Američka tajna služba isključivo je odgovorna za obezbeđenje na mestu subotnjeg mitinga kampanje bivšeg predsednika Donalda Trampa, rekla je direktorka tajne službe Kimberli Čitl za CNN.
„Na toj lokaciji podelili smo odgovornost po oblastima, ali Tajna služba je u potpunosti odgovorna za bezbednost ovog događaja“, rekla je.
U prethodnom intervjuu za Ej-Bi-Si Njuz, Čitl je rekla da su lokalni organi za sprovođenje zakona odgovorni za zgradu na čiji se krov popeo Tomas Metju Kruks i potom pucao na Trampa na mitingu u Batleru u Pensilvaniji u subotu.
Ako „postoje stvari koje treba da promenimo u vezi sa našim politikama, ili našim procedurama, ili našim metodama, mi ćemo to svakako učiniti“.
Ko je Kimberli Čitl?
Kimberli Čitl je predsednik Džozef Bajden 2022. godine imenovao za šeficu Tajne službe, a pre toga je bila viša direktorka za globalnu bezbednost u kompaniji PepsiCo.
Pre svog rada u PepsiCo, radila je 27 godina u američkoj tajnoj službi. Njeno poslednje radno mesto tamo bilo je pomoćnica direktora Kancelarije za zaštitne operacije, stoji na sajtu američke Tajne službe.
Na ovoj poziciji, Čitl je upravljala budžetom od 133,5 miliona dolara i sarađivala je sa 10 operativnih odeljenja i Odeljenjem za tehničku bezbednost na istraživanju, razvoju i primeni tehnologija koje smanjuju rizik za zaštićene osobe, zaštićene objekte i zaštićene događaje.
Sa te pozicije brinula je za Bajdenovu bezbednost dok je bio potpredsednik SAD.
U izjavi u kojoj je najavljivao njeno imenovanje, Bajden je rekao da ima „potpuno poverenje“ u Čitl, kojoj je 2021. dodelio nagradu predsedničkog ranga, čime se odaje priznanje za „izuzetan učinak“ visokopozicioniranog državnog službenika.
„Ona je istaknuti profesionalac za sprovođenje zakona sa izuzetnim liderskim veštinama i bila je najbolji izbor da vodi agenciju u kritičnom trenutku za Tajnu službu“, govorio je Bajden.
Čitl je jedna od samo dve žene koje su ikada bile direktorke tajne službe, podseća ABC News.
U intervjuu za Security Magazine iz 2022. godine, Čitl je govorila o tome kako je biti žena u Tajnoj službi.
„To dostignuće u industriji u kojoj dominiraju muškarci nije gubitak za mene“, kazala je.
„Držim na svom stolu fotografiju prvih pet žena koje su zaklele u službi, i to me podseća da su te žene stvorile prilike za mene i motiviše me da pomognem drugima da napreduju i vode“.
Čitl je diplomirala na Univerzitetu Istočni Ilinois 1992. godine na departmanu za sociologiju, navodi News-Gazette.
Zasluge za to što obavlja „muški posao“ pripisuje svom pokojnom bratu, koji je težio da bude vojnik, ali je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1988. godine.
Od pucnjave na Trampa u subotu, brojni republikanski poslanici su pozvali Čitl da odgovori na pitanja o tome kako agencija nije uspela da spreči napad, u kojem je jedan učesnik mitinga ubijen.
Republikanski senator iz Teksasa Ted Kruz i Ilon Mask su učinili korak dalje, pozivajući je da podnese ostavku.
Predsednik Nadzornog odbora Predstavničkog doma Džejms Komer pozvao je Čitl da svedoči na saslušanju 22. jula o pokušaju atentata na Trampa.
Bračni status Kimberli Čitl nije javno objavljen, kao ni podatak o tome da li ima dece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.