Nakon posete Sarajevu, direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns je došao u Beograd. O Bernsonovoj poseti Srbiji nema zvaničnih informacija, niti se zna koje su teme na stolu.
“Balkansku turneju“ počeo je posetom Bosni i Hercegovini. Berns je u glavni grad Sarajevo doputovao 20. avgusta, gde se sastao sa kolegama iz obaveštajne zajednice, članovima Predsedništva Bosne i Hercegovine, kao i sa ministrom spoljnih poslova te zemlje.
Razgovarali su o pitanjima od zajedničkog interesa, što uključuje i teritorijalni integritet i suverenitet BiH, ali i o „zabrinjavajućoj secesionističkoj retorici i delovanju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i Vlade Republike Srpske“, kako je naveo zvaničnik Vlade SAD-a za N1 Sarajevo.
Neposredno nakon posete Sarajevu, mediji su izvestili da prvi čovek CIA stiže i u Beograd. On je sinoć iz Sarajeva došao u glavni grad Srbije. Domaćin mu je, kako su javili mediji, a preneo N1, Bezbednosno-informativna agencija (BIA) na čijem je čelu Vladimir Orlić.
Ovaj dugogodišnji karijerni diplomata za šefa CIA-a postavljen je nakon što ga je imenovao aktuelni predsednik SAD Džozef Bajden 2021, a senat jednoglasno izabrao.
“Bil Berns je izuzetni diplomata sa više decenija iskustva na svetskoj sceni u održavanju naše zemlje bezbedne i sugurne. On deli moje duboko uverenje da obaveštajna služba treba da bude apolitična i da posvećeni obaveštajni profesionalci koji služe našoj naciji zaslužuju zahvalnost i poštovanje”, naveo je tada Bajden.
Berns je prethodno bio zamenik državnog sekretara SAD kada je na toj funkciji bila Hilari Klinton.
Između ostalog, bio je američki ambasador u Jordanu od 1998. do 2001. i ambasador u Rusiji od 2005. do 2008.
Iz američke diplomatske službe povukao se 2014. nakon 32-godišnje karijere.
Od 2014. do 2021. bio je predsednik Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.
Ko je Vilijam Berns?
Vilijam Džozef Berns je rođen 11. aprila 1956. u Fort Libertiju u američkoj državi Severna Karolina.
Pohađao je srednju školu u Kem Hilu, Pensilvanija, a zatim je studirao istoriju na Univerzitetu La Sal i diplomirao 1978.
Doktorirao je na Oksfordu zahvaljujući Maršalovoj stipendiji i bio je član muškog košarkaškog tima.
Otac mu je Vilijam F. Berns, nekadašnji general-major vojske Sjedinjenih Država, te zamenik pomoćnika državnog sekretara za kontrolu naoružanja.
Bio je direktor Agencije SAD za kontrolu naoružanja i razoružanja u administraciji predsednika Ronalda Regana. Takođe, bio je prvi specijalni izaslanik SAD za pregovore o denuklearizaciji sa bivšim sovjetskim zemljama
Inače, napisao je memoare “The Back Channel: Memoir of American Diplomacy and the Case for its Reneval” 2019. i uglavnom dobio pozitivne komentare.
Berns je dobitnik brojnih nagrada i priznanja. Između ostalog, dobitnik je tri predsedničke nagrade za izuzetne usluge i nekoliko nagrada Stejt departmenta.
Takođe je dobio nagradu Ministarstva odbrane za istaknutu javnu službu (2014), medaljon američke obaveštajne zajednice (2014) i medalju pečat agencije Centralne obaveštajne agencije (2014).
Na Tajmovoj listi “50 najperspektivnijih američkih lidera ispod 40 godina“ i “100 najperspektivnijih globalnih lidera mlađih od 40 godina“ našao se 1994.
Vol strit džurnal je prošle godine objavio da je Berns navodno imao tri zakazana sastanka sa Džefrijem Epštajnom u 2014, prema „dokumentima“ i „kalendarima“ u njihovom posedu.
U to vreme, Berns je bio zamenik državnog sekretara, a Epštajn se već izjasnio krivim po optužbi za pribavljanje devojke mlađe od 18 godina za prostituciju.
Berns je oženjen Lizom Karti, bivšim diplomatkinjom i sadašnjim visokom zvaničnicom UN. Imaju dve ćerke.
Berns govori engleski, francuski, ruski i arapski.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.