Vodeći ruski medij Raša Tudej pre nekoliko dana je pokrenuo svoj portal na srpskom jeziku, a najavljuju i pokretanje televizije na ovom tržištu od 2024. godine.
Russia Today odnosno RT, ruska državna televizija za strano tržište, godinama je bila ultimativno propagandno oružje režima Vladimira Putina. Margarita Simonjan je glavna urednica – ali i mnogo više od toga.
Podsetimo, od početka ruske agresije na Ukrajinu, Evropska unija i Velika Britanija oduzele su dozvole za emitovanje RT-u, satelitski pružalac usluga DirecTV im prekinuo saradnju u SAD-u, a YouTube globalno blokirao pristup RT-ovom kanalu na svojoj platformi.
Glavna urednia Simonjan našla se na spisku sankcija Evropske unije zbog pozdravljanja “pozitivnog stava prema aneksiji Krima i akcijama separatista u Donbasu”, kako je EU navela u dokumentu u kojem su objavljene sankcije njoj. Time joj je zabranjen ulazak u zemlje EU, a sva imovina koju poseduje u njima je zamrznuta.
“Svastika je samo simbol. Biti nacista je više od simbola, radi se o vašoj zverskoj prirodi, vašoj zverskoj mržnji i vašoj zverskoj spremnosti da deci iščupate oči na temelju etničke pripadnosti”, rekla je Simonjan u gostovanju na ruskoj državnoj televiziji NTV.
Građanima Rusije koji su izlazili na ulice da protestuju zbog rata poručivala je: “Ako se sada stidiš što si Rus, ne brini, nisi Rus”.
“Niko se ne bori protiv Ukrajinaca! Mi oslobađamo Ukrajinu! Niko ne bombarduje mirne ukrajinske gradove!” dodala je.
Rođena je 6. aprila 1980. godine u Krasnodaru. Poreklom Jermenka. Sa 16 godina otišla je na godinu dana u SAD, u sklopu programa razmene učenika i studenata, koji je finansiralo američko ministarstvo spoljnih poslova.
Isprva joj se činilo kako su dve nacionalnosti vrlo slične, ali ubrzo nakon što je pogledala epizodu „Prijatelja“ kaže kako je shvatila da postoje jasna razlika između SAD i njene Rusije.
„Stvari su tada tek isplivale na površinu s prvim ključanjem tog kipućeg ultraliberalnog boršča. Tragovi su bili mali, teško ih je bilo primetiti. Morali ste jako paziti da biste to primetili u TV seriji Prijatelji iz 1994., koja je verovatno najpopularnija američka TV serija svih vremena i personifikacija američke kulture“, kazala je Simonjan.
Visoko obrazovanje stekla je na Kubanskom državnom univerzitetu, smer novinarstva. Nakon toga je otišla u Moskvu gde je išla u školu pozorišnih veština. Učitelj joj je bio Vladimir Pozner. Na televiziju je, kako pišu mediji, uspela ući prvi put sasvim slučajno. S 22 godine je postala reporterka televizije Rosija.
Izveštavala je o Drugom čečenskom ratu 2000. godine, kao i 2004. o talačkoj krizi u Beslanu, u ruskoj autonomnoj republici Severna Osetija, u kojem je na kraju ubijeno 333 ljudi, uključujući 186 zatočene dece i 31 čečenskog teroristu.
Za glavnu urednicu televizije Raša Tudej, tada na engleskom jeziku, postavljena je 2005. godine, kada je imala svega 25 godina. Simonjan je tada tvrdila da je cilj RT-a imati “profesionalni format” poput BBC-ja, CNN-a i Euronewsa koji bi “odražavao mišljenje Rusije o svetu” i predstavljao “uravnoteženiju sliku” Rusije.
Uveravala je druge medije da ruske vlasti neće diktirati sadržaj i da je “cenzura vlade u ovoj zemlji zabranjena ustavom”, ali i da rast može zahvaliti provokativnosti i kontroverznosti kanala.
Uredničku viziju RT-a jednom je okarakterisala izjavom: “Nema objektivnosti – samo približavanja istine sa što je više moguće različitih glasova.” Jednom prilikom nazvala je RT “oružjem” u ruskom informacijskom ratu sa Zapadom.
Govorila je i o cenzuri te je izjavila: “Imali smo dva perioda u našoj istoriji kad nije bilo cenzure. Od 1905. do 1917., sećamo se kako se to završilo, i tokom perestrojke i devedesetih nakon toga. Sećamo se kako sr to završilo. Završilo je slomom zemlje.”
“Nijedna velika nacija ne može postojati bez kontrole nad informacijama. Oni koji su nas naterali da to upišemo u svoj ustav, zabranu cenzuru, takođe to dobro razumeju. Oni koji su nas decenijama učili, ne, ne, ne, društvo mora biti slobodno…”, objasnila je na jednoj televiziji svoje viđenje novinarstva.
Pre godinu dana je na jednoj konferenciji istakla da „Srbija već deset godina na svim nivoima moli da emitujemo program na srpskom jeziku“.
„Mi i dan danas to ne činimo jer nema odluke Vlade (Rusije)“, rekla je Simonjan i navela da osim odluke vlade treba obezbediti novac za pokretanje takvog kanala, a da je RT spremna da posle odluke počne emitovanjem za pola godine ili godinu dana.
Dva puta se udavala i ima četvoro dece. Prvi suprug joj je bio novinar, a drugi filmski reditelj. Simonjan je takođe bila scenarista i rediteljka tri filma.
U mladosti je volela da piše poeziju i želela da postane pisac, te je i objavila jednu zbirku pesama i roman.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.