Bivši predsednik regionalne vlade Katalonije Karles Pućdemon koji je bio u bekstvu od 2017. godine zbog neuspelog pokušaja secesije tog regiona vratio se u Španiju i pored pretnje da će biti uhapšen.
Pućdemon se prkosno pojavio na skupu u Barseloni nakon što je doputovao iz Belgije, gde je nekoliko hiljada pristalica separatista, koji su se okupili, mahalo katalonskim zastavama.
Događaj je organizovala njegova politička partija Zajedno za Kataloniju (Junts), nekoliko sati pre nego što je nova regionalna vlada trebalo da preuzme dužnost.
Pućdemontovo prisustvo u Španiji će verovatno izazvati ponovnu političku napetost oko pitanja katalonske nezavisnosti. Neuspeli pokušaj secesije 2017. godine izazvao je dugotrajnu ustavnu krizu.
Pućdemon se suočava sa optužbama za proneveru novca zbog učešća u pokušaju da se Katalonija odvoji od ostatka Španije.
Pućdemon je svoju karijeru posvetio stvaranju nezavisne Katalonije. Njegov beskompromisni pristup doveo je do političkog sukoba sa drugim separatističkim partijama, kao i sa centralnom vladom Španije.
Sporni zakon o amnestiji, koji je izradila španska koaliciona vlada predvođena socijalistima, potencijalno bi mogao da oslobodi Pućdemona i stotine drugih pristalica katalonske nezavisnosti od krivičnog gonjenja.
Ali predlog zakona, koji je ranije ove godine odobrio španski parlament, osporava Vrhovni sud, ostavljajući neizvesnost o tome koji će zločini biti oprošteni. Pućdemon bi mogao da bude stavljen u pritvor ako bude uhapšen. Nije odmah bilo jasno kako će vlasti postupiti ako Pućdemon bude uhapšen.
Povratak bivšeg katalonskog lidera preti da zakomplikuje dogovor postignut posle višemesečnog zastoja između Katalonske socijalističke partije (PSC) Salvadora Ile i druge glavne katalonske separatističke partije i levičarske ERC.
Taj dogovor je obezbedio dovoljno podrške u katalonskom parlamentu da Ila danas postane sledeći regionalni predsednik.
Ko je Karles Pućdemon?
Pućdemon početke svoje profesionalne karijere vezuje za novinarstvo, kojim je počeo da se bavi sa samo 16 godina, izveštavajući sa fudbalskih utakmica za list Diari de Girona. Kasnije je studirao katalonsku filologiju na Univerzitetu Đirona, ali studije nikada nije završio, potpuno se okrenuvši novinarstvu.
Godine 1981. počinje da radi za list EL Punt, ne sluteći da će se uspeti do pozicije glavnog i odgovornog urednika. Bio je i direktor Katalonske novinske agencije, kao i nedeljnika na engleskom Catalonia Today, čiji je osnivač.
Takođe je član Katalonskog novinarskog udruženja. Krajem 1980-ih je sakupljao reference iz stranih štampanih medija, što je 1994. rezultiralo knjigom “Kata…šta? Katalonija u očima strane štampe”.
Za vreme Olimpijskih igara u Barseloni 1992. učestvovao je u organizaciji podrške za uhapšene katalonske nacionaliste. Jedno vreme je bio i direktor Kulturnog centra Đirone.
Novinarstvo napušta 2006. da bi kao član krajnje desničarske stranke Konvergencija i Unija (CiU) započeo političku karijeru kao parlamentarac i da bi se ispred CiU kandidovao, mada bez uspeha, na lokalnim izborima u Đironi.
Međutim, četiri godine kasnije je izabran za gradonačelnika Đirone, glavnog grada istoimene pokrajine, gde je nekoliko godina živeo, da bi 2015. postao predsednik Udruženja opština za nezavisnost.
Ostaće upamćen kao prvi predsednik Katalonije koji je prilikom preuzimanja dužnosti u januaru 2016. odbio da polaže zakletvu i zakune se na odanost španskom ustavu i kralju Felipeu VI.
Karles Pućdemon je rođen 1962. u Ameru, mestu u pokrajini Đirona, kao drugo od osmoro muške dece u staroj katalonskoj porodici okrenutoj tradiciji.
Njegov pradeda i ujak su bili gradonačelnici Amera.
Osnovnu i srednju školu je završio u rodnom mestu.
Od 2000. je u braku s rumunskom novinarkom Marselom Topor, s kojom ima dve ćerke.
Navija za FK Đironu i FK Barselonu i svira gitaru i električni klavir.
Govori engleski, francuski i rumunski.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.