Kandidatkinja vladajuće levičarske stranke Pokreta za nacionalnu regeneraciju (Morena) Klaudija Šejnbaum (Claudia Sheinbaum) ubedljivo je pobedila na predsedničkim izborima u Meksiku.
Prvi zvanični rezultati koje je objavio Nacionalni izborni institut (INE) ističu da je bivša gradonačelnica Meksiko Sitija osvojila između 58 i 60 odsto glasova, dok je njena opoziciona rivalka, bivša senatorka desnog centra Čočitl Galves (Xochitl Galvez) osvojila od 26 do 28 odsto glasova.
„Neću vas razočarati“, obećala je Šejnbaum u prvim izjavama i naglasila da će postati žena na mestu predsednika Meksika.
Kandidatkinja vladajuće stranke je vodila kampanju na nastavku političkog kursa koji je proteklih šest godina uspostavio njen politički mentor predsednik Andres Manuel Lopes Obrado.
Kao njegova određena naslednica 61-ogodišnja Šejnbaum vodila je žustru kampanju uprkos jakom izazovu od Galves.
Ko je Klaudija Šejnbaum?
Klaudija Šejnbaum Pardo rođena je 24. juna 1962. u Meksiko Sitiju u sekularnoj jevrejskoj porodici.
NJeni baka i deda Aškenazi po ocu emigrirali su iz Litvanije u Meksiko Siti 1920-ih, dok su baka i deda po majci emigrirali iz Plovdiva, u Bugarskoj, početkom 1940-ih da bi izbegli Holokaust.
Sve jevrejske praznike je slavila u kućama svojih baka i deda.
Njena majka, Eni Pardo Semo je biološkinja, a otac Karlos Šejnbaum Joselevic bio je hemijski inženjer. Brat Hulio je fizičar.
Šejnbaum je studirala fiziku na Nacionalnom autonomnom univerzitetu Meksika (UNAM) gde je stekla diplomu osnovnih studija 1989.
Magistrirala je 1994. i doktorirala 1995. iz energetskog inženjerstva.
Autorka i koautorka je nekoliko radova iz oblasti fizike.
Tokom studija bila je članica Univerzitetskog studentskog saveta, grupe studenata i studentkinja koja će postati osnivač pokreta mladih Partije demokratske revolucije (PRD).
Šejnbaum je bila i sekretarka za životnu sredinu Meksiko Sitija u kabinetu šefa vlade Meksiko Sitija, Andresa Manuela Lopeza Obradora.
Četiri godine kasnije se pridružila njegovom pokretu koji se odvojio od glavne levičarske partije, Partije demokratske revolucije.
Od kraja 2015. Šejnbaum je bila gradonačelnica Tlalpana.
Inače, privatna škola u Tlalpanu srušila se tokom zemljotresa u Puebli 2017. godine. Stradalo je 19 dece i sedam odraslih.
U septembru 2016. godine, dok je Šejnbaum bila gradonačelnica, gradski Institut za administrativnu verifikaciju doneo je odluku da je zgrada škole prekršila propise o zoniranju i da je izgrađena više nego što je dozvoljeno, a da je vlasnica Monika Garsija Vilegas predstavila falsifikovane dokumente.
Šejnbaum je kritikovana jer nije dostavila kompletan izveštaj o dozvolama za korišćenje zemljišta, izgradnju i rad škole.
Podnela je ostavku na tu funkciju nakon što je dobila nominaciju za kandidaturu za gradonačelnika Meksiko Sitija za koaliciju Zajedno ćemo napraviti istoriju, koju su činilu Nacionalni pokret obnove (MORENA), Laburistička partija (PT ) i Društveni susret (PES).
Šejnbaum je 1. jula 2018. izabrana na šestogodišnji mandat za šeficu vlade Meksiko Sitija sa 47 odsto glasova, pobedivši tako šest drugih kandidata.
Nakon što je preuzela tu dužnost, otišla je u Teatro de la Siudad da predstavi svoj kabinet.
Šejnbaum je 5. decembra 2018. inaugurisana za gradonačelnicu Meksiko Sitija i tako je postala prva žena na čelu vlade i prva koja dolazi iz jevrejskog porekla.
Uoči predsedničkih izbora 2024. godine, objavljeno je 12. juna 2023. da će Šejnbaum podneti ostavku na to mesto, te je u septembru prošle godine i zvanično izabrana za nominaciju stranke na izborima, pobedivši bivšeg ministra spoljnih poslova Marsela Ebrarda.
Za predsednicu Meksika izabrana je juče.
Zanimljivo je da se otvoreno identifikuj kao feministkinju, usklađujući svoja uverenja i postupke sa principima rodne ravnopravnosti i ženskih prava.
Zalaže se za legalizaciju abortusa, a dok je bila na čelu Meksiko Sitija, zalagala se za LGBT prava primenom rodno neutralne politike za školske uniforme.
Bila je prvi šef vlade Meksiko Sitija koji je prisustvovao gradskom maršu ponosa. To se desilo 2020.
Šejnbaum je 1986. upoznala Karlosa Imaza koji je kasnije postao istaknuta politička ličnost u PRD-u, tokom svog mandata na Univerzitetu Stenford.
Venčali su se 1987 i imaju ćerku.
Ona je bila maćeha Imazovom sinu iz prethodnog braka, kojeg je odgajala.
Razveli su se 2016. i tada je počela da se zabavlja sa Hesusom Marijom Taribom Ungerom, analitičarem finansijskog rizika za Banku Meksika.
U novemrbu prošle godine su se venčali.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.