"Odlikovao ga Tomislav Nikolić": Ko je Teodoro Obijang Ngema Mbasogo, koji je u poseti Srbiji? 1 EPA-EFE/MARIO CRUZ

Predsednik Ekvatorijalne Gvineje Teodoro Obijang Ngema Mbasogo boravi danas u zvaničnoj poseti Srbiji, gde će razgovarati sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Mbasogo, vladar ove male centralnoafričke države, biće uvodničar na na okruglom stolu „Srbija i Ekvatorijalna Gvineja – partnerstvo za budućnost“, a takođe će održati zajedničku konferenciju za novinare sa Vučićem.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije tvrdi da su bilateralni odnosi sa Ekvatorijalnom Gvinejom, uspostavljeni jođš u maju 1970. godine, dobri, “ali da je potrebno unaprediti političku i ekonomsku saradnju”.

Ministarstvo naglašava i to da odnosima dve države pozitivan doprinos daje „principijelna pozicija“ Ekvatorijalne Gvineje u pogledu nepriznavanja nezavisnosti Kosova.

Zanimljivo je da je bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić odlikovao Mbasoga Ordenom Republike Srbije na lenti, za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa dve zemlje.

U februaru 2022. Orden je Mbasogu uručio tadašnji ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković.

Teodoro Obijang Ngema Mbasogo je bivši vojni oficir koji je drugi predsednik Ekvatorijalne Gvineje od 1982. godine.

Prethodno je bio predsedavajući Vrhovnog vojnog saveta od 1979. do 1982.

Mbasogo je rođen 5. juna 1942. u gradu Akoakamu, koji je pripadao španksoj koloniji, i to na sadašnjoj granici sa Gabonom.

On je treći od desetorice braće, među kojima su i delegat za nacionalnu bezbednost Armengol Ondo Nguema Mbasogo i bivši ministar nacionalne odbrane Antonio Mba Nguema Mikue.

Mbasogo se pridružio kolonijalnoj gardi i pohađao je Opštu vojnu akademiju u Saragosi u Španiji.

Došao je do čina poručnika nakon što je njegov ujak Francisko Masijas Nguema izabran za prvog predsednika zemlje.

Pod Masijasom, Mbasogo je bio na raznim pozicijama, uključujući guvernera Bioka i vođu Nacionalne garde. Bio je i šef zatvora Blek Bič, ozloglašenog po žestokom mučenju zatvorenika.

Obiang je svrgnuo svog ujaka 3. avgusta 1979. u krvavom državnom udaru. Optužen je, između ostalog, i za genocid nad narodom Bubi. Masijas je osuđen na smrt i streljan 29. septembra 1979.

Čuvena novonarka Si-En-Ena je u oktobru 2012. uradila intervju sa Mbasogom u kojem ga je pitala da li će se povući na kraju svog tadašnjeg mandata (2009–2016) pošto je bio reizabran najmanje četiri puta tokom svoje vladavine od preko trideset godina.

On je to kategorički odbio uprkos ograničenjima mandata u ustavu iz 2011. godine.

Forbs ga je proglaso jednim od najbogatijih lidera na smetu s obzirom na to da je “težak” 600 miliona dolara.

Sa Konstansijom Mange Nsue Okomo oženio se 1968., a spekuliše se da mu je u planu da ga nasledi sin Teodor Nguemu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari