Ričard GrenelFoto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Bivšem izaslaniku Bele kuće za dijalog Beograda i Prištine Ričardu Grenelu uručen je Orden srpske zastave prvog stepena za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.

Orden mu je uručio predsednik Srbija Aleksandar Vučić, ocenivši tom prilikom da je uloga Grenela u dijalogu Beograda i Prištine „ne samo doprinosila regionalnom miru i stabilnosti, već i igrala ključnu ulogu u jačanju veza između SAD i Srbije“.

Grenel je zahvalio Vučiću, Vladi Srbije kao i celom srpskom narodu na odlikovanju i rekao da mu je to velika čast.

On je podsetio da je pre tri godine dobio sličnu nagradu i od kosovskih vlasti i da je verovatno jedina osoba koja je ikada dobila takvu vrstu priznanja od obe strane.

„Zaista sam počastvovan i verujem da sam jedina osoba koja je ikada dobila slična priznanja i u Srbiji i na Kosovu“, rekao je.

Izjavio je i da voli Srbiju, ljude u Srbiji, Kosovo, građane Kosova i želi Srbiji da ima partnera kao što je bio Hašim Tači.

„Hvala vam na ljubaznosti i želim da kažem da mi je žao što nemate partnera kao što je Tači koji bi mogao da pomeri stvari o kojima se pregovara“, dodao je Grenel, ističući da je veoma kritičan prema Aljbinu Kurtiju.

Kako je naglasio, sada je potrebno da međunarodna zajednica izvrši pritisak na Kurtija da primeni ono što je Tači obećao.

„Međunarodna zajednica ima obavezu da izvrši pritisak na Kurtija da sprovede ono što je Tači obećao, pa tek onda da se vrate na tačku u kojoj će vršiti pritisak na obe strane da naprave ustupke“, poručio je Grenel.

On je ocenio da je mnogo više postignuto u dijalogu između Beograda i Prištine pre nego što je Kurti postao glavni pregovarač, iako je proces uvek bio težak.

Grenel je istakao i da je bivši predsednik SAD Donald Tramp došao na ideju da u dijalogu između Beograda i Prištine akcenat bude na ekonomiji, a ne na politici.

„Mnogo bih pogrešio da ne zahvalim njemu jer je to bila njegova vizija – da stavimo ekonomiju, otvaranje novih radnih mesta ispred političkih pregovora i političkih reči“, dodao je.

Grenela je na mestu specijalnog izaslanika SAD za dijalog u avgustu 2021. nasledio Gabrijel Eskobar.

Odgovarajući na pitanje N1 da li Vlada Srbije plaća Ričarda Grenela za lobiranje i koje su njegove zasluge zbog kojih je zaslužio orden, Vučić je rekao da on ne zna da li ga plaća Vlada Srbije.

Nova.rs podseća da su se Grenel i Vučić videli u više navrata, a da je poslednji put to bilo u Minhenu kada je potpisano pismo o namerama za supostavljanje železničkog saobraćaja između Beograda i Prištine.

Nekadašnji šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je ranije za domaće medije da je Vučić „nekoliko meseci ranije, kada mnogi u svetu nisu videli političku težinu Ričarda Grenela, uvideo da je reč o jednom od najbližih ljudi od poverenja Donalda Trampa“.

Grenel se istakao i praktično otvorenom podrškom predsedniku Srbije, navodi Nova.rs.

Ričard Alen Grenel rođen je 18. septembra 1966. godine u Dženisonu, u Mičigenu.

Osnovne studije završio je na Evangelističkom univerzitetu u Springfildu, a zvanje mastera stekao je na Univerzitetu Harvard.

Član Republikanske stranke, bio je na funkciji ambasadora SAD u Nemačkoj od 2018. do 2020. i specijalni izaslanik predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine od 2019. do 2021.

Bio je portparol Stejt departmenta pri Ujedinjenim nacijama tokom vlade Džordža V. Buša.

Nakon mandata u Stejt departmentu, osnovao je političku konsultantsku kuću Kapitol medija partners, te je radio za Foks njuz.

Takođe je bio portparol za spoljnu politiku Mita Romnija tokom njegove predsedničke kampanje 2012.

U američkim medijima Grenela neretko nazivaju „Mali Tramp“, ili „Trampov buldožer“.

Kritičari ga opisuju kao „prekog i narcisoidnog“.

Smatra se čovekom koji „bez zadrške“ izražava svoje stavove. Poput Trampa, ne štedi kritike na račun medija koji mu nisu po volji.

Prvi je deklarisani homoseksualac koji je zauzeo visok položaj u administraciji u Vašingtonu.

U dugogodišnjoj je vezi sa Metom Lašijem.

Izjašnjava se kao hrišćanin i posećuje crkvu.

U junu 2013. otkrio je da mu je dijagnostikovan ne-Hodgkinov limfom i da je započeo hemoterapiju. U septembru 2013. objavio je da je u remisiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari