jevgenij prigožinFoto: EPA/SERGEI ILNITSKY/POOL

U Rusiji je u toku, kako mnogi tvrde, pokušaj državnog udara, budući da se paravojna formacija Vagner pobunila protiv ruskog predsednika Vladimira Putina.

Putin optužio je vođu paravojne formacije Vagner Jevgenija Prigožina za oružanu pobunu i najavio oštre mere da se ona uguši. Prigožin pak tvrdi da su njegove trupe ušle u komandu ruske vojske u gradu Rostov na Donu, ključnom centru za ruski napad na Ukrajinu, a mediji javljaju da napreduju i prema drugim gradovima.

Kao je preneo CNN Prigožin kaže da je Rusija pošla u okupaciju Ukrajine iz „potpuno drugačijih razloga“ u odnosu na proklamovane, da je njen vojni vrh čitavu operaciju loše isplanirao, i da Kremlj na bojnom polju zapravo gubi teritorije koje je osvojio. On je optužio ruski vojni vrh za napad na vojni kamp Vagnera u kojem je poginuo „ogroman broj“ njegovih plaćenika.

Takođe je rekao da je rusko ministarstvo odbrane prevarilo Vagner i obećao je da će „odgovoriti na te zločine“. On traži smenu ministra vojske Sergeja Šojguja, smatrajući da je ruska vojska izigrala njegove plaćenike.

A koje Prigožin, koji je, kako Putin kaže, zaboo nož u leđa?

Kako je početkom rata u Ukrajini pisao Dojče vele, mutni biznismen i šef moćne paravojske Vagner sve češće nastupa u javnosti, kritikuje ruski generalštab i komentariše rat. Mnogi misle da Jevgenij Prigožin ima ambicije da zasedne na čelo Kremlja.

Uoči početka nove ratne godine u Ukrajini, Jevgenij Prigožin (61) je kao šef zloglasne plaćeničke vojske Vagner u javnosti nastupao prilično samouvereno. Obišao je ratno područje, kritikovao rusko vojno rukovodstvo.

Šef države Vladimir Putin ga pušta da radi što želi, kao da je njegova paravojna formacija u kojoj su i brojni osuđeni zločinci zapravo – na vlasti. Putin je u prošlosti čak tvrdio da ruska država nema nikakve veze s Grupom Vagner.

Putin i Prigožin se poznaju odavno. Kada je bivši oficir KGB Putin još radio u gradskoj upravi Sankt Peterburga, navodno je znao navratiti u Prigožinov restoran. Zato je taj poslovni čovek, koji se obogatio haotičnih devedesetih godina i već odležao kaznu zbog pljačke, dobio nadimak „Putinov kuvar“.

Prigožin je poznat kao šef poslovne imperije Konkord između ostaloga i zbog svoje „fabrike botova“, to jest velike organizacije ljudi koji šire dezinformacije na internetu. Za njih se sumnja da su se mešali u izbore u SAD.

Zbog toga američki FBI nudi nagradu za informacije koje bi pomogle u hapšenju Prigožina.

Vagner ima bitnu ulogu u ratu

Prigožin je dugo izbegavao javnost, pre svega kada se njegova plaćenička paravojska 2014. aktivirala u Donbasu. No, što duže traje invazija na Ukrajinu, Prigožin sve ofanzivnije nastupa u javnosti.

On je posećivao ruske zatvore kako bi tamo regrutovao osuđene zločince, uz obećanje da će im nakon kraja rata biti izbrisan ostatak kazne. Kremlju kao da ne smeta što Prigožin bez ikakve zvanične funkcije radi i priča šta mu je volja.

„Jedino mogu reći da privatna vojna firma Vagner danas igra jednu od najvažnijih uloga u zoni u kojoj se odvija specijalna vojna operacija“, napisao je Prigožin na Telegramu.

Putinov čovek za grube radove gotovo svakodnevno komentariše ratna zbivanja. Tako je demantovao navode Bele kuće da Rusija dobavlja oružje iz Severne Koreje, i čak tvrdio da Vagner kupuje velike količine američkog oružja, uprkos sankcijama.

Nije uvek jasno kada Prigožin objavama na Telegramu ismejava Zapad, a kada misli ozbiljno ono.

Bela kuća je nedavno iznela procene da je u Ukrajini trenutno oko 50.000 vagnerovaca, odnosno da je među njima 40.000 koji su se pre odlaska na front nalazili u – zatvoru.

Međunarodna novinarska istraživačka mreža OCCRP, koja istražuje organizovani kriminal i korupciju, nedavno je Prigožina proglasila „ličnošću godine“. Nakon vlastodržaca poput Aleksandra Lukašenka (Belorusija) ili Nikolasa Madura (Venezuela), članovi žirija su tu sramnu „nagradu“ po prvi put dodelili osobi koja nikada nije imala zvaničnu funkciju.

„On je borac korupcije“, kaže istraživački novinar i jedan od osnivača OCCRP-a Dru Saliven. „On se bori i ubija kako bi uspostavio korupciju. Vagner nije ništa drugo nego grupa organizovanog kriminala čije je delovanje odobrila ruska vlada.“

Političke ambicije?

Pre Ukrajine, Vagner je bio aktivan u Siriji, a trag krvi seže i do Centralnoafričke Republike, Sudana, Somalije i Malija.

Borci te paravojske se terete za ubistva, silovanja i mučenja, između ostalog i u predgrađima Kijeva. U Africi Prigožina povezuju s rudnicima zlata i dijamanata.

Prigožinove moguće ambicije oko dolaska na vlast u Rusiji u više je navrata analizirao I američki Institut za ratne studije. Oni su ukazali na „populistički“ stav kad je nedavno na ruskoj televiziji RT predložio da se ruskim milijarderima oduzme sve što imaju kako bi i oni dali doprinos ratu.

Da li je Prigožin zaista u igri kao mogući Putinov naslednik? Politikolog Abas Galjamov smatra da se „predsednikov kuvar“ solidno kotira, i to u situaciji u kojoj su svi u Moskvi, uključujući i samog Putina – izgubili na rejtingu.

„Izgleda kao da se režim održava zahvaljujući pre svega Prigožinu“, kaže Galjamov. Zahvaljujući njegovom medijskom angažmanu, može nastati utisak da bi Prigožin mogao zauzeti Putinovo mesto, dodaje ovaj stručnjak.

Predsednički izbori se u Rusiji održavaju za otprilike godinu dana. Galjamov je ipak mišljenja da Prigožin nema pravih šansi. Kaže, strah od svemoćnog Prigožina ujedinjuje rusku elitu. Galjamov je uveren da će oni pronaći način kako da spreče izbor Prigožina.

Sve o situaciji u Rusiji možete pročitati na Danasovom BLOGU UŽIVO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari