službenu FIDE titulu je držao do 1993. i sukoba sa međunarodnom šahovskom organizacijom FIDE kada su njegovo mišljenje „zaobišlo“. Prkosno je iz međunarodne organizacije šahista FIDE i osnovao suparničku organizaciju, Profesionalno šahovsko udruženje.
Nastavio je da drži titulu „klasičnog“ svetskog prvaka u šahu sve dok ga nije porazio Vladimir Kramnik 2000.
Eminentni šahista nastavio je da učestvuje na svetskim turnirima i pobeđuje. Budući da je ne samo odličan sportista, već i dobar političar, otvoreno ulazi u redove opozicije, pa čak i predvodi pokret Ujedinjeni građanski front, polako se udaljavajući od sveta sporta.
A 2005. godine zvanično objavljuje da napušta profesionalni sport radi politike kada je predvodio opozicionu koaliciju Druga Rusija.
Ženio se više puta.
Još kao student upoznao je pozorišnu i filmsku glumicu Marinu Nelovu koja je bila 16 godina starija od njega što ih nije sprečilo da se zabavljaju tri godine.
Kao rezultat toga, Marina je rodila djevojčicu Niku, ali Gari nije priznao očinstvo.
Sa drugom ženom je dobio devojčicu Polinu. Ali brak je kratko trajao.
Kasparov se 1996. ponovo oženio 15 godina mlađom Julijom Vovk.
Iz ovog braka ima sina Vadima.
Odmah nakon razvoda, Gari se ponovo upustio u ljubavnu vezu sa 20 godina mlađom Darijom Tarasovom. S
a njom ima ćerku Aidu, a jula 2015. dobili su sina Nikolaja.
Gari Kasparov, pored šaha voli fudbal, plivanje, gimnastiku.
Marta 2014. dobio je državljanstvo Hrvatske.
MUP mu je, na preporuku Ministarstva branitelja, pisali su mediji, odobrio državljanstvo jer je Kasparov tokom rata u Hrvatskoj 1991-95. bio na hrvatskoj strani, o čemu je javno govorio.
On je poslednjih godina često boravio u Hrvatskoj, ima kuću u Makarskoj.
Kritikovao je 2022. hrvatskog predsednika Zorana Milanovića zbog protivljenja obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj.
“Zahvalan sam Milanoviću za ono što je učinio za mene i moju porodicu 2014. godine i uvek ću mu biti zahvalan što mi je pružio ruku pomoći kad je bio hrvatski premijer, ali sada smo u situaciji gde je Ukrajina izložena varbarskim napadima od strane Rusije i uznemiruje me da predsednik Hrvatske, zemlje koja je pretrpela sličnu agresiju, koja zna koliko je bolno izgubiti teritoriju, imati izbeglice i platiti ogromnu cenu za povratak teritorija, ne prepoznaje činjenicu da rat u Ukrajini nije samo rat koji bi trebao pomoći Ukrajini vratiti teritorijalnu celovitost.
To je rat između slobode i tiranije i smatram da je naša dužnost pomoći Ukrajini da se odupre i pomoći joj obukom vojnika u Hrvatskoj. To je najmanje što Hrvatska može učiniti da bi dala svoj obol za zajednički cilj”, rekao je Kasparov, preneo N1.
Početkom godine na svoj X nalog „pohvalio“ je predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Mađarske Viktora Orbana.
”Čestitam Vučiću i Orbanu što su zajedno sa diktatorima Kine, Kube, Venecuele i Sirije našli su se na listi onih kojima Putin čestita praznik! Čuo sam da je ova vrsta priznanja zaposlenima važnija čak i od plate i bonusa”, napisao je Kasparov.
Congratulations to Vucic and Orban for making Putin’s holiday good wishes list along with the dictators of China, Cuba, Venezuela, and Syria! I’ve heard that this kind of recognition is even more important to employees than salary and bonuses.
— Garry Kasparov (@Kasparov63) January 1, 2024
Putin je novogodišnju čestitku uputio samo dvojici evropskih lidera – mađarskom premijeru Viktoru Orbanu u predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, saopštila je pres služba Kremlja.
Plašeći se krivičnog gonjenja za svoje političke aktivnosti, Kasparov je 2013. otišao iz Rusije u Sjedinjene Američke Države.
Živi u Njujorku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.