Dobitnik Nobelove nagrade za mir Muhamed Junus (84), dugogodišnji politički neprijatelj svrgnute premijerke Bangladeša Šeik Hasine, imenovan je za šefa privremene vlade.
“Kada me studenti koji su se toliko žrtvovali zamole da uđem u ovo teško vreme, kako da kažem ne”, rekao je Junus, koji se vraća u Daku iz Pariza gde je podvrgnut manjoj medicinskoj proceduri.
Junus (84) poznat je po tome što je izvukao milione ljudi iz siromaštva zahvaljujući svojoj pionirskoj banci sa mikrokreditima.
Međutim, njega je sud u Bangladešu optužio za proneveru. On negira optužbe, a njegove pristalice kažu da je slučaj protiv njega politički motivisan.
Njega i jeste bivša premijerka Hasina tretirala kao javnog neprijatelja.
Osuđen je na šestomesečnu zatvorsku kaznu ali je trenutno na slobodi uz kauciju.
Ko je Muhamed Junus?
Muhamed Junus je rođen 28. juna 1940. godine u selu Batua u Bangladešu kao treće od devetoro dece.
Na ekonomski odsek Univerziteta u Daki upisao se 1957. a diplomirao je tri godine kasnije. Magistrirao je 1961. godine.
Od 1969. do 1972. godine, Junus je bio docent ekonomije na američkom državnom univerzitetu Middle Tennessee.
Tokom Oslobodilačkog rata Bangladeša 1971. godine, Junus je osnovao građanski komitet i vodio Informativni centar Bangladeša, zajedno sa drugim Bangladešanima u Sjedinjenim Državama, kako bi podigao podršku za oslobođenje.
Takođe je objavljivao Bangladeški bilten iz svog doma u Nešvilu. Posle rata vratio se u Bangladeš
Ovaj preduzetnik, bankar, ekonomista i lider civilnog društva, 2006. godine dobio je Nobelovu nagradu za mir zbog osnivanja Gramen banke i zbog toga što je bio pionir u konceptima mikrokreditiranja i mikrofinansiranja.
Dobio je i nekoliko drugih nacionalnih i međunarodnih priznanja, uključujući i odlikovanja u SAD. Prvo je dobio Fulbrajtovu stipendiju od američkog Stejt departmenta, zatim je Predsedničku medalju slobode Sjedinjenih Država 2009. i Kongresnu zlatnu medalju 2010. godine.
Veru Forostenko, studentkinju ruske književnosti na Univerzitetu Vanderbilt i ćerku ruskih imigranata u SAD-u, upoznao je 1967, a tri godine kasnije su se venčali.
Njihov brak je okončan nekoliko meseci nakon rođenja ćerke Monike Junus 1979. u Čitagongu, pošto se Vera vratila u Nju Džersi tvrdeći da Bangladeš nije dobro mesto za podizanje bebe.
Inače, Monika je postala operski sopran u Njujorku.
Junus se kasnije oženio Afrozi Junus, koja je tada bila istraživačica fizike na Univerzitetu u Mančesteru da bi kasnije postala profesorka na Univerzitetu Jahangirnagar.
Imaju ćerku Dinu Afroz Junis, rođenu 1986. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.