Ko je "šaptač" Trampu iz Evrope i zašto mu ljube ruke?: Republikanska konvencija u Milvokiju iza scene 1Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Iza kulisa republikanske konvencijue u Milvokiju odigrala se žestoka bitka.

Osim čelnika Republikanske stranke i njihovih pristalica tamo je bilo i mnoštvo poznatih britanskih lica. I svi su se borili za pažnju Donalda Trampa, piše Politico.

Prva je iz zamke izašla bivša premijerka Liz Tras, koja je u ponedeljak stigla na Republičku nacionalnu konferenciju (RNC).

Sada kada je, nakon izbora, izbačena britanskog parlamenta kao i iz Dauning strita broj 10, Tras pokušava da se ponovo osmisli kao populistička desničarka na međunarodnoj sceni, jasno stavljajući do znanja da podržava Trampa za predsednika SAD.

Ona je u sredu uveče objavila svoju sliku na Tviteru sa Trampovim novim potpredsednikom Džej Di Vensom, pozdravivši „pravog konzervativca“ kao „ono što Americi treba“.

Ipak, Trasovu je pretekao njeng prethodnik na mestu britanskog premijera Boris Džonson, koji se u utorak lično sastao sa Trampom.

„Sjajno je upoznati predsednika Trampa koji je u vrhunskoj formi nakon sramnog atentata na njegov život“, napisao je Džonson na X, ilustrujući objavu fotografijom dvojice plavokosih muškaraca, podignutih palčeva.

„Razgovarali smo o Ukrajini i ne sumnjam da će on biti snažan i odlučan u podršci toj zemlji i odbrani demokratije“.

Privatno, Džonson vidi potencijalnu ulogu za sebe kao britanskog „šaptača Trampa“ o evropskoj bezbednosti.

Dvojica lidera su uspostavila dobar odnos dok je Džonson bio u Dauning Stritu broj 10, a bivši premijer veruje da može pomoći da se Tramp gurne na proukrajinski položaj ako ponovo preuzme mesto predsednika SAD 5. novembra.

Džonsonov saradnik potvrdio je da je bilo „prijateljskog ćaskanja“ između njih dvojice, ali da je „glavno suštinsko pitanje bila Ukrajina“.

Džonson, rekao je njegov saradnik, nije samo gurao Trampa da zadrži američku podršku Ukrajini – već je zapravo tvrdio da bi SAD trebalo da „udvostruče“ svoje napore, sugerišući da bi se to pokazalo isplativim na duge staze sprečavanjem još većeg rata u Evropi.

„Svakako je predsednik pažljivo saslušao argumente. Bilo je konstruktivno“, rekao je pojedinac, kome je, kao i ostalima citiranim u ovom članku, data anonimnost kako bi mogli iskreno da govore.

Drugi u Evropi, međutim, ne polažu mnogo nade – posebno nakon Trampove odluke da imenuje Vensa za svog potpredsednika.

Senator iz Ohaja je priznati izolacionista i jednom je rekao bivšem Trampovom savetniku Stivu Benonu: „Moram da budem iskren sa vama, baš me nije briga šta će se desiti sa Ukrajinom na ovaj ili onaj način“.

Ali postoji još jedna pretnja Džonsonovim naporima da privuče Trampovo uho Ukrajini.

Saradnici kažu da će bivši američki predsednik verovatnije slušati drugog političara sa britanske desnice — onog sa daleko skeptičnijim pogledom na Kijev.

Ulazi Faraž

Veteran Bregzita Najdžel Faraž stigao je u Milvoki tek u sredu uveče, pošto je u Britaniji bio zadržan zbog novostečenih dužnosti izabranog poslanika.

Ali Faražovi saveznici kažu da u potpunosti očekuju da će Tramp naći vremena da se sastane sa njim ove nedelje.

„Pretpostavljam da će ga videti“, rekao je jedan Faražov pomoćnik.

Faraž je svoju vezu sa Trampom često ilustrovao pozirajući na fotografijama sa tada predsednikom SAD.

Drugi saveznik je tvrdio da je Faraž zapravo usvojio „nezvanični“ pozadinski kanal sa Trampom 2016. nakon što je ušao u Belu kuću, dodajući: „Ne mogu da zamislim da se nešto promeni“ ako Tramp ponovo pobedi.

Osećaj je obostran, tvrde dve osobe bliske Trampovoj kampanji.

„Ako Tramp želi da razgovara o bilo čemu u Ujedinjenom Kraljevstvu, on razgovara sa Najdželom“, rekao je, ističući „srdačan odnos dvojice muškaraca uz poštovanje“.

Starmerova dilema

Prisustvo nekoliko najvećih ličnosti britanske desnice u Viskonsinu predstavlja interesantnu dilemu za novog britanskog premijera sa levog centra, Kira Starmera.

U savezu sa američkim demokratama, Starmerova laburistička vlada nikada nije bila zagrejana za Trampa.

Ali da li bi desničarski diplomata u senci – „šaptač Trampu“ – mogao pomoći Starmerovoj vladi da utiče na budućeg predsednika?

Džonson veruje da već igra tu ulogu i da bi bio zainteresovan za saradnju sa laburističkom vladom da je Starmer tako sklon.

Gore citirani saveznik konzervativaca rekao je: „Ako bi laburistička vlada htela da radi sa njim na tome, siguran sam da bi on bio za“.

Isti pojedinac je insistirao da Trampova odluka da se sastane sa Džonsonom samo nekoliko dana nakon pokušaja ubistva pokazuje da će republikanski kandidat „odvojiti vreme da ga sasluša“.

Rekli su da Džonson već „podrazumevano“ igra ulogu šaptača Trampu.

Ali osoba bliska Trampovoj kampanji bila je manje laskava po pitanju Džonsonovih napora.

„Boris pokušava da traži relevantnost, a Tramp je trenutno najrelevantnija osoba“, otvoreno su rekli.

„Najveći izazov koji Boris ima je pozicija Ukrajine. To je potpuno neskladno sa predsednikom Trampom… On nije šaptač Trampu.”

Ko je šaptač Trampu?

Druga osoba bliska Trampovoj kampanji potvrdila je da je Faraž taj koji ostaje Trampov tip za britanske probleme.

Ali konzervativac koji podržava Džonsona je rekao da „činjenica da se Boris sreo sa Trampom na sat vremena govori sama za sebe“.

Najdželovi stavovi o Ukrajini su u javnosti od izbora.

Ovo je bila referenca na Faražov najteži trenutak tokom nedavne predizborne kampanje u Velikoj Britaniji, u kojoj je tvrdio da je širenje NATO-a i EU na istok „izazvalo ovaj rat“ u Ukrajini.

Komentari su izazvali višednevni sukob u Britaniji, gde je podrška Ukrajini i dalje izuzetno jaka.

Starmer je te opaske nazvao „sramnim“, Džonson je nazvao Faraža „moralno odvratnim“, a opozicione liberalne demokrate optužile su ga da je „apologeta Putina“.

Faraž je odlučno negirao ove optužbe. Ali njegove primedbe pokazuju da je lider stranke Reform UK u Velikoj Britaniji voljniji od ostatka političkog mejnstrima u Velikoj Britaniji da čuje ruski argument – što čini da su šanse da će laburisti ikada sarađivati s njim blizu nule.

Nasuprot tome, neki eksperti za spoljnu politiku veruju da bi laburisti mogli aktivno da pozdrave Džonsonovu diplomatiju u senci.

Karin fon Hipel, generalna direktorka bezbednosnog istraživačkog centra Kraljevskog instituta ujedinjenih službi, rekla je da Džonson ima potencijal da igra važnu ulogu u pokušaju da podstakne Trampa da ostane jastrebov prema Rusiji.

„Teško je znati šta je ubedilo Trampa da uradi bilo šta, ali mislim da je dobro što pokušava“, rekla je fon Hipel, koja je takođe bila visoka zvaničnica u američkom Stejt departmentu.

„Zapravo, Laburistička partija bi trebalo – i verovatno jeste – da ceni ono što Džonson radi. Ukrajina je zaista važna, a Borisu je to zaista stalo“.

Fon Hipel je dodala da su sugestije da će se laburisti boriti da se izbore sa drugom Trampovom Belom kućom, s obzirom na ideološke razlike u gledištima, „pogrešno shvatanje“.

„Obe strane znaju da je odnos previše važan – previše je dubok, predugačak“, rekla je ona.

U Milvokiju, i Tras i Faraž su želeli da odaju vernost Trampu.

Pojavljujući se u emisiji GB News koju vodi Faraž, Tras je rekla:

„Osim ako mi konzervativci ne odemo i ne podržimo Donalda Trampa i jasno stavimo do znanja da nam je potreban u Beloj kući za budućnost, ne samo Amerike, za budućnost slobodnog sveta, mi smo u ozbiljnoj, ozbiljnoj nevolji“.

Sa svoje strane, Faraž je uporedio nedavni atentat na Trampa kada ga je metak okrznuo kod uveta sa svojom situacijom u ozbiljnoj avionskoj nesreći 2010. dodajući da je očekivao da će atentat uticati da se bivši predsednik promeni.

„Ako ste prošli kroz iskustvo kad dođete skoro do ivice smrti u to mora da ima neku vrstu uticaja“, rekao je on.

Bez obzira koliko uticaja britanska levica ili desnica imaju na Trampa, postoji jedna osoba koja će uživati u svemu.

„Mislim da Tramp voli činjenicu da svi dolaze da ga vide, ko god da su, bilo da su to ljudi koji su ga mrzeli u Republikanskoj stranci ili strani lideri“, rekla je fon Hipel.

„To čini da se oseća kao predsednik – da mu ljube ruku“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari