"Pliva u hladnoj vodi i vidi šansu u Rusiji": Ko je Kalin Đorđesku, pobednik prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji? 1Foto: Wikipedia/Mihaipinteac

Proruski kandiat Kalin Đorđesku vodi u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji ispred proevropskog premijera Marcela Čolakua, pokazuju rezultati što su mediji nazvali „izbornom zemljotresom“ u toj zemlji.

Iako je tokom izborne večeri prema izlaznim anketama premijer i vođa Socijaldemokratske partije Marsel Čolaku vodio tokom noći ga je pretekao malo poznati ekstremnodesničarski populista Kalin Đorđesku.

Posle prebrojanih 99 odsto glasova Čolaku je pao na treće mesto sa 19,16 odsto glasova. Elena Laskoni, sa desnog centra, koja ima  700 glasova više od njega kvalifikovala se za drugi krug sa proruskim kandidatom Georgeskuom, koji je neočekivano stigao na prvo mesto sa 22,94 odsto glasova.

Drugi krug se održava  8 decembra. Između ta dva datuma će – za nedelju dana – biti održani parlamentarni izbori u Rumuniji.

Ko je Kalin Đorđesku?

Kalin Đorđesku (62) je tvrdo desničarski kritičar NATO-a. Bio je član je opozicione Alijanse za ujedinjenje Rumuna (AUR) ali je napustio tu stranku 2022. nakon što su njeni uticajni članovi rekli da je njegov proruski, anti-NATO stav narušio imidž partije.

U intervjuu iz 2021. godine nazvao je odbrambeni štit NATO-a od balističkih raketa u rumunskom gradu Deveselu „sramotom za diplomatiju“ i rekao da Severnoatlantski savez neće zaštititi nijednu od svojih članica ako ih napadne Rusija, prenosi Rojters.

On je, takođe, rekao da su Jon Antonesku, de fakto rumunski vođa Drugog svetskog rata osuđen na smrt zbog učešća u holokaustu u Rumuniji, i Korneliu Zelea Kodreanu, lider nacionalfašističke Gvozdene garde pre Drugog svetskog rata – nacionalni heroji.

U odvojenom intervjuu, podseća Rojters, on je rekao da Rumunija nije spremna da bilo šta rešava diplomatski i strateški i da je njena najbolja šansa u „ruskoj mudrosti“. Međutim, on je odbio da eksplicitno kaže da li podržava Rusiju.

Đorđesku je doktorirao pedologiju, granu nauke o zemljištu, i bio je na različitim pozicijama u rumunskom ministarstvu životne sredine 1990-ih. Između 1999. i 2012. bio je predstavnik Rumunije u nacionalnom komitetu Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu.

Kao i drugi političari s margine, Đorđesku pametno koristi društvene medije. Njegov TikTok nalog imao je 1,6 miliona lajkova. Na njemu je postavio video snimke na kojima posećuje crkvu, trenira džudo, trči na stazi i govori u podkast emisijama.

Samo nekoliko dana pre glasanja, Đorđesku je pokrenuo TikTok kampanju pozivajući na prekid pomoći Ukrajini, očigledno privukavši glasače. On je takođe izrazio sumnje po pitanju članstva Rumunije u NATO-u.

Njegove antizapadne poruke se rutinski pojačavaju u ruskim državnim medijima i društvenim medijima naklonjenim Kremlju, piše Radio Slobodna Evropa.

Nakon što je glasao, Đorđesku je u objavi na Fejsbuku rekao da je glasao „za nepravedne, za ponižene, za one koji osećaju da nisu bitni i da su zapravo najvažniji.“

„Glasanje je molitva za naciju“, napisao je.

Rumunska protv.ro piše da prema imovinskoj kartici na veb stranici BEC-a, po podacima od 1. oktobra 2024. godine, u prošloj godini, Kalin Đorđesku je zaradio 72.000 leja (14.600 evra).

Rođen je marta 1962. u Bukureštu. Po struci je inženjer, doktor pedologije, stručnjak za održivi razvoj, diplomac postdiplomskih studija na Koledžu nacionalne odbrane „Karol I”.

Radio je u Ministarstvu životne sredine i Ministarstvu spoljnih poslova, u nekoliko vlada od 1990-ih, a više puta je bio predlagan za predsednika Vlade Rumunije.

Njegovu profesionalnu karijeru obeležila je aktivnost na međunarodnom nivou. U periodu 2010-2012. godine obavljao funkciju specijalnog izvestioca za ljudska prava i opasan otpad Kancelarije visokog komesara UN za ljudska prava.

Kasnije je bio predsednik Evropskog centra za podršku u Vinterturu (Švajcarska) Rimskog kluba (Evropski centar za podršku Rimskom klubu i izvršni direktor Instituta Ujedinjenih nacija za globalni indeks održivosti u Ženevi i Vaducu.

Zbog promovisanja kulta ljudi krivih za genocid, protiv njega je 2022. godine pokrenut krivični postupak. Takođe je umanjivao opasnost koronavirusa.

Đorđesku se u mladosti bavio džudoom, stekao crni pojas i 1979. godine osvojio titulu državnog i balkanskog vicešampiona u juniorima.

Takođe je bio uspešan trkač na 10.000 metara i trenirao je šotokan karate, stekao je crni pojas 1995. godine, sport kojim se bavi i danas.

Učestvovao je i na maratonskom takmičenju „Karpatska štafeta 2006“. U intervjuu 2021. godine izjavio je da vodi sportski život, trči, skija, roni i pliva u hladnoj vodi.

Oženjen je i ima jedno dete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari