Prvi put u istoriji američke politike smenjen je predsedavajući Predstavničkog doma i to zahvaljujući republikanskom kongresmenu Metu Gejcu.
Tesnom većinom od 216 prema 210, Predstavnički dom je izglasao smenjivanje Kevina Mekartija, koji je bio lider republikanske većine u donjem domu Kongresa.
Za odlazak Mekartija sa tog mesta glasali su i pojedini republikanci, predvođeni tvrdim krilom koji su mu zamerili što je navodno sklopio dogovor sa demokratama u vezi sa finansiranjem vladinih agencija.
Met Gejc, republikanac sa Floride i saradnik bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, pokrenuo je u ponedeljak retko korišćenu proceduru poznatu kao „predlog za napuštanje“, kako bi smenio Mekartija sa mesta predsedavajućeg Predstavničkog doma.
Optužio ga je „da je napravio tajni dogovor sa Belom kućom kako bi se nastavilo finansiranje Ukrajine usred pregovora da se spreči delimična blokada vlade tokom vikenda“.
Mekarti je to demantovao.
Ko je Met Gejc?
Met Gejc je odani trampista koji je pod istragom etičkog komiteta Predstavničkog doma zbog seksualnog zlostavljanja i zloupotrebe sredstava.
„Čovek sa Floride, rođen za bitku“, opisuje sebe Gejc na društvenoj mreži X.
Gejc je, piše Gardijan, još pre dve decenije ušao u svet politike sledeći svog oca. Nakon službe na Floridi, pompadirani Gejc, kako ga nazivaju zbog pompadur frizure, je 2016. stigao u Vašington gde je izgradio politički brend kao krajnje desničarski provokator.
Poput Donalda Trampa Gec je, smatraju njegovi kritičari, više zainteresovan za sparing sa političkim neprijateljima nego za suve poslove upravljanja.
U više navrata ometao je postupke u Predstavničkom domu, uključujući i jedan upad u bezbedni objekat gde su demokrate održavale saslušanje.
Pre pet godina je osuđivan jer je pozvao Čarlsa Džonsona, negatora holokausta, na Trampovo obraćanje o stanju nacije.
Gejc se branio da je slučajno dao kartu Džonsonu rekavši da se baš tog dana on iznenada pojavio u njegovoj kacelariji.
Izazvao je zgražavanja javnosti kada je godinu dana kasnije zaposlio Darena Bitija, pisca govora koji je napustio Trampovu administraciju, nakon što je govorio na konferenciji koja redovno privlači bele nacionaliste.
Nekoliko meseci nakon napada na Kapitol hil 6. januara, Gejc je krenuo na turneju „Amerika na prvom mestu“ sa Mardžori Tejlor Grin, krajnje desničarskom kongresmenkom iz Džordžije ne bi li pojačali lažne tvrdnje bivšeg predsednika o prevari na izborima 2020.
Neretko je napado republikance koji su kritični prema Trampu.
Ranije ove godine, Gejc je rukovodio naporima čiji je cilj bio da spreči Makartija da postane presedavajući Predstavničkog doma.
Tokom protekle dve godine, etički komitet Predstavničkog doma vodio je istragu o navodima o nedoličnom seksualnom ponašanju, uključujući seksualnu trgovinu i seks sa maloletnicima, nezakonitu upotrebu droga i zloupotrebu sredstava za kampanju.
U februaru je Ministarstvo pravde odbilo da podigne optužnicu protiv Gejca.
„Ja sam čovek protiv koga je vođeno najviše istraga u Kongresu Sjedinjenih Država“, rekao je Gejc insinuirajući da je istraga bila pokušaj da se on ocrni.
Poslednjih meseci su se spekulisale da je Gejc cilja na višu funkciju iako je odbacio navode da planira da se kandiduje za guvernera ili za američki Senat.
„Ako želim da idem u penzionersku zajednicu“, rekao je 41-godišnjak novinarima, „idem u The Villages (grad na Floridi), a ne u Senat Sjedinjenih Država“.
Gejc trenutno služi svoj četvrti mandat u Predstavničkom domu američkog Kongresa. Član je Odbora za oružane snage i Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma.
Met je bio neumorni branilac predsednika Trampa i njegove vizije za Sjedinjene Države tokom Trampove administracije, i nastavlja da brani bivšeg predsednika.
Zbog toga je u pojedinim časopisima stekao epitete kao što su „najtrampijevski kongresmen u Trampovom Vašingtonu“ (Magazin GQ), „najtrampiijevski kongresmen“ od magazina Rollin Stonea.
Za njega su, kako je kazao jednom prilikom, ovi epiteti značke časti.
Diplomirao je na Državnom univerzitetu Floride .
Po završetku osnovnih studija seli se u Virdžiniju gde pohađa pohađao Pravni fakultet Villiam & Mari.
Gejc je rođen u Holivudu, na Floridi, u porodici Dona i Viki Gejc, a odrastao je na severozapadu Floride.
On je član Prve baptističke crkve u Fort Volton Biču na Floridi.
Oženjen je Đindžer Gejc i imaju sina Nestora, koga je opisao kao „najbolju stvar koju sam uradio u životu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.